pečuj doma

Syn se stává opatrovníkem. Musí to u soudu potvrdit?

23.12.2022

Syn byl soudem ustanoven opatrovníkem svého otce. Již obddržel rozhodnutí soudu o opatrovnictví, je nutné s tímto rozhodnutím zajít na soud a opatřit ho "doložkou" nebo ho nějak jinak potvrdit? Termín 2 měsíců na doložení majetku opatrovaného se počítá od vyzvednutí rozhodnutí na poště? Co všechno musí obsahovat počáteční soupis majetku opatrovaného?

Odpověď

Ano, je potřeba s rozhodnutím zajít na soud a vyznačit doložku právní moci. Bez doložky není jisté, zda se někdo proti rozhodnutí neodvolal a zda je opravdu platné.

Termín 2 měsíce pro doložení zprávy soudu se počítá ode dne nabytí právní moci. Tedy od okamžiku, kdy může funkčně opatrovník opatrovaného zastupovat.

Co musí obsahovat počáteční zpráva se zkuste prvně zeptat na soudu. Je dost možné, že k tomu soud má svůj „formulář“ – některé soudy formuláře mají. Pokud na soudu nepochodíte, zpracovali jsme od str. 133 naší publikace (ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi) formulář ke zprávě soudu, který můžete využít, jak pro počáteční informaci soudu, tak i pro roční zprávu soudu (vždy nutné za kalendářní rok podat zprávu soudu do 30.6. roku následujícího). Je to obdoba účetnictví – na začátku si musíte udělat přehled, o tom, co vše opatrovaný má, co potřebuje, co budete do budoucna řešit (např. dosud ve vlastním bydlení, bude se řešit poskytování sociální služby; vydaný průkaz pro osoby se zdravotním postižením, kterému končí platnost, bude se muset žádat o prodloužení). A pak ročně dokládáte, co se povedlo (např. zvýšení příspěvku na péči, zneplatnění smlouvy, kterou opatrovník podepsal, když už nevěděl, co se děje) a jaký má stav majetku (movitého, nemovitého, na účtech, spoření, pojištění atd.).

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.