pečuj doma

Zastoupení členem domácnosti a darování nemovitosti

17.7.2021

Soud rozhodl o zastoupení z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (stařecká demence, Alzheimerova choroba). Může prosím mezi zástupcem a zastoupeným dojít k darování nemovitého majetku na základě darovací smlouvy bez schválení soudu? Existují pochybnosti o svobodné vůli zastoupeného. Pokud již darování proběhlo, dá se proti tomu něco podniknout?

Odpověď

Není nikde přímo specifikované, že to nejde, ale je specifikované, jak by vypadalo platné/neplatné právní jednání:

  • § 551 občanského zákoníku: O právní jednání nejde, chybí-li vůle jednající osoby.
  • § 552 občanského zákoníku: O právní jednání nejde, nebyla-li zjevně projevena vážná vůle.
  • § 581 občanského zákoníku: Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.
  • § 583 občanského zákoníku: Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné.
  • § 584 odst. 2 občanského zákoníku: (2) Bylo-li právně jednáno v omylu vyvolaném lstí, je právní jednání neplatné, třebaže se omyl týká jen vedlejší okolnosti.
  • § 1796 občanského zákoníku: Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.

A protože právě zastoupení je soudem schválené pro velkou slabost a závislost zastoupeného na zastupujícím, tak bych jako právník byla schopná tuto darovací smlouvu zneplatnit. Pokud by z data uzavřené darovací smlouvy byla zásadnější lékařská zpráva, která by popisovala psychický stav a schopnosti dárce, bylo by to složitější a možná by takové darování obstálo.

Všeobecně je ale velmi podezřelé, když dochází k daru osobou, která má být chráněna proti případnému zneužívání.

Pokud již darování proběhlo, může být smlouva napadena u soudu jako neplatná. Otázkou ale zůstává, kdo je aktivně legitimován (tedy, kdo má právo) neplatnost smlouvy napadnout. Obdarovaný nejspíš bude mlčet jako hrob, dárce nejspíš nebude mít schopnost něco napadnout a jiná osoba by musela prokázat vážný oprávněný zájem. Dokáži si představit, že by zastoupený získal v budoucnu opatrovníka a ten dar zpětně (jako opatrovník dárce) zneplatnil.

Mgr. Radka Pešlová

Doplňující dotaz

Mohla bych doplnit dotaz? Zastupovaná osoba již zemřela a na darování majetku "se přišlo" až při dědickém řízení. Měl by právo smlouvu napadnout jeden z dědiců? Dědicové tři sourozenci, z nichž jeden byl právě zastupujícím, tedy obdarovaným.

Odpověď

Ano, byla by tu jistá šance, ale potřebujete dobrého advokáta, protože není jednoduché napadat neplatnost – resp. podávat žalobu o určení. Musí být uveden naléhavý právní zájem a rozhodnout o tom, zda určitá věc je předmětem dědictví po zůstaviteli, náleží pouze soudu v řízení o dědictví.

Více též k tomu rozsudek: https://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=121&id_article=249039&search=1&csum=f3040327

Mgr. Radka Pešlová

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.