pečuj doma

Zastoupení členem domácnosti a darování nemovitosti

17.7.2021

Soud rozhodl o zastoupení z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (stařecká demence, Alzheimerova choroba). Může prosím mezi zástupcem a zastoupeným dojít k darování nemovitého majetku na základě darovací smlouvy bez schválení soudu? Existují pochybnosti o svobodné vůli zastoupeného. Pokud již darování proběhlo, dá se proti tomu něco podniknout?

Odpověď

Není nikde přímo specifikované, že to nejde, ale je specifikované, jak by vypadalo platné/neplatné právní jednání:

  • § 551 občanského zákoníku: O právní jednání nejde, chybí-li vůle jednající osoby.
  • § 552 občanského zákoníku: O právní jednání nejde, nebyla-li zjevně projevena vážná vůle.
  • § 581 občanského zákoníku: Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.
  • § 583 občanského zákoníku: Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné.
  • § 584 odst. 2 občanského zákoníku: (2) Bylo-li právně jednáno v omylu vyvolaném lstí, je právní jednání neplatné, třebaže se omyl týká jen vedlejší okolnosti.
  • § 1796 občanského zákoníku: Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.

A protože právě zastoupení je soudem schválené pro velkou slabost a závislost zastoupeného na zastupujícím, tak bych jako právník byla schopná tuto darovací smlouvu zneplatnit. Pokud by z data uzavřené darovací smlouvy byla zásadnější lékařská zpráva, která by popisovala psychický stav a schopnosti dárce, bylo by to složitější a možná by takové darování obstálo.

Všeobecně je ale velmi podezřelé, když dochází k daru osobou, která má být chráněna proti případnému zneužívání.

Pokud již darování proběhlo, může být smlouva napadena u soudu jako neplatná. Otázkou ale zůstává, kdo je aktivně legitimován (tedy, kdo má právo) neplatnost smlouvy napadnout. Obdarovaný nejspíš bude mlčet jako hrob, dárce nejspíš nebude mít schopnost něco napadnout a jiná osoba by musela prokázat vážný oprávněný zájem. Dokáži si představit, že by zastoupený získal v budoucnu opatrovníka a ten dar zpětně (jako opatrovník dárce) zneplatnil.

Mgr. Radka Pešlová

Doplňující dotaz

Mohla bych doplnit dotaz? Zastupovaná osoba již zemřela a na darování majetku "se přišlo" až při dědickém řízení. Měl by právo smlouvu napadnout jeden z dědiců? Dědicové tři sourozenci, z nichž jeden byl právě zastupujícím, tedy obdarovaným.

Odpověď

Ano, byla by tu jistá šance, ale potřebujete dobrého advokáta, protože není jednoduché napadat neplatnost – resp. podávat žalobu o určení. Musí být uveden naléhavý právní zájem a rozhodnout o tom, zda určitá věc je předmětem dědictví po zůstaviteli, náleží pouze soudu v řízení o dědictví.

Více též k tomu rozsudek: https://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=121&id_article=249039&search=1&csum=f3040327

Mgr. Radka Pešlová

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.