Zrušení penzijního spoření osoby omezené ve svéprávnosti
Existuje nějaký "manuál", jak postupovat v situacích týkajících se finančních záležitostí opatrovaného - co se musí hlásit, nebo co musí schvalovat soud? Konkrétně se mi jedná o toto - jak zrušit opatrovanému nevýhodné spoření, které si udělal ještě před omezením svéprávnosti. Důchodové připojištění pro důchodce není vůbec výhodné, navíc odesílané peníze chybí "na běžné žití". Je správně nejdřív zažádat soud o povolení zrušení? Nebo zrušit a soudu jen prokázat, že peníze byly použity pro opatrovaného (na spořící účet)? Jedná se o částku kolem 30 tisíc. Přítel, který je opatrovník, tvrdí, že mu u soudu řekli, že i pokud bude chtít koupit opatrované osobě třeba jen televizi, mě to přijde trochu přehnané, to by soudy nedělali nic jiného. Vše je přeci v roční zprávě.
Odpověď
Manuál, resp. konkrétní návod s pojmenováním věcí a uvedením částek, jako takový neexistuje. Jde o to, že jiné bude rozhodování u osoby, která nemá majetek a má důchod např. jen 15 000 Kč měsíčně, pak i výdaj na televizi může být neběžným výdajem. Jiné to bude u televize za 2 000 Kč a jiné za 20 000 Kč.
Pokud má osoba byt v osobním vlastnictví, úspory v milionech, měsíčně má z úspor tisícové úroky… pak zakoupení televize nebude nutné schvalovat soudem.
Opravdu je to případ od případu, a proto informace od vyšší soudní úřednice mohou být malým vodítkem.
Ptáte se také, že vše je přece ve zprávě soudu. Zpráva soudu není povolení, ale kontrolní dokument. Je to jako jízda hromadnou dopravou. Pokud chcete slevu třeba za to, že jste student, prvně Vám přepravce musí zkontrolovat doklady a pak slevu udělí. Vy pak provádíte jízdy za zlevněnou cenu. Ale občasně přijde revizor a zkontroluje Vás.
Tak je to se soudem. Musíte velkou věc prvně nechat schválit a ve zprávě soudu to občas někdo jen tak zkontroluje, zda se neztrácí peníze…
K Vašemu dotazu na zrušení důchodového spoření, to bohužel není běžnou (každodenní) věcí. Opatrovaný si v minulosti spořit chtěl, uzavřel smlouvu za daných podmínek, proto nerespektování tohoto záměru podléhá schválení soudem. A to předem. Musíte podat Návrh na schválení právního jednání výpovědi penzijního spoření a dobře ho zdůvodnit (např. proč je nutné ho vypovědět, a nikoliv jen snížit platbu).
Vzor návrhu naleznete třeba zde:
- https://justice.cz/documents/32489/1000664/vzor+-+n%C3%A1vrh+na+schv%C3%A1len%C3%AD+pr%C3%A1vn%C3%ADho+jedn%C3%A1n%C3%AD+za+opatrovance.doc/c504cb69-e686-42d3-8be0-dbffb01a40f0
- https://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/navrh-na-schvaleni-pravniho-jednani-soudem-za-osobu-omezenou-ve-svepravnosti/#.YUjk-EwzVEY
Pro další studium souvislostí v opatrovnictví můžeme doporučit naši publikaci: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.
Snad je to pro Vás takto srozumitelné.
Mgr. Radka Pešlová