pečuj doma

Změna týdenního limitu pro nakládání s hotovostí

21.7.2023

Jsem soudem pověřený opatrovník mého strýce, kde bylo staveno strýcovi finanční nakládání s hotovostí 1 500 Kč na týden. Chtěl bych požádat opatrovnický soud o navýšení týdenní částky na 2 000 Kč na týden. Dotaz zní, jak lze požádat o navýšení finanční částky? Je nutný formulář žádosti, jaký je postup?

Odpověď

Předně by nebylo potřeba žádat soud o schválení, pokud byste s tímto rozhodnutím byl Vy jako opatrovník v pohodě a odpovídalo to strýcovým dovednostem.

Konkrétně toto řeší § 65 odst. 2 občanského zákoníku

(2) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, považuje se opatrovancovo jednání za platné, pokud je opatrovník schválil. To platí i v případě, že takové právní jednání schválil jednající sám poté, co nabyl svéprávnosti.

Váš strýc s Vaším vědomím může jednat i ve vyšším rozsahu, který byste jinak řešil Vy sám ještě bez souhlasu soudu (např. o zvýšení na 2 000 Kč můžete rozhodnout Vy, ale už ne o zvýšení na 200 000 Kč, to by bylo v pravomoci soudu na tzv. návrh na schválení právního jednání, příp. na změnu rozsahu omezení svéprávnosti).

Druhou možností je požádat soud o tzv. Změna rozsahu omezení svéprávnosti: zúžení omezení svéprávnosti v bodě nakládání s finančními prostředky.
Specifické vzory k tomuto nejsou. V zásadě jde o vzor na omezení svéprávnosti, který se upravuje na zúžení a pak se popisuje jen, v čem a proč chcete změnu.

Je vhodné zdůvodnit, co se stalo, že strýc dosud rozuměl jen částce do 1 500 Kč týdně a najednou je schopen rozumět částce 2 000 Kč. Mnoho soudů to ale chápe jako dopad inflace, že už prostě 1 500 Kč nestačí, a tak s tím (navrhuje-li to opatrovník) nemívají problémy.

Ale některé soudy formalisticky dodrží postup a změnu rozsahu omezení svéprávnosti dělají v řízení, kde zadávají i znalecký posudek (jako to bylo při prvním omezení ve svéprávnosti).

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.