pečuj doma

Jak se započítává příjem z příspěvku na péči do důchodu?

13.4.2023

Byl jsem opatrovníkem a pečoval jsem 14 let o osobu blízkou - maminku. Započítává se mi maminčin příspěvek na péči do mých příjmů (vyměřovacího základu) na starobní důchod? Byl jsem jediný pečovatel.

Odpověď

Pokud měla maminka přiznaný alespoň II. stupeň příspěvku na péči a současně jste Vy byl nahlášen na Úřadu práce jako hlavní pečující osoba, pak Vám doba péče může být zohledněna jako doba odpracovaná do důchodu (jako tzv. náhradní doba). Výše příspěvku na péči (pokud za Váš život péče nepřesáhla 15 let a to navíc v kombinaci s výdělkem, ze kterého se odvádělo sociální pojištění) se do příjmů k výpočtu důchodu nepočítá. Pro výpočet se období tzv. vylučuje. Př. pokud jste pracoval např. v roce 2007 a za celý rok jste si vydělal 200 000 Kč a pak jste 14 let pečoval, tak průměr na důchod se bude počítat jen z vydělaných 200 000 Kč a bude se rozpočítávat na 1 rok (zbylé roky se vyloučí – protože jinak by výpočet byl tak, že se 200 000 Kč rozdělí na 15 let a to by pro Vás nebylo výhodné). Pro důchod byste v tomto příkladu měl odpracovaný 1 rok (práce) a 14 let náhradní doby péče, ale částka, ze které se důchod bude počítat bude jen z výdělku.

Pokud byste k péči pracoval na zkrácený úvazek, nebo jste pečoval i déle než 15 let (např. 14 let o maminku a pak třeba ještě nějaké roky o někoho jiného), situace by byla trošku odlišná. Tyto specifické případy jsem zpracovávala zde:

Bohužel Vám nemohu odpovědět přesněji, protože od Vás nemám dost informací. Ale snad Vám i toto obecnější vysvětlení napovědělo.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

PTÁTE SE: Jednání sociální služby s opatrovníkem klienta

18.12.2024 Potřebovala bych vědět, jaké jsou povinnosti pobytových služeb, co mohou dělat sami, co musejí konzultovat s opatrovníkem, jaký je vztah jejich smluvního lékaře vůči opatrovníkovi a podobně. To většinou člověk nezjistí pročítáním jejich webových stránek, kde je vše nalakováno na růžovo.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.