Byt v DPS obsadila osoba bez smlouvy i bez nároku
Naše malé město je majitelem domu s pečovatelskou službou. Měli jsme tam klientku, která zemřela. Bez vědomí pronajímatele se před její smrtí k ní přistěhovala její dcera, která nesplňuje požadavky pro bydlení v DPS. Že klientka zemřela, jsme se dozvěděli asi s měsíčním zpožděním. Její dcera stále na DPS bydlí, byt odmítá opustit, nyní začala hradit nájem. Dle mého názoru na DPS nemá právní nárok, nemá smlouvu, žádný právní titul, nesplňuje ani naše podmínky schválené radou města. Dle OZ na ni nájem nepřechází (§ myslím, že je tam až od 70 let věku). Dle smlouvy o nájmu nebyla jiná osoba zahrnuta v nájemní smlouvě. Myslíte si, že je možnost, jak zcela legálně a jednoznačně paní vystěhovat? Pokud ano, jak postupovat? Platby za nájem máme obratem vrátit?
Odpověď
Protože je vlastníkem město, měl by právník města sepsat předžalobní výzvu k vyklizení bytu, jako by tomu tak činil u běžných obecních bytů, a následně by měl podat (nebude-li na výzvu reagováno) žalobu o vyklizení bytu (vzor např. zde: https://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/zaloba-na-vyklizeni-nemovitosti-bytu/). Hned jak město jako majitel bytu získá exekuční titul, může se obrátit na exekutora, který provede vyklizení bytu.
Toto je činnost, kterou právníci měst a obcí umí poměrně běžně, protože nájemní vztahy patří do běžné samosprávy a agendy, kterou pro město plní.
„Nájemné“ bych zatím ponechala, protože paní byt užívá a jste oprávněni chtít za dobu užívání úhradu (jako spotřebované), ale nevzniká tím nájemní právo. Nicméně, konzultujte toto právě s právníkem, který Vám na městě bude psát předžalobní výzvu, aby o tom věděl.
Ještě bych podotkla, že byty DPS jsou pravděpodobně byty zvláštního určení a mají i odlišný (přísnější) režim přechodu nájmu bytu.
Mgr. Radka Pešlová