pečuj doma

Jak můžeme zjistit, jestli nemá děda Alzheimerovu nemoc?

7.12.2022

Prosím, poraďte. Dědovi bude 80, žije s babičkou, která je o pár let mladší. Děda mívá velké propady v náladě a bývá i agresivní. Prozatím jen slovně, ale dřív tato slova z úst nevypustil, i já se je stydím vyslovit. Je to běžné, nemůže to být třeba Alzheimer? Pokud ano, kdo nám to potvrdí? Budeme muset kvůli tomu dědu brát k nějakému specialistovi?

Odpověď

Podle toho, co o dědečkovi píšete, je určitě důležité jeho stav probrat s praktickým lékařem/kou. Předpokládám, že ho pošle na odborné vyšetření k psychiatrovi. Nebojte se toho, všechna tato vyšetření jsou vedena mírně, v klidu.

Kdyby se potvrdila diagnóza demence, nař. Alzheimerova choroba nebo jiný typ demence, je třeba nasadit vhodnou léčbu. V současnosti není demence léčitelná, ale určitě lze zpomalit průběh. A čím dříve podchytíte problémy, tím lépe, aby nedošlo k jejich vyhrocení. Zvlášť pokud bývá dědeček agresivní, mohl by babičce i ublížit. Ono ani slovní napadání a nadávky nejsou příjemné a babička se tím jistě trápí.

Otázka návštěvy psychiatra je pro mnoho lidí špatně přijatelná, stále se s tímto oborem váže jakési stigma. Hlavně lidé nižších ročníků se bojí a je jim to nepříjemné.

Ze své praxe v domácí péči hodnotím péči o člověka s demencí jako nejnáročnější a pro pečující nejvíc vyčerpávající. Je důležité vědět a přiznat si, že se samo nic nezlepší.  Že se stav pána sám od sebe neupraví.

Buďte prosím oporou pro babičku, žít s člověkem s demencí je těžké a únavné, popřejte jí odpočinek, zajistěte dědovi co nejvíc péče jinými lidmi, ať už z rodiny, nebo z řad profesionálů. Můžete oslovit pečovatelskou službu, asistenční službu nebo na kratší dobu domluvit přechodný pobyt v odlehčovací službě. Za všechny tyto služby se platí, zákonem o sociálních službách a vyhláškou je stanovena maximální částka za hodinu pečovatelské služby (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#cast2). Proto je dobré vyřídit pánovi příspěvek na péči. Jednak při současných cenách je samozřejmě každá finanční pomoc vítaná, ale také pokud byste v budoucnu potřebovali dědečkovi zajistit domov se zvláštní péčí, je pro daný domov přiznaný příspěvek na péči ukazatelem potřebnosti péče.

Tuším, že první Vaše reakce bude, že dědečka nikam nedáte. To je naprosto v pořádku. Také cílem odpovědi na Váš dotaz je zkusit Vás trošku navést směrem, který ulehčí Vašim prarodičům život a zároveň jim umožní být co nejdéle doma a spolu.  

Hodně nových podnětů v péči by mohly přinést návštěvy denního stacionáře, babička by si na chvíli během dne odpočinula, dědeček by měl nové podněty a zábavu. A pro Vás a rodinu kolem dědečka by to mohlo přinést nový pohled na péči, na možnosti postupů, jak zvládnout problémy spojené s demencí s běžným žitím Vaší rodiny.

Mgr. Leona Zemanová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.