pečuj doma

Invalidní důchod pro děti s autismem

15.3.2023

Mám syna 17,5 let (PAS, ADHD, LMR), který je v 1. ročníku dvouleté školy praktické. Mám ještě dceru 16,5 let (PAS, ADD, vývojová porucha řeči, STMR), která je na základní škole speciální. Moje otázka zní: Kdy a o jaký typ invalidního důchodu mohu žádat pro syna a pro dceru? V jejich 18 letech budou mít také nové posouzení příspěvku na péči, který mají oba nyní ve 3. stupni. Ještě by mě zajímalo, zda dnem přiznání invalidního důchodu končí otci vyživovací povinnost.

Odpověď

Při podání žádosti o invalidní důchod si nemůžete vybrat, „o jaký typ“ budete žádat. Pokud dítěti/dospělému poklesla pracovní schopnost natolik, že by vyšel invalidní důchod, tak to, zda bude přiznán I., II., nebo III. stupeň, rozhoduje posudkový lékař.

Pro přiznání odpovídajícího stupně invalidního důchodu je vhodné zkontrolovat vyhl. č. 359/2009 Sb. (zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#prilohy), zda máte u dětí vystavené lékařské zprávy, které odpovídají jejich skutečnému onemocnění, které lze současně podřadit pod uváděné diagnózy.

Zvláště upozorňuji, že PAS v diagnózách nenajdete, a proto je potřeba hledat, „pod co jde podřadit“, a v tomto duchu by měly být i lékařské zprávy.

Píšete, že máte syna 17,5 let (PAS, ADHD, LMR), který je v 1. ročníku dvouleté školy praktické. Tím, že již syn nastoupil na střední školu (byť dvouletou praktickou), tak lze od 2.9. (tj. jeden den po nástupu) požádat o invalidní důchod a může být přiznán ještě před osmnáctým rokem věku. Terminologicky nejde o tzv. invalidní důchod z mládí, ačkoliv syn je z mládí nemocný. Jde o běžný invalidní důchod, ale bude se počítat, pokud bude přiznán III. stupeň jako tzv. invalidita z mládí (za pomocí fikce odpracovaných let a výše příjmů odpovídající průměrným příjmům), případně i II. nebo jen I. stupeň invalidity se bude počítat z této fikce, protože díky střední škole má syn tzv. plnou dobu pojištění, což je při přiznání důležitá podmínka.

U dcery 16,5 let (PAS, ADD, vývojová porucha řeči, STMR), která je na ZŠ speciální, protože nemá střední školu, tak nelze (úspěšně) žádat o invalidní důchod před 18 rokem věku, ale lze požádat buď až nastoupí na střední školu, anebo potom od 18 let. Pokud bude dcera tzv. nevzdělavatelná, tj. nepůjde na střední školu, a i s dokončením základní školy bude mít problém, pravděpodobně (pokud budete mít dobré lékařské zprávy), vznikne nárok na tzv. invaliditu z mládí, po podání žádosti o invalidní důchod po jejích 18. narozeninách.

U žádosti o důchod nedefinujete, zda chcete „invaliditu z mládí“. Je to jen způsob vypočítávání důchodu.

Dále se ptáte, zda přiznáním invalidního důchodu končí vyživovací povinnost otce. Nekončí. Ta končí, až je dítě schopno se živit samo a tím, že by děti dostaly invalidní důchod III. stupně, jak bych odhadovala (při míře jejich závislosti a množství nemocí), tak je tím i dokázáno, že naopak je musí živit stát prostřednictví sociálních dávek a současně je prokázán 70% pokles pracovní schopnosti. Dá se tedy říct, že otec bude mít (při tomto zdravotním postižení dětí) doživotní vyživovací povinnost (stejně jako Vy). Více mýtus č. 8 zde: https://sancedetem.cz/myty-tykajici-se-vyzivneho-na-deti.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Pečující o vážně nemocné děti získají novou formu podpory

30.12.2024 Rodinám pečujícím o děti se závažnou život limitující nebo ohrožující diagnózou bude nově pomáhat takzvaný koordinátor péče. V zahraničí, například ve Velké Británii, jde o službu, která je běžnou součástí systému péče. V Česku se nyní rozjíždí jako dvouletý pilotní projekt, navazující na přípravnou fázi. více...

PTÁTE SE: Výměna průkazu ZTP/P při končící platnosti

29.12.2024 Jsem opatrovnice, sestře končí v roce 2025 platnost průkazu ZTP/P, má Downův syndrom, stav neměnný. Už se ví, kde, zda a jak žádat o prodloužení/nový průkaz? Na úřadu práce či ČSSZ, přes formulář či automaticky? Z různých zdrojů mám různé informace.
ODPOVĚĎ
Váš dotaz se patrně týká změn v systému více...

INFO: Němci se soukromým pojištěním mívají u lékařů přednost

28.12.2024 Jestli někdo spadá do systému zákonného zdravotního pojištění a někdo jiný do systému soukromého zdravotního pojištění, by mělo být jedno. Oba typy pojištěnců by měli mít zaručenu stejnou dostupnost zdravotní péče. Jenže teď se ukazuje, že v Německu, kde oba dva systémy fungují paralelně, to tak nemusí platit za všech okolností. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.