pečuj doma

Zatajení úspor maminky, odvolání opatrovníka

17.7.2022

Po vážné onemocnění mamky pokročilou vaskulární demencí jsem souhlasila s opatrovnictvím bratra. Po jmenování opatrovníkem mě napadl, že jsem z bytu matky odcizila peníze, vkladní knížku a vyzval mě k odevzdání klíče od bytu. Na mou písemnou odpověď již nereagoval. Po dlouhé hospitalizaci maminky v psych. nemocnici bratr nakonec maminku umístil do domova pro seniory. Po 3/4 roce mi došlo předvolání k opatrovnickému soudu ve věci Návrhu prodeje bytu jako svědka. Podala jsem Návrh na odvolání opatrovníka. Jako účastník řízení jsem se dozvěděla, že opatrovník zatajil ušetřené peníze z důchodů, které pobíral, a vkladní knížku, kterou ihned po vzniku opatrovnictví vybral - neuvedl do soupisu majetku. Na mou námitku jej soud vyzval a on peníze, které prý byly na účtu jeho manželky, vrátil. Soud toto označil jako pochybení a Návrh na odvolání opatrovníka zamítl. Nejde o spáchání trestného činu?
Bratr opatrovník mne nařknul z odcizení hotovosti z bytu matky, přitom sám zatajil peněžitý majetek matky a tento neuvedl do soupisu majetku, pouze byt a zařízení (viz výše). Mám podezření, že byt "vybílil". Vyšší soudní úřednice se tím nehodlá zabývat, neboť prý je-li zařízení bytu starší 40 let, má se za to, že hodnota je nula. Mamka má v bytě ale i osobní šperky a předměty, které nejsou bezcenné. Rozhodně se jedná o kompletně zařízený 3 pokojový byt, byť starými věcmi. Jak se mohu bránit a žádat zpřístupnění bytu? Chtěla bych i s matkou byt navštívit. Pomůže pouze trestní oznámení? V současnosti řeším změnu opatrovnictví a odvolávám se ke krajskému soudu, ale to bude na dlouho. Také chci přemístit mamku do Alzheimer centra z obyčejného domova pro seniory, kde nemají akreditaci na odpovídající péči. S tím opatrovník nesouhlasí.

Odpověď

Spory v rodině (Vy a bratr) jsou vždy velmi těžké, protože jsou plné emocí a špatně se rozsuzují. Píši to proto, ne abych Vás odradila, ale abyste se Vy ve Vašem řešení případně nenechala odradit, když se k tomu kontrolní orgány budou stavět laxně a odmítavě (jak např. vyšší soudní úřednice). Vše podávejte písemně, trvejte na vyrozumění a dodržte další rady, které napíši níže.

Sešly se nám Vaše dva dotazy, tak se pokusím dát odpověď na oba dva:

  1. Mohlo by se jednat o trestný čin zpronevěry (dle § 206 zák. č. 40/2009 Sb. /dále TZ – trestního zákona/), krádeže (dle § 205 TZ), porušení povinnosti při správě cizího majetku (dle § 220 TZ).
    1. Pokud se domníváte, že je to na hraně zákona (resp. už za hranou), podejte trestní oznámení (postup zde: https://www.policie.cz/clanek/postup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx.
    2. V oznámení uveďte, že poškozená maminka je ZVLÁŠŤ ZRANITELNOU OBĚTÍ a podle zákona je třeba jí přidělit advokáta k její ochraně.
    3. Žádejte v trestním oznámení (učiňte ho písemně) vyrozumění, jak je v řízení postupováno.
    4. Uveďte, že maminka by se jako oběť ráda domáhala náhrady vzniklé škody.
    5. S oznámením si opravdu vyhrajte a popisujte stav co nejpodrobněji. Např.: „Maminka měla vkladní knížku u banky …, ze dne …, kdy jsem ji viděla naposledy, na ní bylo … Více už není vkladní knížka a není o ní nikde ani zmínka. Lze se důvodně domnívat, že prostředky nevyužila maminka, protože toho není schopna a není jasné, kdo a jak s prostředky naložil. Soud o nakládání s těmito prostředky nemá zprávu a přitom by měly být součástí vyúčtování, které má provádět opatrovník, který má maminku před nekalými praktikami a zneužitím chránit.
  2. Dále k ochraně maminky můžete založit opatrovnickou radu (k tomu zde: https://www.reformaopatrovnictvi.cz/opatrovnictvi/opatrovnicka-rada/). Ale rada nenahrazuje opatrovníka, je jen kontrolním orgánem.
    1. Pokud jsou v rodině zásadní spory, soud se zpravidla přikloní k určení opatrovníkem obec (tedy veřejného opatrovníka) a tomu byste také jako opatrovnická rada mohla sekundovat. Zároveň by takový opatrovník mohl vše zrevidovat i do minulosti a pohnat bratra k odpovědnosti a úhradě (to byste mohla udělat jako opatrovník také, ale zvažte, zda opravdu nejsou rozbroje s bratrem spíše pro Vás likvidační /nemyslím finančně, spíš psychicky/).
  3. Ptáte se na vstup do bytu:
    1. Vy, pokud v bytě nemáte žádné věci, nemáte k bytu právní nárok vstupu.
    2. Maminka by vstup žádat mohla a mohla by si nechat i byt odemknout, jako by si zapomněla/zabouchla klíče. Ideální by to sice bylo za asistence Policie ČR, ale je to její majetek a má tedy právo vstupu.
  4. Slovní přestřelky a vynucování a neodpovídání:
    1. Vy nejste povinna bratrovi odpovídat a ani on není povinen odpovídat Vám.
    2. Nicméně – pozor na § 184 trestního zákoníku – pomluva. Jak Vy, tak ale i bratr může podat trestní oznámení pro pomluvu a je otázkou, zda jsou Vaše „přestřelky“ už tak silné, že by to naplnilo znaky trestního činu.
  5. Píšete, že se odvoláváte a opatrovnictví bude na dlouho…
    1. Tady máte šanci vytrvat a s rozjetým trestním řízením byste měla silnější argumenty.
  6. Přemístění do Alzheimer centra musí schválit opatrovník s opatrovnickou radou (pokud té není, tak se soudem).
    1. Ale možná, pokud by bylo přípustné jednání v domově pro seniory, kdy by DS naznal, že maminka se už tak zdravotně zhoršila, že jí dál nemohou poskytovat sociální službu a dali jí výpověď, pak by opatrovník přesun musel řešit (resp. najít navazující sociální službu).

Snad jsem se dotkla všech Vašich dotazů a odpověděla na ně.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.