Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší
Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. Zastupitelstvo obce o jeho jednání nic nevědělo. Vše se bude projednávat dnes na schůzi. Bytovka, ve které bydlím, je dle starosty pro sociálně slabší rodiny, ani jedna z rodin však toto nesplňuje, pouze využívají levného bydlení. Prosím, jak mám postupovat a co mám dělat, jsem v ID druhého stupně a nemám kam jít, ani co dělat.
Odpověď
Poskytování nájemního bydlení, a především pak výpověď se řídí přesnějšími pravidly z občanského zákoníku.
Dovolím si Vám zde dané ustanovení poskytnout:
Skončení nájmu
§ 2285
Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu.
§ 2286
(1) Výpověď nájmu vyžaduje písemnou formu a musí dojít druhé straně. Výpovědní doba běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla druhé straně.
(2) Vypoví-li nájem pronajímatel, poučí nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem, jinak je výpověď neplatná.
§ 2287
Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.
§ 2288
(1) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu určitou nebo neurčitou v tříměsíční výpovědní době,
a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,
b) je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,
c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo
d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.
(2) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že
a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,
b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.
(3) Vypoví-li pronajímatel nájem z důvodů uvedených v odstavcích 1 a 2, uvede výpovědní důvod ve výpovědi.
§ 2289
Dal-li pronajímatel nájemci výpověď z některého z důvodů uvedených v § 2288 odst. 2, je povinen nájemci byt znovu pronajmout nebo mu nahradit škodu, nevyužil-li byt do jednoho měsíce od jeho vyklizení nájemcem k účelu uvedenému jako výpovědní důvod. Tato lhůta neběží po dobu potřebnou k úpravě bytu, bylo-li s úpravou započato nejdéle do dvou týdnů po vyklizení bytu a je-li v ní řádně pokračováno.
§ 2290
Nájemce má právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla.
§ 2291
(1) Poruší-li nájemce svou povinnost zvlášť závažným způsobem, má pronajímatel právo vypovědět nájem bez výpovědní doby a požadovat, aby mu nájemce bez zbytečného odkladu byt odevzdal, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu.
(2) Nájemce porušuje svou povinnost zvlášť závažným způsobem, zejména nezaplatil-li nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, poškozuje-li byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje-li jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí nebo užívá-li neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.
(3) Neuvede-li pronajímatel ve výpovědi, v čem spatřuje zvlášť závažné porušení nájemcovy povinnosti, nebo nevyzve-li před doručením výpovědi nájemce, aby v přiměřené době odstranil své závadné chování, popřípadě odstranil protiprávní stav, k výpovědi se nepřihlíží.
Doporučuji, abyste si uvedené paragrafy pečlivě přečetl, protože neznáme Vaše dokumenty, ale Vy se, díky přečtení a znalostí okolností, můžete rozhodnout se bránit.
Pokud máte nájem na dobu neurčitou, můžete dostat výpověď, ale s výpovědní dobou, jen dle § 2288 (jsou zde přesně vymezeny výpovědní důvody). Což úplně nevypadá, že by bylo splněno. Pokud dostáváte okamžitou výpověď, prvně jste měl být vyzván k nápravě a pak musí být ve výpovědi uvedeno, jaký je výpovědní důvod, abyste věděl, proti čemu se bráníte. Např. pokud je uvedeno, že neplatíte nájem, můžete doložit, že jej platíte (viz § 2291).
Pokud jsou podstatou hádky sousedů, je otázkou, jaké závažné škody jste způsobil (koš před bytem rozhodně nelze považovat za závažnou škodu, a to ještě, když jste to ani neudělal Vy). Za závažné lze považovat asi zamořování svého bytu a okolí obtížným hmyzem, žhářské jednání, vykuřování sousedů, opakované rušení nočního klidu je sice sporné, ale mohlo by vyeskalovat i do výpovědního důvodu atd.
Protože nevíme, „co na Vás starosta má“, tak nemůžeme posoudit, jak by to v případě sporu vypadalo.
Pokud jste před podáním výpovědi nebyl vyzván k odstranění Vašeho narušujícího chování, zároveň ve výpovědi není, čeho závažného jste se tak dopustil, k takové výpovědi se nepřihlíží – tedy jako by nebyla.
Pokud jste ale byl vyzván k odstranění, neodstranil jste vytýkané a ve výpovědi jsou vážné důvody (méně zpochybnitelně) uvedeny, pak ještě máte právo dle § 2290 podat návrh na soud, aby přezkoumal, zda jste dostal výpověď oprávněně (to ostatně lze, i při výpovědní době s lehčími výpovědními důvody dle § 2288).
No a pokud se chcete odstěhovat a nemáte kam, doporučila bych obrátit se na obecní úřad obce s rozšířenou působností, aby Vám pomohli hledat bydlení. Jistě by se dal sehnat nájemní byt (samozřejmě je to otázkou i ceny) anebo přechodně požádat o azylový dům. Předpokládám ale, že tohle nyní nehledáte.
Pokud ale soudím z toho, co píšete, nejspíš se cítíte spíše jako oběť a máte za to, že výpověď je neplatná. V tom případě Vám snad bude k užitku, když zvážíte (po přečtení) výše uvedené znění konkrétních paragrafů, které především chrání nájemce, jak se bránit. Nebojte se obhajovat, nezákonný postup nemusíte snášet.
Mgr. Radka Pešlová