pečuj doma

Zpětná výplata příspěvku na péči pro pečujícího opatrovníka

16.9.2024

Dceři bylo nedávno 18. let. Podali jsme žalobu proti 2. stupni příspěvku na péči, má být 3. stupeň. Jakmile bude uznán 3. stupeň zpětně (třeba za dva roky), přijde doplatek (např. 200 000 Kč). Jako opatrovník si mohu ten doplatek vyplatit, neboť jsem tu péči poskytovala celé ty dva roky? Bude s tím problém u opatrovnického soudu, musí to soud schvalovat? Dohodu o péči ještě nemám schválenou, zatím se čeká na rozhodnutí o určení mě jako opatrovníka (dceři 18 let nedávno). 

Odpověď

Tato situace je poměrně častá a nelze úplně předjímat, jak to opatrovnický soud pojme.

Doporučuji, jak Vás soud ustanoví opatrovníkem, podat návrh na ustanovení kolizního opatrovníka, abyste mohla uzavřít Vy za sebe jako pečující osoba dohodu s kolizním opatrovníkem dcery jako opečovávané.

Postup zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-opatrovnik-o-opatrovaneho-soucasne-pecuje.-jak-to-pravne-vyresit.

Podepište spolu dohodu o péči, kdy si upravíte veřejně dostupnou smlouvu s asistentem sociální péče (nahradíte „pečující“). Vzory:

Do částky, kterou se opečovávaný zavazuje hradit za péči, uveďte „ve výši přiznaného a vyplaceného příspěvku na péči (vč. případně i zpětně přiznaného a vyplaceného)“.

A následně až bude vyplaceno i třeba za tři roky zpětně, bych si částku v souladu se smlouvou vyplatila nikoliv jako opatrovníkovi, ale jako pečující osobě (zní to jako slovíčkaření, ale ať to máte přesně).

Zde by přicházelo do úvahy to jen soudu uvést v roční zprávě jako jednorázovou úhrada plnění ze smlouvy. Ale přikláněla bych se k podání návrhu na schválení právního jednání:

Dne ... byla sjednána smlouva mezi pečujícím a kolizním opatrovníkem opečovávané o péči. Byla sjednána úhrada za péči ve výši přiznaného příspěvku, vč. zpětně přiznaného a vyplaceného příspěvku na péči za celodenní péči.

Péči jsem dceři (opatrované) v období od ... do ... plně poskytovala. Současně bylo vedeno soudní a správní řízení o zvýšení příspěvku na péči, které bylo úspěšně zakončeno dne ... a ke dni ... byl vyplacen doplatek na příspěvku ve výši ... Kč. Tento celý doplatek náleží dle smlouvy mé osobě jako pečující.

Protože však jde o platbu ve prospěch opatrovníka (byť pečující osoby), současně nejde o částku běžnou, žádám soud o souhlas dle § 483 občanského zákoníku s jednorázovou výplatou na účet pečující osoby č. ... jako plnění závazku ze smlouvy.

Bez návrhu na schválení právního jednání na soud by se to mohlo obejít, ale jistotu v tomto bohužel zatím nemáme a bylo by stresovější, kdyby soud až ve zprávě zjistil tento převod a podal např. podnět na prošetření, zda nedošlo ke zpronevěře. Vy byste to nejspíš (se smlouvou v ruce) prokázala, ale asi to nebude pohodlné. Na druhou stranu to možná soud vůbec nebude řešit a automaticky to bude považovat za jednání, které je v pořádku.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.