pečuj doma

Jak urychlit výplatu invalidního důchodu v 18 letech

27.5.2024

Dívka nar. v 7/2006 je zdravotně postižená, má přiznaný příspěvek na péči ve IV. stupni. Fyzicky se pohybuje, má těžkou epilepsii s genovým postižením. Potřebuje péči 24/7, sama se nenají, nevysmrká, neobleče, neumí psát. Neorientuje se v prostoru, čase, osobě… Pečují o ni rodiče. Potřebuje trvalý dohled.
Nyní má dosáhnout zletilosti a rodiče pro ni budou žádat o invalidní důchod. Je předpoklad, že jí bude přiznán ve III. stupni. Jde však o to, že by měl být vyplácen jí. Nemá účet – není schopna podpisu. Takže ani na poště jí ho nevydají. O omezení ve svéprávnosti lze žádat od 18 let, do té doby se tím soud nebude zabývat, ani kdyby byl podnět podán. Ustanovení zvláštního příjemce připadá v úvahu, až bude důchod přiznán, tedy úplně v nejbližší možné době na základě posudku, kde bude přiznán. Nebo je možno ustanovit zvláštního příjemce důchodu „předem“, aby to na ČSSZ došlo ještě před první výplatou důchodu? Pokud ano, v které fázi?
Existuje cesta, způsob, jak dosáhnout toho, aby už při podání žádosti o důchod, event. v průběhu posuzování, bylo dosaženo toho, že důchod bude vyplácen pečující osobě – rodiči? Zkrátka, aby ten důchod, ačkoli je pro tuto dívku, byl od počátku vyplácen např. na účet rodičů?
Pokud půjdeme časově a věcně  postupně – žádost o důchod, posouzení, rozhodnutí (možno až 6 měsíců), zvláštní příjemce důchodu (na ČSSZ opět dalších až  90 dnů k provedení změny), tak jsme na tři čtvrtě roku. Přičemž ČSSZ vyplácet bude, oni nemají jak přebírat, tzn. výplata se zastaví a bude další prodloužení, než znovu začne. I když se doplatí zpětně, do té doby budou bez důchodu.
O omezení ve svéprávnosti budou rodiče žádat, ovšem i zde to je na půl až rok, tedy obdobná lhůta.
Jakou cestu zvolit, aby se lhůty minimalizovaly a vše urychlilo? 

Odpověď

Máte pravdu v tom, že 18. rok věku je pro pečující o osoby s těžkým zdravotním postižením vždy náročný už jen tím, co vše je potřeba vyřídit a jak situaci komplikují dlouhé lhůty úřadu a soudů.

To, na co se ptáte, se dá řešit dvěma způsoby:

1) Jakmile bude invalidní důchod přiznán, je možné požádat o ustanovení zvláštního příjemce.

Domnívám se, že tuto možnost znáte, přesto pro jistotu přikládám odkaz, kde najdete informace, jak při vyřizování žádosti postupovat: https://www.praha1.cz/potrebuji-si-vyridit/odbory/zadost-o-ustanoveni-zvlastniho-prijemce-davek-duchodoveho-pojisteni/

V souvislosti s tím, co jste psala, jak se obáváte, že vyřízení bude trvat dlouho a dojde k zastavení důchodu, zde by k tak dlouhé prodlevě dojít nemělo a nemělo by tedy zapříčinit ani zastavení výplaty důchodu.
Řízení o invalidním důchodu má své fáze, nejprve Institut posudkového lékařství posílá posudek o zdravotním stavu (dle zkušeností z praxe naší poradny odhaduji dobu na nejméně 3 měsíce po podání žádosti, ale může to být i déle vzhledem k tomu, že klienti budou žádat začátkem léta, tj. v době dovolených), z kterého se dá (nahlédnutím do posudkového závěru) zjistit, jaký stupeň invalidity byl přiznán.
Poté, cca za 1-3 měsíce posílá ČSSZ rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, a zpravidla až poté je zahájena výplata důchodu.
Jelikož již při obdržení posudku o zdravotním stavu bude jasné, zda byl invalidní důchod schválen (resp. zda posuzující pracovník přiznání důchodu doporučil), bude možné zahájit řízení (a zajistit např. aktuální lékařskou zprávu pro žádost o ustanovení zvláštním příjemcem).
Jakmile rodina obdrží rozhodnutí, může pak žádost podat a tím se vyřízení ustanovení zvláštního příjemce výrazně urychlí.

2) Druhou možnost popisuje ve své publikaci Opatrovník v praxi (ke stažení https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) na stranách 101-103 Mgr. Radka Pešlová.

Jde o to, že při podávání návrhu na omezení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka je možné žádat o to, aby byl ustanoven „prozatímní“ opatrovník. Resp. určena osoba, která bude naléhavé (a neodkladné) záležitosti vyřizovat do té doby než soud určí „stálého“ opatrovníka.
Návrh můžete sepsat buď podle vzorů v závěru zmiňované publikace, nebo využít vzorů uveřejněných zde: https://www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/

Do návrhu doporučuji skutečnost, že je potřeba ustanovit opatrovníka co nejdříve pro situace, které nesnesou odkladu, pečlivě zdůraznit. Nebojte se využít zvýrazňovač a barevně tuto skutečnost rozlišit, aby se nestalo, že soud tuto věc přehlédne.

Již teď takto s předstihem, před 18. narozeninami si mohou rodiče začít text návrhu připravovat a také sepisovat všechny naléhavé úkony, které bude potřeba řešit bezodkladně a nebude možné čekat na rozhodnutí soudu, které, jak sama píšete, trvá často ¾ roku nebo déle. V praxi se setkávám i s vyřízením rychlejším (např. za 3 měsíce), ale to je bohužel méně časté.

Věřím, že tímto způsobem je možné situaci dobře ošetřit, aby k zastavení výplaty důchodu nedošlo.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Ministr Válek zdravotníkům už více nenabídne

17.10.2024 Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zaujmout odboráře se cítí zástupci zdravotníků uraženi, stejně jako celým dosavadním průběhem vyjednávání. Podle odborářů žádný ministerský návrh nesplňuje parametry dohody. více...

PTÁTE SE: Obávám se, že dcera nezvládne sociální šetření

16.10.2024 Dospělá dcera pobírá invalidní důchod 3. stupně, dále je omezena ve svéprávnosti k právním úkonům. Nyní jí bude končit příspěvek na péči a bude přezkum. Dcera je autista, má panické ataky, úzkosti a velmi se bojí úřadů. Když u nás byla úřednice ohledně svéprávnosti, strachy se pomočila. Při vyřizování svéprávnosti lékař, který byl u nás více...

ZPRÁVY: Začala registrace na 24. ročník konference INSPO

15.10.2024 Program konference INSPO, která proběhne v sobotu 23. listopadu v Kongresovém centru Praha, opět nabídne průřez novinkami v oblasti technologií pro uživatele se specifickými potřebami. V dopolední plenární sekci se můžete těšit například na příspěvek o léčbě ochrnutí pomocí elektroakupunktury metodou AC-TIVE ENF. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.