pečuj doma

Úhrada za sociální službu z úspor opatrovaného

20.5.2022

Ráda bych se informovala o možnosti platit úhradu za pobyt v pobytové sociální službě. Opatrovanec platí sníženou úhradu na základě nedostatečného pravidelného příjmu. Má však úspory z prodeje nemovitosti. Lze doplácet z těchto úspor do plné úhrady za službu a pokud ano, jakým způsobem se to dá provést?

Odpověď

Zákon o sociálních službách chrání uživatele sociální služby, aby nebylo možné na úhradu čerpat z jeho úspor, pokud na úhradu nedostačují jeho příjmy. Částku může doplácet opatrovník, příp. rodina ze svých vlastních úspor/příjmů (nikoliv však z opatrovancových).

Je tady ale možnost:

  • důsledně dokládat příjmy (vyjmenované v zák. č. 110/2006 Sb.) – patří sem nejenom důchod, ale třeba i právě úroky z úspor, nebo příjmy z pronájmu – z toho lze úhradu hradit (tak aby uživateli zůstalo 15 %). V současné době jsou některé spořící produkty štědřejší na úroky a z milionových úložek se lze dostat na několika stokorunové úroky, což už může situaci s úhradou značně ovlivnit.
  • úspory investovat do koupi třeba nemovitosti a tu pronajímat (byt, dům, polnosti – na rozdíl od bytu lze zakoupit a pronajímat pole i za desetitísícové/stotisícové nákupní ceny) – pronájem je příjem, takže se z něho posuzuje plná/snížená úhrada.
  • zkontrolovat, zda jsou příjmy dobře spočítány (často bývá ve výpočtu důchodu chyba, kterou když opatrovník napraví, tak se rázem příjem výrazně zvýší).

Platit „bokem“ nelze, protože by šlo vlastně o dar ve prospěch služby a ten je neplatný (dle občanského zákoníku). Současně opatrovník, který by takto chtěl službě platit z opatrovancových úspor by se dopouštěl zpronevěry a hájení práv služby a nikoliv opatrovaného.

Přesto:

Někteří opatrovníci popíší situaci a nechají plnou úhradu (tedy i z úspor) schválit opatrovnickým soudem (schválení právního jednání) a některé soudy to připustí. Bývá to při vysokém věku opatrovaného, kterému už z úspor nejde nic jiného dopřát.

Pak je to tak, že opatrovník přebírá důchod a jiné příjmy. Příjmy nedokládá zařízení a jen platí plnou úhradu. Pokud zařízení nezná opatrovancovy příjmy, nemůže spočítat sníženou úhradu. Ačkoliv se to takto dá udělat, pořád to není hájení práv opatrovaného, ale služby a stále bych v tom viděla neplatnost, i když posvěcenou soudem.

Je lákavé fandit službě, aby nebyla na malopříjmovém opatrovaném tratná, ale aby to bylo čisté a legální, musel by se změnit především zákon o sociálních službách. Politická vůle je tomu již nakloněna, takže pokud by to pro Vás byla cesta, je vhodné se ještě zapojit do změn v zákoně a vyčkat.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.