pečuj doma

Zmocnění k podpisu a vyřizování za maminku

28.3.2022

Pečuji o maminku, které je 89 let, má 8 let Alzheimerovu chorobu. Neudrží už tužku v ruce a nepodepíše se. Co mohu udělat pro to, abych měla právo podpisu místo ní a právo vyřizování v jejím jménu.

 

Odpověď

Předpokládám, že tíže maminčiny nemoci není jen v tom, že již neudrží tužku, což je možná i dobře, protože udržet tužku a podepsat kdeco kdekomu je špatně – takové jednání je pak absolutně neplatné, pokud tomu člověk nerozumí a ve skutečnosti u podepisování vlastně duchem nebyl. Pravděpodobně maminka už nerozumí ani tomu, že je vážně nemocná, a nechápe svět kolem sebe, takže by se nebyla schopná vůbec rozhodovat, co nakoupit, jakou sociální dávku žádat, o jakou pomoc si říci atd.

Proto by pro Vás už bylo vhodné podat na soud návrh na ustanovení opatrovníka. Pokud maminka nebyla v minulosti podvedena, nikdo ji neokradl a pravděpodobně to nehrozí ani do budoucna, nebylo by nutné vést řízení o omezení svéprávnosti (jehož výsledek by Vám lépe pomohl napravit tyto křivdy – až je i třeba smazat). Mělo by dostačovat „jen“, aby Vás soud ustanovil opatrovníkem a Vy pak mohla vše vyřizovat za maminku. Při složitějších záležitostech by Vaše jednání musel prověřit soud (např. stěhování maminky, prodej nemovitosti, vážná plánovaná operace). Soud kontroluje funkci opatrovníka, aby slabší osobě (opatrované) neškodil. Občas to milující rodinní příslušníci špatně nesou, tak na to upozorňuji, protože soud nemůže dělat testy, kdo je milující a kdo už ne.

K opatrovnictví, povinnostem, jak řešit některé situace, jsem v loňském roce psala příručku, tak by Vám mohla odpovědět i na mnoho dalších souvisejících dotazů. Zdarma je ke stažení na našich stránkách: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.