pečuj doma

Byt v DPS obsadila osoba bez smlouvy i bez nároku

29.8.2023

Naše malé město je majitelem domu s pečovatelskou službou. Měli jsme tam klientku, která zemřela. Bez vědomí pronajímatele se před její smrtí k ní přistěhovala její dcera, která nesplňuje požadavky pro bydlení v DPS. Že klientka zemřela, jsme se dozvěděli asi s měsíčním zpožděním. Její dcera stále na DPS bydlí, byt odmítá opustit, nyní začala hradit nájem. Dle mého názoru na DPS nemá právní nárok, nemá smlouvu, žádný právní titul, nesplňuje ani naše podmínky schválené radou města. Dle OZ na ni nájem nepřechází (§ myslím, že je tam až od 70 let věku). Dle smlouvy o nájmu nebyla jiná osoba zahrnuta v nájemní smlouvě. Myslíte si, že je možnost, jak zcela legálně a jednoznačně paní vystěhovat? Pokud ano, jak postupovat? Platby za nájem máme obratem vrátit?

Odpověď

Protože je vlastníkem město, měl by právník města sepsat předžalobní výzvu k vyklizení bytu, jako by tomu tak činil u běžných obecních bytů, a následně by měl podat (nebude-li na výzvu reagováno) žalobu o vyklizení bytu (vzor např. zde: https://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/zaloba-na-vyklizeni-nemovitosti-bytu/). Hned jak město jako majitel bytu získá exekuční titul, může se obrátit na exekutora, který provede vyklizení bytu.

Toto je činnost, kterou právníci měst a obcí umí poměrně běžně, protože nájemní vztahy patří do běžné samosprávy a agendy, kterou pro město plní.

„Nájemné“ bych zatím ponechala, protože paní byt užívá a jste oprávněni chtít za dobu užívání úhradu (jako spotřebované), ale nevzniká tím nájemní právo. Nicméně, konzultujte toto právě s právníkem, který Vám na městě bude psát předžalobní výzvu, aby o tom věděl.

Ještě bych podotkla, že byty DPS jsou pravděpodobně byty zvláštního určení a mají i odlišný (přísnější) režim přechodu nájmu bytu.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.