Doprovázení dospělého při jeho pobytu v nemocnici
V únoru 2025 to bude rok, co jsem hlavní pečující osoba, starám se o tchyni, která ma Alzheimera 4. stupeň, mám zažádáno o domov, ale zatím nic. Nevadí mně to, ráda se postarám. Byla jsem normálně zaměstnaná, ale abych nemusela dávat výpověď, domluvili jsme se na neplaceném volnu. Chci se zeptat, kdyby náhodou musela být tchyně z nějakého důvodu hospitalizovaná, tak musím hned na úřadě tuto změnu nahlásit, takže se mě přeruší péče o osobu? Kdyby byla možnost, abych v nemocnici zůstala s ní, protože ona by to tam sama nezvládla, a oni s ní asi taky ne, byla by možnost si podobu pobytu v nemocnici vzít ošetřovné?
Odpověď
Co se týče hospitalizace, zde bych volila spíš „zachování“ příspěvku na péči a teprve po skončení hospitalizace případné podání žádosti o ošetřovné, resp. dlouhodobé ošetřovné (viz podmínky nároku na ošetřovné např. zde: https://www.cssz.cz/dlouhodobe-osetrovne).
Zachováním příspěvku na péči mám na mysli tu situaci, kdy z pohledu Vás jako pečujícího péče trvá i s nástupem hospitalizace, tj. budete-li spolu s tchyní hospitalizována a budete-li se o ni i nadále starat, pak nebude důvod k přerušení výplaty příspěvku na péči.
Jen bych doporučovala o nástupu k hospitalizaci úřad práce informovat v tom smyslu, že se změní místo pobytu opečovávaného, ale péče bude beze změny poskytována i nadále.
O změně místa pobytu (stejně jako o jakékoli další změně týkající se tchyně v souvislosti s čerpaným příspěvkem na péči) máte povinnost informovat úřad práce do 8 dnů. Tj. jedná-li se jen o krátkou hospitalizaci, kratší než 8 dnů, hlásit nic nemusíte.
Zákon 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje podmínky nároku na příspěvek na péči, pamatuje i na situace, kdy je opečovávaný hospitalizován. V zákoně je uvedeno, že nárok na příspěvek náleží, je-li hospitalizován i pečující viz § 14a, odst. 1 tohoto zákona: „Příspěvek se nevyplácí, jestliže je oprávněné osobě po celý kalendářní měsíc poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace, nejde-li o poskytování sociálních služeb podle § 52; to neplatí v případě, kdy je s oprávněnou osobou k hospitalizaci přijata podle jiného právního předpisu7c) jako průvodce fyzická osoba, která byla uvedena v žádosti o příspěvek, popřípadě ohlášena podle § 21 odst. 1 písm. d) nebo § 21 odst. 2 písm. c) jako osoba poskytující pomoc. Podmínka celého kalendářního měsíce není splněna, pokud k hospitalizaci došlo první den v kalendářním měsíci nebo k propuštění z tohoto zařízení došlo poslední den v kalendářním měsíci. Výplata příspěvku se zastaví od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byla oprávněná osoba k hospitalizaci přijata, není-li podle § 21a odst. 1 ohlášeno propuštění ze zdravotnického zařízení. Výplata příspěvku se obnoví od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém hospitalizace netrvala po celý kalendářní měsíc.“
Tolik tedy právo na výplatu příspěvku na péči. Je však také třeba řešit otázku hospitalizace, resp. v čem ze zkušenosti vidím trochu problém, je to, aby Vás spolu s tchyní k hospitalizaci přijali.
Problém totiž může být aktuální kapacita, resp. spíš přeplněnost nemocnic a zdravotnických zařízení obecně. V některých regionech je obtížné zajistit lůžka pro pacienty, natož pak pro pečující, a to jak rodiče malých dětí, tak pečující o osoby závislé na pomoci.
Nemusí to tedy být vždy neochota nemocnice, problémem může být to, že daná nemocnice nemá kapacitu.
Jste-li „jen“ pečující, můžete se zkusit domluvit se zdravotní pojišťovnou (nebude-li Vám chtít vyhovět nemocnice), resp. budete patrně muset jednat jak s nemocnicí, tak se zdravotní pojišťovnou.
S nemocnicí o tom, aby Vás spolu s tchyní přijali, se zdravotní pojišťovnou pak o úhradě Vaší „hospitalizace“. Tuto situaci upravuje zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, kde je v § 25 upraven Pobyt průvodce pojištěnce v lůžkové péči:
„(1) Je-li při hospitalizaci pojištěnce ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče po celý den přítomen průvodce, je pobyt průvodce pojištěnce do dovršení šestého roku věku doprovázeného pojištěnce včetně hrazenou službou; pobyt průvodce pojištěnce staršího 6 let je hrazenou službou jen se souhlasem zdravotní pojišťovny.
(2) Pobyt průvodce hradí zdravotní pojišťovna, u které je pojištěn doprovázený pojištěnec.“
Jiná situace by byla, pokud byste byla nejen osobou pečující, ale také opatrovníkem, resp. pokud by tchyně byla omezena ve svéprávnosti a měla ustanoveného opatrovníka.
Tento opatrovník pak může být hospitalizován spolu s tchyní nebo může určit jinou (např. pečující osobu), aby byla spolu s tchyní hospitalizována. Zde nárok upravuje § 28, odst. 3, písm. e odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a to takto: „Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo na nepřetržitou přítomnost opatrovníka, popřípadě osoby určené opatrovníkem, je-li osobou, jejíž svéprávnost je omezena tak, že není způsobilá posoudit poskytnutí zdravotních služeb, popřípadě důsledky jejich poskytnutí (dále jen „pacient s omezenou svéprávností“).“
Jestli jsem správně pochopila Váš dotaz, není pro tato věc v této chvíli aktuální a připravujete se jen na situaci, která by „mohla“ nastat. Přeji Vám tedy, abyste věc nemusela ještě dlouho řešit a Vám i tchyni pevné zdraví.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.