Vypravení pohřbu u veřejného opatrovance
Jak probíhá vypravení pohřbu u veřejného opatrovance, který nemá nikoho, kdo by pohřeb vypravil? Opatrovanec má dostatek finančních prostředků na vypravení pohřbu.
Odpověď
Je několik možností:
- Opatrovník za života opatrovaného mohl sjednat s pohřební službou smlouvu o vypravení pohřbu, kdy složil částku pohřební službě a smlouvu schválil soud. Pak je to věcí výkonu této smlouvy – koná pohřební služba. Toto ale neposkytují všechny pohřební služby a zpravidla jde o poměrně vyšší sumu za takto předem dojednaný pohřeb.
- Není-li varianty 1. a současně není ani nikdo, kdo by pohřeb vystavil, vypravuje pohřeb obec (nikoliv jako opatrovník, ale jako vypravitel „sociálního pohřbu“).
- Takovýto pohřeb nemusí být v nejnižší částce, ale může být ve formě takové, která odpovídá opatrovancově majetku.
- O sociálním pohřbu více zde: https://www.mmr.cz/cs/caste-dotazy/pohrebnictvi/socialni-pohrby.
Pro úplnost doplňuji, že veřejný opatrovník musí zůstatek opatrovancových prostředků odevzdat soudu (vyzvat soud o sdělení čísla účtu a na ten prostředky převést). Protože jeho role skončila smrtí, není oprávněn pohřeb (i když je k tomu dostatek prostředků a opatrovaný by si to byl býval přál) vystavit z titulu opatrovnictví a nesmí tak krátit opatrovancovy prostředky (pokud za života opatrovance nebyla zvolena varianta č. 1). Opatrovník pak vytvoří závěrečnou zprávu o opatrovancově jmění a doručí ji soudu, notáři a případně opatrovnické radě.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.