Jak je to po sňatku s dokládáním příjmů na úřadu práce?
Chtěla bych se zeptat na doložení dokladů na odbor sociálních dávek, konkrétně na doplatek na bydlení a doplatek na životní minimum. Dne 29. 7. 2023 jsem se vdala a do té doby jsem žila sama s dětmi v bytě. Dnes jsem dostala oddací list, okamžitě jsem šla nahlásit změnu na úřad a docela mě to tam překvapilo. Manžel pracuje, já jsem vedená na úřadě práce. Paní, kde jsem žádala o doplatek na bydlení a živobytí, mi řekla, že budu muset doložit manželovy příjmy za období od 1. 6. 2023, čemu nerozumím, když ve společné domácnosti spolu žijeme od 1. 8. 2023. Manželova účetní v práci nám to potvrdí. Větší problém má manžel s tím, že po něm chci doložit na úřad kompletní výpis z účtu za poslední 3 měsíce, když jsme spolu ještě nežili. Nemá samozřejmě problém doložit příjmy z práce, ale jsou tam také jeho soukromé věci, které platí a nechce je dokládat. Jak to je, musí doložit kompletní výpis nebo stačí příjem s práce? Rozumím, že musím doložit majetkové poměry, což je veškerý majetek manžela, chápu také, že paní chce doložit prohlášení a dalších vyživovacích poměrech, které má. Vše má soudně ale nevím, jakým způsobem mám doložit, že nedluží na alimentech. Naše rodinná situace je momentálně taková, že manžel v práci vydělá cca 23 000 Kč a já jsem na ÚP a brala jsem pouze dávky na bydlení a doplatek.
Odpověď
Dávky státní sociální podpory (např. přídavky na děti a příspěvek na bydlení), tak i dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) vychází z principu, že když dnes chcete přispět (období nároku), tak se dnes koukají úředníci, v jaké rodině žijete (tzv., kdo jsou společně posuzované osoby). A pro nárok na budoucí měsíce musíte prokázat, že jste v minulosti na tom byla bídně a nemohla jste si našetřit (rozhodné období). Protože již od 29.7.2023 jste manželé, máte k sobě vyživovací povinnost, pravděpodobně vám vzniklo společné jmění manželů, máte povinnost přispívat společně na náklady domácnosti, tak teď musí úřad práce ověřit, zda jste v srpnu tak chudí, aby vám mohl přispět (vám společně).
Proto zkoumá nyní vaše příjmy, váš majetek a splnění podmínek (třeba placení výživného) do minulosti (max. 3 měsíce hmotná nouze nebo státní sociální podpora poslední kalendářní čtvrtletí), ze kterých byste dnes mohli ještě žít.
Váš úřad práce tak postupuje zcela v souladu s právem. Na srpen už dáváte prostředky dohromady a bylo by nefér, aby daňoví poplatníci přispívali samostatně vám, když již žijete s manželem. Tedy je podstatné i to, co má na účtu (resp. stav účtu). Ale – v první chvíli klidně dodejte výpisy se zaškrtaným „tím soukromým“, ale aby byly vidět příjmy a zůstatek na účtu.
Že manžel plní vyživovací povinnost, dokážete tím, že doloží rozsudek o svěření dítěte do péče a stanovení vyživovací povinnosti s doložkou nabytí právní moci (to vám udělají na soudu na podatelně). A pak k tomu přidáte doklad, kdy a kolik výživné platil (možná to jde vyčíst z účtu, proto tuto položku také nezaškrtávejte). Pokud to odpovídá tomu, co je v rozsudku, pak je vše v pořádku.
Máte možnost si nyní 3 měsíce příspěvky od hmotné nouze nežádat a požádat znovu až za tři měsíce, kdy zase vše zpětně ony tři měsíce doložíte. Např. od listopadu doložíte příjmy a majetek již za srpen, září a říjen.
Stále můžete žádat třeba příspěvek na bydlení (máte-li děti, tak přídavky na děti), pokud máte bydlení, na které se příspěvek vztahuje (nájemní, podnájemní, družstevní, vlastnické, rekreační, služebnost), zde nedokládáte výpisy z účtu a ani majetkové poměry, jen příjmy za 2. čtvrtletí 2023 Vás i manžela, příp. dětí.
Snad je to takto srozumitelné.
Mgr. Radka Pešlová