pečuj doma

Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024

Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu z mladí v prvním stupni, od července 2015 od prvního psychologického posudku. To tedy znamená, že byl invalidní už od 12 nebo 13 let. Po základní škole šel na střední, kde byl jeden rok, a pak na úřadě práce. Prosím vás, vůbec nechápu, od kdy zpětně mu tedy bude vyplácen invalidní důchod a z čeho mu ho vypočítají. Zatím mám jen tu osobní informaci, nic nepřišlo. Dále nerozumím, invalidní důchod tomu, že invalidní důchod z mládí byl přiznán v prvním stupnic, pokud vím, invalidita z mládí je ve 3. stupni.

Odpověď

Hned v úvodu si dovolím trochu upravit informaci, kterou Vám sdělili na Správě sociálního zabezpečení, že synovi byla uznána invalidita z mládí I. stupně.
Invalidita z mládí je označení pro invaliditu III. stupně a to navíc u lidí, kteří nejsou schopni ani studia ani práce. Tento druh invalidního důchodu je přiznáván od 18 let. Tím, že Váš syn studoval na střední škole (byť jen jeden rok), invaliditu z mládí získat nemůže.
Jde tedy o to, že Vašemu synovi přiznali invalidní důchod I. stupně s ohledem na to, že jeho zdravotní postižení vzniklo v mládí.

Pokud by měl syn invaliditu z mládí, mohl by získat invalidní důchod až od 18 let. Tím, že Váš syn však studoval na střední škole, je možné požádat, aby mu invalidní důchod byl přiznán ode dne nástupu na střední školu.
Pokud tedy nastoupil na střední školu např. v 16 letech, můžete požádat, aby mu invalidita byla uznána již od 16 let a aby mu byl také invalidní důchod již od 16 let vyplácen (pokud to tedy takto neurčí sama Česká správa sociálního zabezpečení, pak byste o to pochopitelně žádat nemuseli).

Zákon umožňuje žádat o zpětné doplacení invalidního důchodu až 5 let. Pokud tedy byla synovi uznána invalidita I. stupně a pokud by ještě uznali, že synovi vznikl nárok na důchod již od nástupu na střední školu, mohli by Vám teď doplatit až 4 roky zpětně výplatu invalidního důchodu.

Píšete, že na Institutu posuzování zdravotního stavu uznali invaliditu již od 12 let syna. Možná se tedy ptáte, proč synovi nemohou začít vyplácet invalidní důchod již od 12 let. Důvodem je skutečnost, že, aby mohl nárok na invalidní důchod vzniknout, je třeba doložit nejen špatný zdravotní stav (ten již byl Vašemu synovi podle toho, co píšete, potvrzen), ale také dobu pojištění.
Dobu pojištění získáváme zpravidla v zaměstnání. Mladí lidé, kterým zdravotní postižení vzniklo ještě v mládí, tj. v době studia, by však dobu pojištění neměli kde získat (protože zatím nikde nepracovali), proto zákon umožňuje, aby se za dobu pojištění považovala doba studia na střední škole (pozor ne na základní, jen na střední škole).
S nástupem na střední školu tedy Váš syn získal dobu pojištění a je možné mu od nástupu na střední školu přiznat i invalidní důchod.

Máte-li pochybnosti o tom, zda by měl mít syn stupeň invalidity I. nebo jiný, doporučuji pročíst tento článek, kde vše vysvětluji: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-se-pripravit-na-rizeni-o-invalidnim-duchodu-a-zvysit-sve-sance

Abyste si mohla udělat představu o tom, jak a kolika procenty jsou hodnocena jednotlivá duševní onemocnění, připojuji část textu vyhlášky o posuzování invalidity, kde najdete přehled duševních onemocnění.
Podle počtu procent u příslušných diagnóz pak můžete odhadnout, který stupeň invalidity by měl být synovi přiznán.

A co se týče výše přiznaného důchodu. Ta (jelikož syn neměl žádné zaměstnání a tedy ani žádný příjem, z kterého by bylo možné důchod počítat) se vypočítává podle zákonem daných tabulek a obecných limitů, které určuje MPSV a Ministerstvo financí.
Obecně mohu říci, že pokud syn nastoupil na střední školu např. v roce 2019, pak by výše jeho invalidního důchodu měla být 6 143 Kč/měsíčně. Jedná se však o výši v roce 2019, důchod je pak třeba každý rok ještě přepočítat (tj. valorizovat), výsledná částka tedy bude ještě cca o 2 tisíce vyšší.
Jedná se však o můj pouhý hrubý odhad. Výpočet je poměrně složitý a v naší poradně ho neprovádíme, pro bližší informace tedy doporučují kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení (kontakty najdete na www.cssz.cz) a požádat o vysvětlení tam.
Jak jsem již zmínila, výpočet je poměrně složitý. Pokud jste tedy nyní obdrželi posouzení od Institutu posuzování zdravotního stavu, rozhodnutí s vypočteným invalidním důchodem obdržíte od České správy sociálního zabezpečení cca za 2-3 měsíce.

S přáním všeho dobrého Vám i synovi

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.