pečuj doma

Synovi jsem doplatila částku na auto. Náleží mi vrácená DPH?

30.9.2022

Jsem opatrovníkem zletilého syna, syn získal příspěvek na koupi motorového vozidla od úřadu práce ve výši 200 000 Kč. Osobní automobil jsme pořídili za cca 450 000 Kč s tím, že zbylou částku jsem financovala já. Chceme zažádat o vrácení DPH a teď nevíme, komu by DPH mělo být vyplaceno, synovi či mě? A nebo poměrově dle zaplacené částky?

Odpověď

Velmi zjednodušeně: vrácení DPH se provádí žadateli a vlastníkovi vozidla, současně oprávněné osobě, která získala příspěvek na kompenzační pomůcku – motorové vozidlo. Tj. vratka náleží synovi.

Ale, předpokládám, že se v tomto nebudete cítit komfortně, pokud jedinou platbou na pořízení vozu byl ze strany syna jen příspěvek (přiznaný díky jeho postižení) a vše ostatní, snad možná i povinné ručení a havarijní pojištění budete hradit Vy. A tak by Vám možná mohlo připadat fér, že by vratka měla jít „do Vaší kapsy“.

Tahle nespravedlnost pramení z právně pokrouceného vztahu, který jste si vytvořili. Kdybyste nebyly osoby spřízněné a současně jste stejně všechno nepodepisovala Vy jako opatrovník, tak by to vypadalo asi takto:

  1. Syn by měl potřebu se přepravovat autem.
  2. Našel by si vhodný vůz.
  3. Vyjednal si cenu a půjčku na částku, na kterou sám nemá.
  4. Řešil by splácení půjčky.
  5. Hradil by náklady spojené s provozem vozu.

U Vás jste to měli udělat takto:

  1. Jako opatrovník jste měla dojít k tomu, že je v synově zájmu pořídit vůz.
  2. Měla jste zrevidovat jeho majetkové možnosti:
    1. Žádost o příspěvek od ÚP (to jste provedla).
    2. Snížení nákladů vrácením DPH (to provedete).
    3. Oslovení nadací o příspěvek.
    4. Získání zbylých prostředků formou půjčky
      1. Pokud by šlo o půjčku od jiné osoby, tu by musel schválit soud.
      2. Pokud by šlo o půjčku od Vás, musel by soud k tomuto ustanovit kolizního opatrovníka.
  3. Pak by syn dostal příspěvek, pořídilo by se auto a z vráceného DPH byste už umořili část dluhu (tj. splatil by se /legálně/ dané osobě nebo Vám).
  4. V případě, že by se následně vozidlo prodávalo, bylo by jasné, že zbytková hodnota náleží synovi a Vy byste se necítila „okradena“, protože prodej auta bude muset schválit soud a peníze pak musí jít „do kapsy“ synovi.
    1. Vámi poskytnuté prostředky se jeví nyní jako dar.

Jak z toho ven nyní:

  1. Dodatečně požádejte soud o určení kolizního opatrovníka pro uzavření úvěrové smlouvy mezi opatrovníkem a opatrovancem k částce na pořízení vozu.
  2. Až soud určí kolizního opatrovníka, sepíšete s ním (bude zastupovat pro toto jednání Vašeho syna) úvěrovou smlouvu s tím, že plnění bylo dne …, kdy peníze přešly.
    1. Ve smlouvě vyřešte splácení (např. jednorázově ve výši vráceného DPH a pak splátky po nějaké přiměřené částce, kterou z důchodu či jiných prostředků zvládne).

Neděste se – budete pro soud pravděpodobně jedinečná. Opatrovníci (a současně rodiče) postupují většinou tak jak Vy, prostě auto koupí ze svého a přidá se příspěvek a nuceně se to napíše na opatrovaného. Celou dobu to není problém do chvíle, kdy opatrovaný zemře a vůz jde do dědictví, případně opatrovník chce vůz prodat, ale prostředky pak mají zůstat opatrovanému. Protože je opatrovnictví v Čechách vykonáváno s pramalou právní podporou, tak to mnoho opatrovníků po soudu nikdy nechtělo řešit. Možná u Vašeho soudu budete dokonce první.

Nemusíte, ale pokud to chcete mít čisté, zvažte, jak se do toho pustit…

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.