Teta s Alzheimerovou nemocí, opatrovnictví, dědictví a byt
Teta má pozdní formu Alzheimera, toho času již v péči zdr. zařízení. Bezdětná, nejbližší příbuzný je bratr, můj otec. Není schopná podpisu, či jiné domluvy. Moje sestra, tedy její neteř, by ji ráda vzala do opatrovnictví. Jak v této věci postupovat, dále ve zbavení svéprávnosti? Dále teta vlastní byt, s tím bychom chtěli nakládat, či prodat, případně za života tety. V případě smrti tety se stane bez závěti dědic automaticky opatrovník, nebo můj otec, tedy její bratr? Je vůbec možné byt prodat za života tety, když není schopna komunikovat a bude nesvéprávná?
Odpověď
Zde (https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) doporučuji si stáhnout vzory a podle nich podat návrh na omezení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka na okresní soud v místně bydliště tety. K tomu je vhodné připojit lékařskou zprávu o tetině zdravotním stavu. Sestra, která návrh sepíše, současně může uvést, že chce být opatrovníkem a také uvede, kdo má tetu zastupovat v řízení před soudem (to musí být někdo jiný než sestra, když navrhuje omezení – můžete to být třeba Vy /je to jen po dobu řízení u soudu/).
Soud tetu shlédne, požádá znalce o ustanovení rozsahu, co teta už nezvládá. Pak vydá rozhodnutí o omezení a nejspíš (po prověření) sestru ustanoví opatrovníkem. Po nabytí právní moci bude sestra tetu zastupovat.
Sestra pak může zvolit, co se stane s bytem tety, ale to rozhodnutí (např. o prodeji) musí schválit soud. Nakládání s nemovitým majetkem není možné bez souhlasu soudu. Pokud byste byt chtěli prodat – je nutné udělat odhad a zdůvodnit soudu cenu, za kterou prodáváte, důvod prodeje a také proč nemá byt tetě zůstat (proč je výhodnější, aby teta měla peníze a nikoliv byt). Prodej se tak protáhne o nějakou dobu (v řádu pár měsíců), ale legálně byt prodat jde.
Co se týče dědictví, tak opatrovník z pozice opatrovnictví se nestává dědicem. Pokud není závěti, pak se dědí tzv. ze zákona, a to podle jednotlivých dědických skupin.
Ty najdete zde: https://www.nkcr.cz/vasi-notari/detail/239_330-dedicke-pravo-zakonna-posloupnost-dedicu.
Mgr. Radka Pešlová
Doplňující dotaz
Děkuji za odpověď. Pakliže by zemřel sourozenec tety dřív než teta, dědí bez závětí pouze blízký spolubydlící, nebo podíl přechází automaticky i na děti zemřelého sourozence? Případně v jakém poměru? A jaký poměr je mezi blízkým spolubydlícím a sourozencem tety?
Odpověď
Vašeho případu se týká konkrétně
§ 1637 občanského zákoníku.
Třetí třída dědiců
(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.
Pro konkrétnější otázky týkající se dědictví doporučuji kontaktovat notáře. Jsou přesnější, protože přímo vykonávají tuto činnost.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.