pečuj doma

Změna týdenního limitu pro nakládání s hotovostí

21.7.2023

Jsem soudem pověřený opatrovník mého strýce, kde bylo staveno strýcovi finanční nakládání s hotovostí 1 500 Kč na týden. Chtěl bych požádat opatrovnický soud o navýšení týdenní částky na 2 000 Kč na týden. Dotaz zní, jak lze požádat o navýšení finanční částky? Je nutný formulář žádosti, jaký je postup?

Odpověď

Předně by nebylo potřeba žádat soud o schválení, pokud byste s tímto rozhodnutím byl Vy jako opatrovník v pohodě a odpovídalo to strýcovým dovednostem.

Konkrétně toto řeší § 65 odst. 2 občanského zákoníku

(2) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, považuje se opatrovancovo jednání za platné, pokud je opatrovník schválil. To platí i v případě, že takové právní jednání schválil jednající sám poté, co nabyl svéprávnosti.

Váš strýc s Vaším vědomím může jednat i ve vyšším rozsahu, který byste jinak řešil Vy sám ještě bez souhlasu soudu (např. o zvýšení na 2 000 Kč můžete rozhodnout Vy, ale už ne o zvýšení na 200 000 Kč, to by bylo v pravomoci soudu na tzv. návrh na schválení právního jednání, příp. na změnu rozsahu omezení svéprávnosti).

Druhou možností je požádat soud o tzv. Změna rozsahu omezení svéprávnosti: zúžení omezení svéprávnosti v bodě nakládání s finančními prostředky.
Specifické vzory k tomuto nejsou. V zásadě jde o vzor na omezení svéprávnosti, který se upravuje na zúžení a pak se popisuje jen, v čem a proč chcete změnu.

Je vhodné zdůvodnit, co se stalo, že strýc dosud rozuměl jen částce do 1 500 Kč týdně a najednou je schopen rozumět částce 2 000 Kč. Mnoho soudů to ale chápe jako dopad inflace, že už prostě 1 500 Kč nestačí, a tak s tím (navrhuje-li to opatrovník) nemívají problémy.

Ale některé soudy formalisticky dodrží postup a změnu rozsahu omezení svéprávnosti dělají v řízení, kde zadávají i znalecký posudek (jako to bylo při prvním omezení ve svéprávnosti).

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.