Evidence na úřadu práce po ukončení péče
Jsem vedený na úřadě práce od 15. srpna 2024. Předtím jsem pečovat o matku, která zemřela 14. srpna 2024. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 5 měsíců. Žiji ve společné domácnosti s otcem, kterému je 80 let, ale zatím je soběstačný a zřejmě by nárok na příspěvek na péči neměl. Kdy bych měl podat přihlášku k platbě zdravotního a sociálního pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů? Až po ukončení pobírání podpory a vyřazení z evidence úřadu práce po těch 5 měsících? A mohu být v evidenci ÚP i déle než 5 měsíců?
Odpověď
Děkuji za Váš další dotaz a zároveň mi dovolte vyjádřit, jak mne mrzí, že Vaše maminka zemřela.
Co se týče evidence u úřadu práce, budete-li splňovat všechny povinnosti, které Vám úřad práce uloží, nebude důvod pro ukončení evidence. Samozřejmě, pokud byste ji sám nechtěl ukončit.
Povinnostmi mám na mysli to, že úřad práce zpravidla při přihlášení do evidence nepožaduje od uchazeče od zaměstnání příliš mnoho, schůzky jsou po delší době (např. po 1,5 až 2 měsících), aktivita při hledání zaměstnání je ponechána na Vás, nejsou Vám nabízeny žádné kurzy, rekvalifikace ani nic dalšího…
Jak se však doba evidence u úřadu práce bude prodlužovat, budou se doby mezi jednotlivými schůzkami zkracovat (např. na 1 měsíc nebo i méně, záleží na vytíženosti či aktivitě daného pracovníka úřadu práce), po nějaké době by měl vzniknout individuální plán, jehož cílem by mělo být nalezení pro Vás vhodného zaměstnání, budete více a více dotazován, co děláte pro to, abyste si práci našel a bude Vám „nabídnuto“ (jedná se spíše o povinnost), abyste se zúčastnil tzv. motivačních kurzů, tj. kurzů zaměřených na hledání zaměstnání, sestavení životopisu a dalšího, bude s Vámi jednáno o případné rekvalifikaci atd.
Čím déle tedy budete u úřadu práce, tím více na Vás bude tlačeno, abyste se více a více snažil nějaké zaměstnání si najít, příp. abyste odstranil překážky, které Vašemu nástupu do zaměstnání brání (např. si zvýšil či změnil kvalifikaci). Pokud to však i přes veškerou snahu nepůjde, budete-li všechny výše popsané (i další) povinnosti pečlivě plnit, pak nebude důvod k odhlášení z evidence úřadu práce a můžete v ní být i mnoho měsíců, či několik let. To Vám pochopitelně nepřeji.
Po celou dobu, kdy budete veden v evidenci úřadu práce, budete ve vztahu ke zdravotnímu pojištění tzv. státním pojištěncem, tj. zdravotní pojištění za Vás platí stát.
Co se týče sociálního (tj. důchodového) pojištění, to není hrazeno, ale doba, kdy jste veden v evidenci úřadu práce, je Vám započítávána jako tzv. náhradní doba pojištění. Abych byla přesná, tak doba, kdy Vám náleží podpora v nezaměstnanosti, se započítává jako náhradní doba celá a z doby, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se započítává ve věku do 55 let 1 rok a za celý život maximálně 3 roky.
Jakmile tedy skončí podpůrčí doba podpory v nezaměstnanosti, doporučuji co nejdříve si najít zaměstnání, a to jak s ohledem na výše uvedené „povinnosti“ (a také nátlak) úřadu práce, ale také proto, abyste v budoucnu neměl problém s pokrytím doby pojištění pro nárok na starobní (či invalidní) důchod.
Pokud bude evidence u úřadu práce ukončena, nebo pokud ji sám ukončíte, pak je na Vás, zda si začnete zdravotní a sociální pojištění platit sám jako samoplátce, či nikoli. U sociálního pojištění je neplacení chybou menší, dá-li se to tak říci. Neplacením pojištění totiž nevzniká riziko sankcí, dluhů apod., „pouze“ v budoucnu, až budete žádat o starobní (nebo invalidní) důchod, se může stát, že Vám bude chybět doba pojištění právě za dobu, kdy jste pojištěn nebyl.
Neplacení zdravotního pojištění je rizikem větším. Za každý den, kdy totiž není zdravotní pojištění hrazeno, totiž naskakuje dluh, který je následně sankcionován – penalizován. Pokud tedy ukončíte evidenci u úřadu práce a nebudete mít ještě nové zaměstnání, velmi doporučuji spojit se se zdravotní pojišťovnou a zdravotní pojištění si začít platit jako samoplátce.
S přáním všeho dobrého
Mgr. Jitka Koutová, DiS.