Dodání nových lékařských zpráv k žádosti o invalidní důchod
Manžel má zdravotní problémy a v důsledku toho i psychické, depresivní poruchu, s níž se léčí už téměř rok. Při žádosti o invalidní důchod je nezbytné, aby zprávu pro Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS) vyplnil praktický lékař. Už jednou manžel o invalidní důchod žádal a dle zprávy tehdy OSSZ bylo vidět, že lékař nevypsal správně všechny údaje, navíc k vyplnění manžela vůbec nevolal. Je možné aktuální lékařské zprávy doložit jen IPZS a musí k tomu IPZS přihlédnout, i když je tam nenapíše praktický lékař? Sice by bylo nasnadě změnit lékaře, ale je to komplikované kvůli dojíždění jinam a navíc péči o postiženého syna. Je možné uspět s žádostí, i kdyby lékař neměl aktuální lékařské zprávy? Dá se zjistit, s jakými diagnózami by bylo riziko přijít o řidičský průkaz (když lékařka tvrdí, že se s danými léky běžně může řídit)?
Odpověď
Špatná spolupráce a komunikace s praktickým lékařem, na kterou poukazujete, bohužel není nic výjimečného. Na jedné straně je celkem pochopitelné, že lékař chce především léčit a případná administrativa ho od léčení v lepším případě vyrušuje, v horším ho zahlcuje natolik, že nemá čas na pacienty, na straně druhé i tato administrativa patří mezi jeho povinnosti. Přimět některé lékaře, aby tuto svoji povinnost plnili, však může být obtížné.
Tím nechci lékaře obhajovat, jen konstatuji zjevné, a máte pravdu, ani změna lékaře toto věc nemusí vyřešit, nehledě na aktuální velký nedostatek praktických lékařů v rámci celé ČR, o kterém asi všichni víme.
Nyní však k tomu, na co se ptáte:
"Je možné aktuální lékařské zprávy doložit jen IPZS a musí k tomu IPZS přihlédnout, i když je tam nenapíše praktický lékař?"
To bohužel možné není, protože to neumožňuje zákon. Na ČSSZ nebo ÚSSZ (kontakty viz www.cssz.cz), kam budete podávat žádost, pracují administrativní pracovníci nebo sociální pracovníci a ti lékařské zprávy, které obsahují citlivé údaje, přijímat nesmějí, kvůli ochraně těchto údajů nesmějí.
Budete-li podávat žádost o ID elektronicky, systém Vám pravděpodobně vůbec nedovolí přikládat nějaké přílohy (elektronicky můžete požádat o ID zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/zadost-o-duchod).
"Je možné uspět s žádostí, i když by lékař neměl aktuální lékařské zprávy?"
To je bohužel velmi nepravděpodobné. Starší zprávy doporučujeme požívat v případě, že je důchod přiznán, ale je třeba (zpravidla formou námitky) požádat o ID více do minulosti a doložit, že špatný zdravotní stav vznikl dříve než před datem přiznání ID.
Pro novou žádost o ID nebo o novou žádost o zvýšení ID je však přiložit zprávy aktuální dokladující špatný zdravotní stav a budete-li chtít doložit, že nárok důchod/vyšší stupeň ID vznikl již dříve, je třeba to doložit i staršími lékařskými zprávami.
A to by měl právě udělat praktický lékař.
Jak můžete vidět ve formuláři, který lékaři na žádost IPZS vyplňují, lékař by měl do něho vložit prakticky všechny informace o svém pacientovi (formulář k nahlédnutí zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv).
Jelikož se však jedná o univerzální formulář, nejen pro ID, ale také pro příspěvek na péči, průkazy OZP a další, jsou zde i části, které v daném řízení nemusejí být tolik důležité jako jiné.
V každém případě, ač formulář vypadá jednoduše, bude-li lékař pečlivý, může na jeho vyplnění strávit i několik hodin času, což asi málokterý z lékařů udělá.
Ale co tedy můžete dělat Vy? Možností je hned několik:
- Především bych doporučovala pečlivě se seznámit s kritérii pro přiznání invalidního důchodu. Vypsala jsem je podrobně např. v tomto článku: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-se-pripravit-na-rizeni-o-invalidnim-duchodu-a-zvysit-sve-sance
Bude-li se Vám celý systém zdát složitý, pak vězte, že skutečně je. Není se tedy co divit, že lékaři jej neznají (ostatně, nejsou to odborníci na sociální právo, ale lékaři, kteří chtějí léčit).
Jelikož však nemůžeme lékaře nutit, aby se se systémem seznámili (a znali jej), nezbývá nám než hledat cesty, jak jim jejich práci, tj. vyplňování formulářů, usnadnit. - Vy ve svém dotazu zmiňujete psychické a depresivní onemocnění manžela, to najdete v kapitole V. zmiňované vyhlášky (viz článek). Kapitolu V. připojuji. Nepíšete však, jaké je další zdravotní postižení manžela (tělesné? zrakové? sluchové? neurologické?...). Ať již je jakékoli, je třeba je vyhledat v příslušné kapitole vyhlášky (jak zmiňuji v článku, vyhlášku i se všemi kapitolami si můžete zdarma stáhnout např. na zakonyprolidi.cz nebo na www.noveaspi.cz).
Obě onemocnění je třeba si vyhledat, zjistit, u kterého je vyšší procentní ohodnocení a to pak považovat za hlavní. - Podle textu vyhlášky pak můžete věc konzultovat s odborným lékařem, a pokud i on potvrdí, že zdravotní stav manžela odpovídá Vámi vybranému onemocnění, pak jej požádejte, aby vypracoval lékařskou zprávu. Tuto zprávu pak předejte praktickému lékaři a požádejte ho, aby ji přiložil/okopíroval/opsal… do formuláře pro IPZS.
Kopii zprávy si uschovejte (!) pro případ, že byste v řízení neuspěli a bylo třeba podat námitku.
Pozor, lékař, ani odborný (byť by šlo o největší kapacitu ve svém oboru) nemůže napsat, že zdravotní stav Vašeho manžela odpovídá kapitole, písmenu, oddílu… vyhlášky. To může udělat jen lékař IPZS s atestací z posudkového lékařství.
Odborný lékař manžela může „jen“ popsat jeho zdravotní stav tak, aby bylo na IPZS jasné, kam jej mají dle vyhlášky zařadit. - Můžete buď praktického lékaře informovat, že bylo zahájeno řízení o ID, a předat mu zprávu s tím, že na ostatní „kolonkách“ až „zase tolik nezáleží“… Možná bude rád, že toho nemusí vyplňovat tolik a že mu ušetříte čas.
nebo - Můžete vyčkat, až vám od IPZS přijde zpráva, že připravují posudek pro ID a doporučují Vám spojit se s praktickým lékařem a předat mu aktuální lékařské zprávy a informace o zdravotním stavu.
V tomto případě doporučuji jednat velmi rychle. Nezřídka se totiž setkávám s tím, že někteří lékaři chtějí mít tuto věc vyřízenou velmi rychle, na setkání s pacientem nečekají a zprávu vyplní bez pacienta. Jak to pak končí, už bohužel víte.
Pokud v bodu 4 ani 5 neuspějete, nezoufejte. Jelikož byste měli dostat zprávu od IPZS, budete mít také kontakt na příslušnou pobočku IPZS, která manželův zdravotní stav bude posuzovat. Můžete jim tedy lékařské zprávy poslat.
Tuto možnost však příliš nedoporučuji, jednak se můžete setkat s odmítnutí s tím, že vše jste měli předat praktickému lékaři (Vaší povinností ze zákona je informovat lékaře o všech zdravotních obtížích i léčbě u dalších lékařů) a jednak se může stát i to, že se lékařské zprávy ztratí a do příslušného spisu vůbec nedoputují.
Dobré je také vědět, že od loňského roku, kdy došlo k reformě systému posuzování zdravotního stavu a danou věc nedostává k posouzení pobočka dle místa bydliště žadatele, ale ta, která je aktuálně nejméně vytížená. V praxi to nevadí, protože zdravotní stav se již téměř vůbec neposuzuje osobně, ale výhradně dle lékařských zpráv (důvody viz zmiňovaný článek).
Snadno se tak žadatel z Ostravy dostane k posouzení do Českých Budějovic nebo naopak.
Neuspějete-li s žádnou z výše uvedených možností, pak zbývá ještě možnost podat námitku proti rozhodnutí. Lhůta pro podání námitky činí 30 dnů a začíná běžet následující den po převzetí rozhodnutí na poště nebo v datové schránce. Necháte-li dopis delší čas nevyzvednutý, začíná lhůta běžet automaticky 10. dnem uložení na poště či v datové schránce.
Do námitky pak můžete vypsat to, jak by měl být manžel posouzen, přiložit lékařské zprávy a žádat opravu posouzení.
Jen podotýkám, že doporučuji skutečně se snažit s praktickým lékařem se domluvit nebo doložit zprávy již do prvního řízení, i tak se bohužel může stát, že posouzení nebude správné. Spoléháním až na námitku se připravujete o jednu možnost do řízení se „vložit“ a chybám předcházet.
Neuspějete-li v námitkovém řízení, zbývá správní žaloba. Jak námitka, tak správní žaloba je osvobozena od poplatků. S oběma instituty Vám můžeme pomoci (pokud nám to kapacita a dané vytížení naší služby dovolí), jedná se však v obou případech o procesy velmi dlouhé a poměrně náročné.
U žaloby je pak třeba vědět, že již není možné dokládat nové lékařské zprávy. Žaloba slouží v podstatě k revizi a opravám v předchozím řízení. Tj. pokud bylo něco lékařem/lékaři/Vámi doloženo a posuzující pracovníci to přehlédli, v žalobě je možné na to upozornit. Pokud však v řízení bude nějaká důležitá zpráva (= důkaz) chybět, soud ji přijmout nesmí, může pracovat jen s tím, co již bylo do řízení vloženo.
"Dá se zjistit, s jakými diagnózami by bylo riziko přijít o řidičský průkaz (když lékařka tvrdí, že se s danými léky běžně může řídit)?"
Odpověď na tuto otázku můžete najít v textu vyhlášky č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel s podmínkou a náležitosti lékařského potvrzení osvědčujícího zdravotní důvody, pro něž se za jízdy nelze na sedadle motorového vozidla připoutat bezpečnostním pásem (vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel).
Zatímco výše zmiňovanou vyhlášku o posuzování invalidity a kritéria pro přiznání invalidního důchodu praktický lékař znát nemusí. Tento předpis by naopak znát měl a to velmi dobře.
Je totiž (mj.) na zodpovědnosti praktického lékaře, aby kontroloval, zda jeho pacienti nemají nějaká zdravotní omezení, která by mohla při řízení způsobovat zhoršení jejich pozornosti, výpadky pozornosti či jiné důvody, které by mohly v silničním provozu ohrozit je samé nebo jejich okolí.
Kromě pravidelných kontrol daných zákonem (dle stoupajícího věku pacientů stoupá i jejich četnost, což asi znáte) jsou zde i kontroly související s klasickými preventivními kontrolami, které by měl každý pacient absolvovat nejméně 1x za 2 roky.
Budete-li však vyhlášku procházet, zjistíte, že se nejedná o prostý výčet nemocí a diagnóz, ale o poměrně sofistikovaný soubor vad a omezení, která v řízení přímo brání nebo by při jejich zjištění praktickým lékařem, měla vzniknout potřeba dalšího vyšetření (na ORL, u očního lékaře, u lékaře posuzujícího duševní kompetence potřebné k řízení, neurologa atd.).
Nepopírám, že v této souvislosti se dostáváte trochu do „slepé uličky“ na jedné straně je byste byli rádi, aby manžel získal invalidní důchod ve stupni odpovídající jeho zdravotnímu stavu, tím je třeba doložit závažnost zdravotního stavu. Na straně druhé si však možná přejete, aby v důsledku špatného zdravotního stavu nepřišel o řidičské oprávnění.
Oba důvody z lidského hlediska chápu, nicméně Vás musím upozornit na povinnost všech pacientů (kterou zmiňuji výše) vyplývající ze zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách). Tj. informovat lékaře o všem, co souvisí se zdravotním stavem manžela. Jen tak může mít lékař úplný přehled a možnost správně informovat IPZS, ale také doporučit léčbu (protože zohlední všechna zdravotní rizika vyplývající ze všech nemocí, úrazů… diagnóz), ale ano, může se tak stát i to, že lékař zjistí některé závažné omezení a doporučí odebrání (nebo pozastavení na nějaký čas) řidičského oprávnění.
Rozumím tomu, že celý systém pro Vás může být obtížně srozumitelný a nepřehledný. Můžete pochopitelně nechat celé posouzení na úřadech a lékařích, jak však bohužel ze zkušenosti z předchozího řízení již víte, tento postup nemusí vést ke správnému posouzení zdravotního stavu.
V naší poradně tedy klientům doporučujeme se systémem se seznámit, být aktivní a v případě potřeby se na nás obrátit pro další radu.
S přáním úspěšného vyřízení.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.