pečuj doma

Jak posunout datum vzniku invalidity syna

10.4.2021

Můj syn, jehož se dotaz týká, onemocněl v roce 2000 zhoubným nádorem mozku. Tehdy mu bylo 7 let. Byl operován, následovala radioterapie a chemoterapie. Základní onemocnění bylo vyléčeno, ale zůstaly mu některé neurologické problémy a porucha učení. My všichni jsme se snažili, aby se co nejlépe zařadil do normálního života, a tak po absolvování ZŠ nastoupil na zdravotní školu. Maturitní zkoušku zvládl, ale vystudovat VOŠ se mu nepodařilo, což je u zdravotnického oboru velký problém. Pochopili jsme, že si musíme přiznat handicap a zažádat o ID. Navíc se v roce 2018 objevil u syna další mozkový nádor jako následek intenzivní radioterapie. V té době mu byla přiznána invalidita II.stupně, od data podání. Nebyl zohledněn celkem jednoznačný začátek obtíži v dětství. Ráda bych to změnila.

Odpověď

Abyste mohla Vy (resp. Váš syn) uspět, je třeba:

  1. Pokud zatím neuplynulo ode dne doručení rozhodnutí o přiznání důchodu 30 dnů, podat námitku a v ní rozporovat datum vzniku invalidity. Zde je vzor k úpravě.
  2. Pokud již uplynulo od přiznání nějaké období, je nutné podat novou žádost o posouzení invalidního důchodu a při podání žádosti sdělit, že dokazujete invaliditu zpětně, a přiložit pro posudkového lékaře nějakou zprávu, která by daný stav opravdu dobře popisovala od data, ke kterému důchod chcete přiznat (nejdříve od 2.9. po nástupu na střední školu, kdy synovi už muselo být 16. let). ALE – pozor, tato zpráva musí být opravdu jasná, tak aby ji pochopil i lékař z jiného oboru, než je synovo postižení. Současně s novou lékařskou zprávou popisující historii nemoci je třeba doložit i starší lékařské zprávy z daného období. Ve starých zprávách zvýrazněte popis postižení a nalepte na něj lísteček s poznámkou, že tímto dokazujete zpětné přiznání invalidního důchodu.

Než ale započnete celý koloběh – podívejte se do posudku o invaliditě, který předcházel přiznání invalidního důchodu, a koukněte do posledního odstavce, kde je napsáno, podle kterého zařazení posudkový lékař invaliditu přiznal. Pro jistotu si to zkontrolujte zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy, zda klasifikace nemoci Vašeho syna opravdu odpovídá a zda není „na hraně“, abyste si znovuposuzováním třeba neublížili, protože by mohl posudkový lékař říci, že syn je třeba ve skutečnosti méně nemocný, než bylo dosud přiznáno.

Je také dobré upozornit obvodního lékaře/lékařku – Vás se týkající úryvek z vyhlášky jí ukázat, aby pak také znovu vypsala dobře tiskopis, který ji posudkový lékař zašle (aby v něm uvedla, že nemoc trvá od dětství, příp. od data ...). Také zkontrolujte lékařské zprávy, zda Vás právě v duchu vyhlášky nepoškozují.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

PTÁTE SE: Jednání sociální služby s opatrovníkem klienta

18.12.2024 Potřebovala bych vědět, jaké jsou povinnosti pobytových služeb, co mohou dělat sami, co musejí konzultovat s opatrovníkem, jaký je vztah jejich smluvního lékaře vůči opatrovníkovi a podobně. To většinou člověk nezjistí pročítáním jejich webových stránek, kde je vše nalakováno na růžovo.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.