pečuj doma

Co dělat, když končí platnost průkazu ZTP/P dítěte?

28.3.2025

Jsem pečující, děkuji za dřívější odpovědi ohledně obou dcer. Mladší dcera (4roky) má středně těžkou mentální retardaci a smíšenou dysfázii. Kromě příspěvku na péči u ní nyní řeším i průkaz ZTP/P, který ji byl přiznán do července 2025. Posudek o zdravotním stavu končí rovněž v červenci 2025. Kdy mám úřadu práce podat žádost o prodloužení platnosti průkazu? Dcera je v péči foniatra, logopeda, psychologa a neurologa. Musím předložit pro prodloužení průkazu zprávy od všech, nebo stačí pro potvrzení diagnózy jen zpráva od psychologa nebo jen od neurologa? Jak stará může být tato zpráva? Nebo pro přiznání průkazu ZTP/P stačí pouze vyplnění lékařské zprávy od pediatra a není třeba se kvůli tomu objednávat ke specialistovi? Je to stejné i u příspěvku na péči?

Odpověď

U průkazu OZP (tj. průkaz TP, ZTP a ZTP/P) je situace trochu komplikovaná a musím říci, že je velmi dobře, že tuto věc řešíte již nyní. Z praxe naší poradny (i odjinud) totiž víme, že vyřízení průkazu OZP trvá standardně 3 měsíce, často však i déle – někdy 5 měsíců a někdy i ¾ roku.
Tím Vás nechci strašit, jen potřebuji potvrdit, jak je důležité, na řízení se dobře připravit a podat žádost s určitým předstihem. Jelikož píšete, že dceři končí nejen platnost průkazu, ale také platnost posudku, bude třeba na řízení se dobře připravit.

V praxi to znamená dobře se seznámit s podmínkami nároku na průkaz (viz dále) a zajistit od lékařů kvalitní správy. Resp. k žádosti žádné lékařské zprávy nepřikládejte, ale zajistěte, aby lékařské zprávy měl k dispozici praktický lékař, resp. pediatr dcery, a aby správně vyplnil formulář, tj. podklady pro Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS), až bude o vyplnění požádán IPZS.
Jde o to, že na jedné straně je velmi důležité doložit, že dcera splňuje zdravotní kritéria, tj., že její mentální postižení odpovídá některé z tzv. oprávněných diagnóz dle vyhlášky č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Na straně druhé pak doložit, že se jedná o zdravotní stav závažný a zároveň neměnný (pokud tomu tak skutečně je). Bude-li popis nekonkrétní a nepřehledný, příp. bude-li popisováno velké množství změn v poslední době, posuzující pracovník může usoudit, že se zdravotní stav bude v krátkém čase měnit a podle toho nastaví krátkou platnost posudku a Vám povinnost nového vyřizování a nového posuzování.
Setkáváme se s platností posudků na pět, tři, ale i jen jeden jediný rok. Až u starších žadatelů (od 18 let věku) vidíme platnost na 10 let i trvalou, u některých diagnóz je trvalý nárok dokonce stanoven zákonem, avšak až od 18 let.

Pokud zdravotní stav dcery odpovídá některému z písmen uvedenému ve vyhlášce č. 388/2011 Sb., pak by dceři průkaz měl být přiznán. Text vyhlášky, do kterého jsem (zeleným písmem) připsala, ke kterým stupňům průkazu se které diagnózy vztahují, připojuji.

Pozor, přestože dceři byl průkaz OZP již v minulosti přiznán, nepodceňujte nové řízení a nespoléhejte na to, že nárok bude automaticky prodloužen. Naopak některý posuzující pracovníci věří, že, zvláště u dětí, se v průběhu času zdravotní stav (až zázračně) mění (rozumějte zlepšuje) a velmi často se pak setkáváme s odebíráním průkazu – a to i přesto, že se zdravotní stav od posledního posouzení vůbec nezměnil nebo i zhoršil.

Sama si tedy můžete dle vyhlášky vyhledat diagnózu, která odpovídá zdravotnímu stavu dcery a pak příp. požádejte pediatra dcery, aby zdravotní stav popsal tak, aby nemohlo dojít k tomu, že posuzující pracovník vyhodnotí, že zdravotní stav není natolik závažný, aby dcera nárok nesplňovala.
Možná pak i zjistíte, že pediatr dcery nebudete potřebovat tolik lékařských zpráv od tolika lékařů, ale že postačí jedna nebo dvě, ve kterých bude situace dobře a přesně popsána. V praxi totiž skutečně nejde o to zahltit IPZS přehledem všeho, co Vaši dceru trápí (podle pravidla „čím více, tím lépe“), ale především „vejít“ se do některé z oprávněných diagnóz.
Pediatr by měl mít k dispozici zprávy aktuální z poslední doby, tj. pro řízení o průkazu OZP by se nemělo jednat o zprávy starší 3 měsíců.

Pokud lékař dcery potvrdí, že její zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz, požádejte jej o zpracování podrobné zprávy. Originál této zprávy si uschovejte (pro případné odvolací řízení) a kopii dejte pediatrovi dcery. Podklady pro nové řízení si totiž IPZS vyžádá od pediatra dcery, je tedy velmi důležité, aby lékař byl informován o jejím zdravotním stavu, měl všechny lékařské zprávy a zpracoval podle nich kvalitní zprávu pro IPZS. Pro podání žádosti budete potřebovat formulář, který si můžete stáhnout např. zde: https://www.mpsv.cz/zadost-o-zmenu-naroku-na-prukaz-osoby-se-zdravotnim-postizenim

Na portálu úřadu práce, resp. MPSV najdete dva formuláře, pouze v tomto je však oddíl F, kam můžete uvést „Důvod žádosti o změnu průkazu osoby se zdravotním postižením“. Uvádějte: „Žádám o vydání nového průkazu s návazností na stávající průkaz ZTP/P tj. od… (uveďte datum).“

Ptáte se, kdy můžete podat žádost o vydání nového průkazu. Tuto věc zákon nijak neupravuje, přístup úředníků jednotlivých úřadů práce se tedy velice různí. Od těch, kteří přijmou Vaši žádost i 5 měsíců před skončením platnosti stávajícího průkazu, až po ty, kteří se budou bránit přijmout ji dříve než v měsíci, kdy končí platnost stávajícího průkazu.
Jak se tedy rozhodnout? Obecně doporučujeme podat žádost 3 měsíce před skončením platnosti průkazu. Nechce-li úředník žádost přijmout, podejte ji buď prostřednictvím datové schránky (máte-li ji) nebo prostřednictvím podatelny příslušného úřadu práce.
V každém případě si podání žádosti zdokumentujte (buď potvrzením kopie nebo fotografií z chytrého telefonu, kde si vyfotíte podanou žádost poté, co ji úředník opatří podacím razítkem).

S přáním úspěšného vyřízení.

Mgr. Jitka Koutová, DiS. 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

INFO: Zdravotně handicapovaných přibývá. Mladším chybí peníze

29.3.2025 Víc než 1,3 milionu lidí nad 15 let v Česku mělo loni nějaké zdravotní postižení či dlouhodobé omezení. Za posledních šest let jich zhruba o 161 tisíc přibylo. Podíl těchto obyvatel se tak zvedl ze 13 na 15 procent. Důvodem je stárnutí společnosti. Asi 153 tisícům osob scházejí kompenzační pomůcky. Potřebná pomoc chybí pak zhruba 98 tisícům mužů a žen. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.