pečuj doma

Z čeho můžu hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024

Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. Jedná se mně hlavně o doplatek 4 700 Kč, které jsem zaplatila z účtu maminky a teď přemýšlím, jestli mohu. A dále nevím, za které období budu poprvé soudu podávat zprávu o správě majetku maminky. Soud proběhl v březnu 2024, nabytí právní moci rozsudku je 10.5.2024. Zprávy jsem povinna podávat vždy do 30.6. každý rok. První období je tedy 1.6.2024-31.5.2025, nebo již 1.5.2024-31.5.2025?

(red. kráceno)

Odpověď

Náklad na advokáta je nutné rozdělit:

  1. sepsání návrhu
  2. zastupování Vaší osoby při řízení o omezení svéprávnosti maminky

Protože maminka měla v řízení vlastní zastoupení, tak advokát, který zastupoval Vás (tj. bod 2) je Vaším nákladem.

Bod 1, tj. náklad na sepsání, by se při troše dobré obhajoby dal dát jako náklad k ochraně práv maminky, tj. dal by se dát do jejích nákladů. Přesto – náklad vznikl před tím, než jste byla mamince ustanovena opatrovníkem, nemohla jste tehdy nakládat s jejím majetkem a jako by si sama vymyslet, že maminku zadlužíte tím, že si zaplatíte advokáta (když s návrhem pomáhají bezplatné poradny) k jejímu prospěchu... Je to při nejmenším diskutabilní. Já osobně bych to (při sporech v rodině) do nákladů nedávala.

Předpokládám, že smlouva s advokátem bude mezi Vámi a advokátem. Nebude mezi maminkou, kterou zastupujete, a advokátem. Proto by to opět nemělo být placeno z účtu maminky.

No, ale... píšete, že jste to již z účtu maminky zaplatila. Nelze vyloučit, že by to soud neřešil a náklad uznal. Je tedy na Vás, zda to zkusíte, nebo to raději vrátíte mamince ze svých prostředků.

Určitě Vás za to nikdo nemůže „zavřít“, ale kdyby to soud vytkl, nebo kdyby snad na Vás bylo podáno trestní oznámení pro zpronevěru, máte vždy možnost prostředky vrátit (ta zpronevěra by zrovna v tomto případě byla spíš hodně přitažená za vlasy a nemyslím si, že by to Policie ČR takto označila).
Rozhodnutí ale musíte učinit sama.

Zpráva soudu:

Píšete, že rozsudek nabyl právní moci dne 10.05.2024. Do 09.07.2024 jste měla podat „vstupní“ zprávu o majetku maminky.
A pak do 30.06.2025 podáte zprávu za období od 10.05.2024-31.12.2024. Do 30.06.2026 pak podáte zprávu za období od 01.01.2025-31.12.2025.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.