pečuj doma

Stihne soud odsouhlasit operaci opatrované?

17.9.2022

Jsem veřejným opatrovníkem, klientka musí být akutně hospitalizována a následně bude provedena operace. Jak mám postupovat při podpisu o souhlasu, vím, že je to zásah do intergity klientky a měl by schvalovat soud. Ale stihne se to? Není čas.

Odpověď

V akutních a neodkladných věcech může lékař konat i bez souhlasu (§ 5 zákona o zdravotních službách a § 99 občanského zákoníku). Jinak opravdu není ve Vaší pravomoci rozhodovat o zásadních záležitostech zasahujících do integrity osoby.

Čistě teoreticky, pokud by opatrovaná byla schopná sama pochopit, co se bude dít, jaké jsou možnosti, co jí hrozí, uměla by si vybrat způsob provedení, uděluje souhlas se zásahem sama, a to dokonce, pokud je na danou činnost omezena (§ 101 občanského zákoníku vymezuje, že soud dává přivolení jen za osobu neschopnou úsudku).

Musí zde dle § 101 občanského zákoníku, v platném znění, přivolit soud (resp. za určitých okolností i jen opatrovnická rada, pokud by byla zřízena). Nicméně, jak soud bude/nebude rychlý, záleží i na intenzitě návrhu, který podáte. Asi bych osobně využila psychologického tlaku a psala podání červeně se zvýrazněním slov akutní/nesnese odkladu, termín operace je … A pak bych po podání na soud hned druhý den psala urgenci. Psaní urgencí (datovou zprávou) bych psala opakovaně.

Využívala bych nátlaku: „Opatrovaná není schopna úsudku (ve vztahu k § 101 občanského zákoníku, v platném znění) a současně jde o takový zásah do integrity, že ho nelze považovat za běžný, aby o něm mohl v rámci zmocnění rozhodnout opatrovník. Jde o zásah zanechávající trvalé následky a je nutné přivolení soudu. Opatrovaná trpí již díky své neschopnosti se rozhodovat průtahy, kdy není možno bez přivolení soudu s operací začít. Není možné v rámci lidskosti a základních práv tento čas protahovat. Žádáme soud o okamžité shlédnutí opatrované a rozhodnutí, zda k operaci přivoluje. Přílohou přikládáme vyjádření lékaře a doporučení k operaci. Situace nesnese odkladu. Je akutní a je třeba ji řešit přednostně, aby nedošlo u opatrované k další úhoně z důvodu nedostupnosti odpovídající zdravotní péče pro splnění byrokratických povinností, které nemají bránit zákroku, ale primárně sloužili k ochraně člověka.“

Vím, že je pro opatrovníky často těžké „tlačit“ na vznešený soud, ale ochrana práv opatrovaných někdy znamená i postavit se, nebo přinutit autority, na které bychom si třeba samostatně netroufli.

Držím pěsti a budu ráda, když nám dáte vědět, který soud a jak rychle nakonec dokázal rozhodnout.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.