pečuj doma

Dělení příspěvku na péči o dítě mezi rozvedené rodiče

15.12.2024

Žiji s manželem, který má postiženou dceru (15 let) s předešlého manželství. Manžel ji má soudně v "rozšířené" péči. Měsíčně je u nás jeho dcera cca 10 dní. Manžel platí řádně výživné. Dcera má invaliditu 3. stupně a má průkazku ZTP/P. Bývalá manželka na ni dostává příspěvek. Má manžel nárok na část příspěvku na postiženou dceru, když u nás pobývá (to zahrnuje péči i dovoz do školy např.)? Nebo jen její matka, když ji má ve výhradní péči?

Odpověď

Nárok na příspěvek na péči upravuje zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Když však tento předpis projdete, zjistíte, že nikde není pevně dáno, jak by se měl příspěvek na péči dělit mezi osoby pečující.

Systém této dávky je nastaven tak, že je vyplácena tomu, kdo péči potřebuje, a ten si z příspěvku „platí“ toho, kdo o něho pečuje. Pokud dávka nestačí, může buď požádat o zvýšení (pokud tomu odpovídá závažnost jeho zdravotního stavu a z něho vyplývajících potřeb) nebo chybějící prostředky doplatí z jiných zdrojů (např. z invalidního důchodu, výživného od rodičů apod.). Péči může zajišťovat osoba/osoby blízké, sociální služby nebo asistenta sociální péče, příp. jejich kombinace.

Rozdělení dávky je v kompetenci příjemce příspěvku. Je-li nezletilý, nezpůsobilý nebo omezený ve svéprávnosti, s dávkou (v jeho zájmu) hospodaří opatrovník (osoby zletilé, ale omezené ve svéprávnosti) nebo rodiče (osoby nezletilé).

U dcery Vašeho manžela se nastavení, které popisujete, patrně týká nějaké dohody, kterou si Váš manžel se svou (dnes již bývalou) manželkou dohodli, když péči o dceru nastavovali. Podle dotazu, který pokládáte, a informace, že „rozšířená“ péče byla upravena soudě, pak měla otázka dělení příspěvku na péči být řešena tímto soudem.

Pokud však žádný z rodičů tuto otázku před soudem nepřednesl, soud se jí patrně nezabýval.

Co tedy může Váš manžel dělat?

Jelikož péče o dceru je rozdělena cca 10 dnů (Váš manžel) : 20 dnům (jeho bývalá manželka), mohou se rodiče domluvit např. tak, že stejným poměrem bude rozdělen i příspěvek na péči. Pokud je však hrazena nějaká sociální služba, je třeba zohlednit také náklady na úhradu této sociální služby. Jelikož však zmiňujete dojíždění do školy, pak patrně dcera žádnou ze sociálních služeb nevyužívá a jde tedy o to, že se rodiče mezi sebou musejí domluvit, jak si příspěvek na péči rozdělit.

Rozdělení 10 : 20 je jen můj návrh, rozhodně to není nic pevně daného nebo jakkoli určeného zákonem či jinak. V praxi jde tedy skutečně jen o dohodu mezi rodiči.

Není-li dohoda mezi rodiči možná, je třeba se v této věci znovu obrátit na soud a požádat soud, aby tuto věc upravil.

Pokud byste potřebovala, napište a pošlu Vám klasický vzor pro návrh k soudu na úpravu péče a výživy o dceru, do textu pak vypíšete svůj návrh, jak by dávka měla být dělena, a připíšete, že vše ostatní může být i nadále řešeno, tak, jak to ustanovil soud v předchozím řízení (tedy pokud nechcete provést také další změny, to je pak už pochopitelně na Vás).

Jen pro úplnost dodávám, že návrh na úpravu výživného a péče o nezletilé dítě je osvobozen od soudních poplatků.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.