pečuj doma

Zastoupení členem domácnosti a darování nemovitosti

17.7.2021

Soud rozhodl o zastoupení z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (stařecká demence, Alzheimerova choroba). Může prosím mezi zástupcem a zastoupeným dojít k darování nemovitého majetku na základě darovací smlouvy bez schválení soudu? Existují pochybnosti o svobodné vůli zastoupeného. Pokud již darování proběhlo, dá se proti tomu něco podniknout?

Odpověď

Není nikde přímo specifikované, že to nejde, ale je specifikované, jak by vypadalo platné/neplatné právní jednání:

  • § 551 občanského zákoníku: O právní jednání nejde, chybí-li vůle jednající osoby.
  • § 552 občanského zákoníku: O právní jednání nejde, nebyla-li zjevně projevena vážná vůle.
  • § 581 občanského zákoníku: Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.
  • § 583 občanského zákoníku: Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné.
  • § 584 odst. 2 občanského zákoníku: (2) Bylo-li právně jednáno v omylu vyvolaném lstí, je právní jednání neplatné, třebaže se omyl týká jen vedlejší okolnosti.
  • § 1796 občanského zákoníku: Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.

A protože právě zastoupení je soudem schválené pro velkou slabost a závislost zastoupeného na zastupujícím, tak bych jako právník byla schopná tuto darovací smlouvu zneplatnit. Pokud by z data uzavřené darovací smlouvy byla zásadnější lékařská zpráva, která by popisovala psychický stav a schopnosti dárce, bylo by to složitější a možná by takové darování obstálo.

Všeobecně je ale velmi podezřelé, když dochází k daru osobou, která má být chráněna proti případnému zneužívání.

Pokud již darování proběhlo, může být smlouva napadena u soudu jako neplatná. Otázkou ale zůstává, kdo je aktivně legitimován (tedy, kdo má právo) neplatnost smlouvy napadnout. Obdarovaný nejspíš bude mlčet jako hrob, dárce nejspíš nebude mít schopnost něco napadnout a jiná osoba by musela prokázat vážný oprávněný zájem. Dokáži si představit, že by zastoupený získal v budoucnu opatrovníka a ten dar zpětně (jako opatrovník dárce) zneplatnil.

Mgr. Radka Pešlová

Doplňující dotaz

Mohla bych doplnit dotaz? Zastupovaná osoba již zemřela a na darování majetku "se přišlo" až při dědickém řízení. Měl by právo smlouvu napadnout jeden z dědiců? Dědicové tři sourozenci, z nichž jeden byl právě zastupujícím, tedy obdarovaným.

Odpověď

Ano, byla by tu jistá šance, ale potřebujete dobrého advokáta, protože není jednoduché napadat neplatnost – resp. podávat žalobu o určení. Musí být uveden naléhavý právní zájem a rozhodnout o tom, zda určitá věc je předmětem dědictví po zůstaviteli, náleží pouze soudu v řízení o dědictví.

Více též k tomu rozsudek: https://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=121&id_article=249039&search=1&csum=f3040327

Mgr. Radka Pešlová

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.