pečuj doma

Jak se započítává příjem z příspěvku na péči do důchodu?

13.4.2023

Byl jsem opatrovníkem a pečoval jsem 14 let o osobu blízkou - maminku. Započítává se mi maminčin příspěvek na péči do mých příjmů (vyměřovacího základu) na starobní důchod? Byl jsem jediný pečovatel.

Odpověď

Pokud měla maminka přiznaný alespoň II. stupeň příspěvku na péči a současně jste Vy byl nahlášen na Úřadu práce jako hlavní pečující osoba, pak Vám doba péče může být zohledněna jako doba odpracovaná do důchodu (jako tzv. náhradní doba). Výše příspěvku na péči (pokud za Váš život péče nepřesáhla 15 let a to navíc v kombinaci s výdělkem, ze kterého se odvádělo sociální pojištění) se do příjmů k výpočtu důchodu nepočítá. Pro výpočet se období tzv. vylučuje. Př. pokud jste pracoval např. v roce 2007 a za celý rok jste si vydělal 200 000 Kč a pak jste 14 let pečoval, tak průměr na důchod se bude počítat jen z vydělaných 200 000 Kč a bude se rozpočítávat na 1 rok (zbylé roky se vyloučí – protože jinak by výpočet byl tak, že se 200 000 Kč rozdělí na 15 let a to by pro Vás nebylo výhodné). Pro důchod byste v tomto příkladu měl odpracovaný 1 rok (práce) a 14 let náhradní doby péče, ale částka, ze které se důchod bude počítat bude jen z výdělku.

Pokud byste k péči pracoval na zkrácený úvazek, nebo jste pečoval i déle než 15 let (např. 14 let o maminku a pak třeba ještě nějaké roky o někoho jiného), situace by byla trošku odlišná. Tyto specifické případy jsem zpracovávala zde:

Bohužel Vám nemohu odpovědět přesněji, protože od Vás nemám dost informací. Ale snad Vám i toto obecnější vysvětlení napovědělo.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.