pečuj doma

Hlavní pečující, zápočet do důchodu, vliv na sociální dávky

9.4.2022

Moje maminka je ZTP/P, III. stupeň (RS). Hlavní pečující osobou je můj otec (již v důchodu) a pobírá příspěvek na péči. O maminku pečuji od pá-ne a občas ji doprovodím k lékaři. Momentálně jsem vedena na ÚP a do konce března pobírám podporu v nezaměstnanosti. Stále se mi nedaří najít práci a chtěla bych se zeptat, zda bych mohla přechodně nahradit čas péčí o osobu blízkou jako hlavní pečovatel, aby se mi započetla odpracovaná doba do důchodu? O příspěvek na péči mi nejde, ten bych ponechala rodičům, jak je to nyní. Bydlím ve vedlejším okrese a s rodiči nesdílím trvalé bydliště. Dále bych se chtěla zeptat, zda by to nějak ovlivnilo můj příjem. Jsem samoživitelka a pobírám příspěvek na bydlení.

Odpověď

Abyste mohla být pečující osobou, je potřeba, aby Vás maminka na Úřadu práce – na úseku příspěvku na péči nahlásila jako pečující osobu. Pečujících osob může být více, proto je také důležité si rozhodnout, kdo je primární a kdo je „ten druhý“.

  • Každý pečující má právo, když doloží potvrzení o péči na svoji zdravotní pojišťovnu, aby za něj zdravotní pojištění hradil stát (dle § 7 zák. č. 48/1997 Sb.). Tedy se dá říci, že pečující „je krytý“ a nemusí si zdravotní pojištění platit sám. U Vás – při evidenci na ÚP máte dokonce dva tituly, ze kterých platí stát (péče a evidence).
  • Ale jen prvnímu pečujícímu se doba péče počítá jako odpracovaná (resp. jako náhradní doba) do důchodu. Není podstatné, pokud jste osoba blízká, zda s rodiči bydlíte, či nikoliv. Necháte si vystavit (doporučuji každoročně) potvrzení o péči, které bude obsahovat, že jste pečující a jak vysoký příspěvek na péči má maminka.
    • Zápočet do důchodu se pak liší podle toho, zda budete v životě pečovat více než patnáct let – tam bude hrát roli, zda k tomu budete pracovat – sečte se v dané roky pečování příspěvek na péči a práce (pokud bude na částečný úvazek) a to bude do důchodu Vaším příjmem.
    • Pokud budete pečovat kratší dobu a k tomu budete v evidenci na ÚP, tak do důchodu se doba péče vyloučí. To zní drsně, ale není tomu tak. Péče se započte do odpracovaných let (tady se nic nekrátí – péče je jako byste chodila do práce). Ale pro průměr, ze kterého se bude počítat důchod, se doba péče úplně vyloučí, nezapočte se ani výše příspěvku (jako se započítává příjem ze zaměstnání). Např. v roce 2021 jste pracovala a ročně si vydělala 300 000 Kč. Celý rok 2022 jste pečovala. Do důchodu budete mít odpracované 2 roky, ale průměr (výše důchodu) se bude stanovovat jen z ročního příjmu 300 000 Kč (300 000 děleno 365 dny a násobeno průměrným měsícem 30,42 – a z tohoto průměrného měsíčního příjmu se bude vycházet*).

Píšete, že byste pečovala, ale peníze byste nechala tatínkovi/mamince.
Tady musím trošku připomenout, že péče je práce a maminka pobírá příspěvek především proto, aby zaplatila za péči. Nemá se tím zvyšovat její příjem. Pokud je převažující péče na Vás, měla by Vám maminka za tuto Vaši práci platit, když právě kvůli péči nejste třeba schopná si aktuálně najít práci.
Jak vysokou odměnu za péči si s maminkou smluvíte, je ale na Vás.

Co může Vaše péče ovlivnit...
Ať se s maminkou dohodnete na platbě jakkoliv, předpokládá se (pro sociální systém), že dostáváte zaplaceno.

  1. Pokud pobíráte dávky státní sociální podpory: přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příp. byste rodila, takže byste žádala o porodné, tak tyto dávky se nazývají závislé na výši příjmů (vychází se vždy z příjmů za kalendářní čtvrtletí). To, že pečujete a máte z péče příjem, se tady nezohledňuje a získaná platba za péči se nedokládá jako příjem do posuzovaných příjmů. Vaše příspěvky to nijak neovlivní.
  2. Pokud pobíráte dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc, tak pozor, zde se přijímaný příspěvek na péči (a tedy přiznaná péče) sice zvýhodňuje, že Vás neženou na veřejnou službu a do práce, ale pokud s opečovávanou osobou nebydlíte v domácnosti, tak příjem z péče se započítává a zohledňuje ve výpočtu dávek – tj. musíte ho přiznat.
  3. Daně – jako osoba blízká neodvádíte z přijatých peněz daň z příjmu.
  4. Soud o výživné – kdyby se měl pro soud o výživné posuzovat Váš příjem, příjem z péče se jako příjem posuzuje.
  5. Exekuce – zaplacené z příspěvku na péči za péči není exekvovatelný příjem.

Tím, že neznám úplně podrobně Vaši situaci, možná by Vám mohly na mysl vytanout nějaké otázky – ráda je zodpovím.

Mgr. Radka Pešlová

* zjednodušuji a nevysvětluji koeficienty nárustu a redukční hranice, protože to nesouvisí s péčí, to se děje u všech posuzovaných příjmů.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.