Jak je to s úhradami v domově pro seniory
Stala jsem se opatrovníkem své babičky, která je umístěna v domově pro seniory. Předcházející opatrovník byl její manžel - můj děda. Bohužel ze zdravotních důvodů jsem to musela převzít. Dostaly se mi do ruky všechny dokumenty a v nich píše, že opatrovanka dostává pouze důchod a příspěvek na péči. Z důchodu se platí ubytování, léky a výživa, popřípadě drobnosti, co potřebuje koupit. Příspěvek na péči chodí celý na účet přímo danému domovu. Mají nárok přijímat tento příspěvek na péči, když jim je zvlášť hrazeno ubytování atd.?
Odpověď
Co se týče úhrady v domově pro seniory, kde bydlí Vaše babička, je to skutečně tak, jak píšete.
Úhrada se dělí na a) ubytování a stravu a b) péči. Jak už název příspěvku napovídá, je určen (celý) na úhradu péče a z důchodu je pak hrazeno ubytování a strava. Vše je upraveno zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách takto:
§ 73 odst. 3: „Maximální výši úhrady za ubytování a stravu stanoví prováděcí právní předpis. Po úhradě za ubytování a stravu při poskytování pobytových služeb v týdenních stacionářích musí osobě zůstat alespoň 25 % jejího příjmu, a při poskytování pobytových služeb uvedených v odstavci 1 písm. b) až e) musí osobě zůstat alespoň 15 % jejího příjmu.“ (pozn.: domovy pro seniory jsou v zákoně v § 73 pod písm. c. Vztahuje se na ně tedy povinnost ponechat kapesné ve výši 15 % příjmu).
Ubytování a strava je hrazena z důchodu a to tak, aby babičce zbylo 15 % jejího příjmu jako kapesné. Z kapesného jsou pak hrazeny léky a „drobnosti, co potřebuje koupit“, které zmiňujete.
§ 73 odst. 4, písm. a: Úhrada za péči se stanoví při poskytování
a) pobytových služeb, s výjimkou týdenních stacionářů, ve výši přiznaného příspěvku
Prováděcím předpisem, tj. vyhláškou č. 505/2006 Sb., je u domovů pro seniory pevně stanovena maximální výše úhrady za ubytování a stravu a to takto: § 15, odst. 2, vyhl. 505/2006 Sb.: Maximální výše úhrady za poskytování sociálních služeb v domovech pro seniory činí
a) 210 Kč denně celkem za úkony uvedené v odstavci 1 písm. a), včetně provozních nákladů souvisejících s poskytnutím ubytování,
b) za úkon uvedený v odstavci 1 písm. b)
1. 170 Kč denně za celodenní stravu,
2. 75 Kč za oběd,
včetně provozních nákladů souvisejících s přípravou stravy.
Jako opatrovnice máte právo do hospodaření domova s penězi Vaší babičky nahlížet, stejně jako doporučuji zkontrolovat smlouvu, pravidelně kontrolovat vyúčtování za služby, příp. nenastavovat posílání příspěvku na péči ani babiččina důchodu z úřadu práce přímo do domova. Vždy je lepší (a Vy máte lepší přehled a kontrolu), když obě dávky (důchod i příspěvek na péči) chodí na účet babičky a z něho jsou pak služby i pobyt a strava hrazeny.
Pro Vaši informaci připojuji přehled základních činností, které domovy pro seniory nabízejí a které může babička „čerpat“. Samozřejmě s ohledem na její potřeby. Princip zákona je vystaven tak, že obyvatel domova nemusí čerpat vše, co má domov povinnost dle zákona nabízet, ale využívá „pouze“ ty činnosti, které již z důvodu věku nebo zdravotního stavu není schopen sám vykonávat. Jde o to, aby babička vykonávala ty činnosti, které ještě zvládne, a byla k tomu i motivována, pomůže jí to déle udržet dobrou kondici a příp. i zlepšit zdravotní stav.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.