Zrušení věcného břemene opatrovance
Jsem veřejným opatrovníkem a nevím, jakým způsobem postupovat v záležitosti zrušení věcného břemene. Můj klient (nar. 1949) má omezenou svéprávnost tak, že není způsobilý samostatně právně jednat v žádných záležitostech s výjimkou běžných záležitostí každodenního života. V současné době je umístěný v domově se zvláštním režimem. Na adrese trvalého pobytu (kde již několik let nebydlí z důvodu svého stále se zhoršujícího zdravotního stavu) má zřízené věcné břemeno užívání. Jeho návrat do domácího prostředí je nemožný, protože potřebuje celodenní péči. Nemovitost je ve vlastnictví jeho dvou synů, kteří podali návrh na zrušení věcného břemene. Prosím o radu, jak postupovat.
Odpověď
Zrušení práva užívání není běžný úkon, nespadá tedy jen do Vaší kompetence (jako běžného výkonu opatrovnické agendy) a je nutné jej řešit prostřednictvím schválení soudu (jde o analogii s § 483 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku: b) nabýt pro opatrovance nemovitou věc nebo podíl na ní, ani opatrovancovu nemovitou věc nebo podíl na ní zcizit či zatížit).
Synové Vašeho opatrovance by měli (je-li to jejich zájem) sepsat Dohodu o zrušení věcného břemene (na jedné straně oni, na druhé tatínek zastoupen Vámi). Dohodu pak budete nechávat schválit opatrovnickým soudem a až schválením bude úplná k zápisu do katastru nemovitostí (formuláře pro vklad: https://www.cuzk.cz/Je-dobre-vedet/Formulare-v-resortu-zememerictvi-a-KN/Zapis-vkladem/Navrh-na-vklad/Vzory-vyplneneho-navrhu-na-vklad.aspx).
V této dohodě byste měla pro svého opatrovance požadovat finanční částku jako přiměřenou náhradu za zrušení. Jsou různé způsoby, jak vyčíslit hodnotu věcného břemene, a v případě sporu to stanovuje soud na základě znaleckého posudku. Pokud by šlo o dohodu, tak je běžným a obhajitelným postupem (též v souladu se zákonem o oceňování majetku): stanovení obvyklého nájemného v daném čase a místě za rok (jaký by z toho měl opatrovaný roční užitek), které by opatrovanec hradil, kdyby nemovitost v dohodnutém rozsahu užíval. Tato roční částka se pronásobí 10 lety.
Do návrhu na schválení vyčíslíte, proč byste přistoupila na takovéto „odškodnění za neužívání“, a uvedete proč, dává smysl odškodnění a zrušení břemene (např. tatínek už se nemůže samostatně do domu vrátit, je mu xy let, potřebuje péči ve velkém rozsahu a tu mu poskytuje domov).
Jen ke stanovení částky – není podstatné, zda ji tatínek zužitkuje či nikoliv, zda ji potřebuje či nikoliv. Možná dokonce daná částka zbyde do dědictví, ale přesto by měla být požadovaná.
Pokud z nějakého důvodu nebyla mezi syny a tatínkem uzavíraná dohoda (kterou byste dávala schválit na opatrovnický soud) a je již žaloba na soudě, tak by soud měl na základě znaleckého posudku a obdobného způsobu výpočtu stanovit úhradu za zrušení věcného břemene. Protože se nejedná o malou částku a jde o soudní řízení, doporučila bych zastoupení advokátem, kterého budete hradit z tatínkových prostředků. Je-li tatínek na straně žalovaného, to nenecháváte schvalovat soudem – názor opatrovnického soudu zde nemá žádnou relevanci. Ale můžete požádat o odročení a čas pro uzavření dohody a tu konzultovat (nechat schvalovat) opatrovnickým soudem.
Pro úplnost a publikovatelnost odpovědi – může být v zájmu tatínka chtít náhradu za to, že neužívá nemovitost a návrh na zrušení (a částku) můžete podat i Vy za tatínka – opětovně ale po schválení opatrovnickým soudem. Jinak řečeno – vyvolat řízení můžete i Vy jako opatrovník, nemusíte čekat, až to udělá vlastník nemovitosti. K tomuto bych doporučila článek: https://www.epravo.cz/top/clanky/zruseni-vecneho-bremene-dozivotniho-uzivani-na-navrh-opravneneho-110943.html.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.