pečuj doma

Asistent sociální péče pro klienta chráněného bydlení

4.8.2023

Zajímá mne, zda je možné, aby klient, který využívá pobytovou sociální službu chráněné bydlení, a chráněné bydlení je také oficiálně poskytovatelem pomoci, může souběžně na pár dní v měsíci využívat také asistenta sociální péče (smlouva + oznámení o poskytovateli pomoci od – do). Na kontaktním pracovišti úřadu práce mi bylo sděleno, že to možné není. Hledala jsem k tomu odůvodnění v zákoně i na internetu, ale nepodařilo se mi bohužel najít. Pracuji v chráněném bydlení. 

Odpověď

Zákonně tomu opravdu nic nebrání, ale...

  • Protože péče v chráněném bydlení je nákladná už jen tím, že musí v CHB pracovat nějaký ředitel, dotační manažer, účetní, údržba... tak nedává smysl, aby tu hlavní činnost – sociální práci a péči najednou pro klienta měla suplovat ještě nějaká další organizace/osoba. V rámci základní činnosti by měl být klient plně saturován pomocí CHB, a pokud klientovi péče nestačí, mělo by CHB řešit personální standard a možnosti. Pokud s péčí klient není spokojen, mělo by CHB řešit stížnost...
  • Ale protože cílem CHB je vyvádět z nepříznivé sociální situace a nezvyšovat závislost na službě, může právě spolupráce s dalšími poskytovateli/osobami být vlastně součástí individuálního plánování a přechodu třeba jen do podporovaného bydlení.
  • Současně ale klient může potřebovat více než základní péči, a pokud na fakultativní již nemá zařízení kapacitu, je i řešením asistent sociální péče, protože ten nečerpá další finanční prostředky na celý okolní aparát. Tedy nedává smysl (jakkoliv to zákon výslovně nezakazuje) kombinovat chráněné bydlení a třeba pečovatelskou službu. Ale kombinovat soukromě placenou osobu (byť ze státního příspěvku na péči) a CHB dotovanou krajem... to jde.
  • Nicméně, asistent není hlavní pečující osobou, a tak to nemá započteno do důchodu, ale na zdravotní pojištění ho zapsat lze (stát dle § 7 zák. č. 48/1997 Sb. bude za něj plátce pojištění). Přesto se vždy z pohledu úřadu práce u asistenta vynoří otázka zneužívání klienta ve smyslu, že neregistrované sociální služby poskytují péči přes asistenty. Proto je asistent vždy nejméně přijatelným poskytovatelem péče z pohledu úřadu práce. Přesto to zakázat nejde, ale může to vzbudit potřebu kontroly. Anebo tímto dochází ke zneužívání klientů jako slabých osob, co za fiktivní pomoc a pozornost rádi zaplatí. Je tedy nutné vždy zkoumat, zda to není právě tento případ. To by bylo v gesci úřadu práce jako kontrola využití příspěvku na péči. Nikoliv však odmítnutím takového pečujícího, ale kontrolou samotné poskytované péče.

Ještě doplním, že chráněné bydlení nemůže bránit v užívání dalších služeb, proto to také primárně možné je. Chráněné bydlení účtuje úhradu podle skutečně spotřebovaného času, a i kdyby poskytovalo péči v částce významně převyšující výši příspěvku na péči, tak pořád lze péči hradit i z jiných zdrojů (výjimkou jsou domovy a týdenní stacionář). Stejně tak asistenta sociální péče není nutné hradit jen z příspěvku na péči.

Takže bych vyplnila formulář o oznámení poskytovatele péče, dodala k tomu smlouvu a podala přes podatelnu, když s tím přepážková pracovnice má problém. Úřad práce se s tím nějak vypořádat musí.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.