pečuj doma

Synovi s postižením odebrali ID, protože nechodí k lékaři

7.1.2023

Jednatřicetiletý syn měl přiznán invalidní důchod z důvodu mentální retardace, současně má omezenou způsobilost k nakládání s penězi a k podepisování smluv, opatrovníkem je úřad. Syn je ve stavu, kdy neumí vyhodnotit, že musí docházet k odbornému lékaři (psychiatr, psycholog, neurolog...) a lékařskou péči odmítá s tím, že je v pořádku a okolí je nemocné. Invalidní důchod mu byl zrušen s tím, že nedochází k žádnému odbornému lékaři, a proto není invalidní. Žije jen ze sociálních dávek, pracovat v běžném režimu není schopen. Je možnost, jak doložit, že právě proto není v péči odborníka, protože to odmítá, což samo o sobě souvisí s neschopností uvažovat o sobě rozumně? Poslední psychiatrické posudky (právě pro vyřízení ID) jsou z jeho 23 let.

Odpověď

Doporučuji zjistit v posudku o invaliditě, na jakou diagnózu byl přiznán původní invalidní důchod. Jde-li o mentální postižení, jde o diagnózu neměnnou a neléčitelnou.

Dále bych oslovila ošetřujícího obvodního lékaře. Ačkoliv syn k lékaři nechodí, čerpá tento lékař na syna měsíční platbu od zdravotní pojišťovny a měl by být schopen syna v rámci návštěvní služby navštívit v domácnosti a osvědčit jeho zdravotní stav. Návštěvní službu vykonává lékař u osob, které nejsou schopné se k němu dostavit (např. z důvodu věku nebo zdravotního postižení). Tady by to bylo velmi vhodné z důvodu zdravotního postižení. Současně by mohl vykázat takto provedenou preventivní prohlídku.

Pokud by se návštěva lékařem nepovedla, je to sice nemilé, ale rozhodně proti odebrání důchodu podejte do 30 dnů námitku, kde argumentujte, že mentální postižení není léčitelné a jde o postižení trvalé. Doložte případně svědectví opatrovníka a rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti (z doby posledního přezkumu), kdy argumentujte, že pokud situaci o postižení uznává soud, nejspíš na tom něco bude.

Neupínejte se jen k lékařské zprávě. Je-li syn nějak vzhledově zvláštní, dodejte jeho fotografii. Zasahovala-li u něj někdy Policie ČR pro zvláštní jednání, dodejte do námitky tento důkaz s tvrzením, že takhle se nechovají „normální“ lidé.

Doložte „čestné prohlášení“ pečující osoby/opatrovníka/sousedů, o tom, jak je syn zvláštní.

Ve starých zprávách pohledejte, zda v nich nenajdete „postižení trvalé“. Ty znovu okopírujte, tuto část zvýrazněte a trvejte na tom, že zákon nestanovuje povinnost „se léčit“, ale invalidní je ten, který z důvodu zdravotního stavu není schopen, resp. je snížena jeho pracovní schopnost. Zákon nestanovuje povinnost navštěvovat lékaře, proto nelze tento důvod v rozhodnutí o odebrání důchodu vůbec uplatnit.

Držím pěsti a dejte vědět, zda se Vám obhajoba povedla. Vězte, že nejste jediná, která takovou situaci u lidí s mentální/psychickou nedostatečností řeší a jen je k řešení potřeba mít fantazii v zajištění jiných důkazů.

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.