pečuj doma

Spořím pro dceru. Musím soud žádat o uvolnění peněz?

23.3.2021

Dcera je zbavena svéprávnosti. Bylo mi řečeno, že není dobré pro dceru spořit. Prý bych bez svolení soudu nemohla prostředky použít na nákup jejího auta, na které budu žádat o příspěvek na zvláštní pomůcku. Aby dcera měla dost peněz, založila jsem stavební spoření, spoření do fondu a na pozdější dobu penzijní spoření. Počítala jsem s tím, že stavební spoření jí dojde za rok, spoření do fondů bych použila také, abychom koupili auto nové. Je to špatně? Budu muset požádat soud o uvolnění peněz? Pak nestihnu nákup v termínu pro splnění podmínek na příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky. Chci dobře hospodařit a nakonec budou peníze nedosažitelné? Prosím o radu.

Odpověď

Je zcela legitimní, že se chováte jako řádný hospodář a prostředky dceři (opatrovance) spoříte. Nicméně tato narůstající úložka, pokud ji činíte z dceřiných prostředků, nebo pokud je touto formou dceři darujete, je zpravidla pro jednorázové nakládání opatrovníkem bez souhlasu soudu vysoká.

Opatrovník je vždy při nakládání s vyšší sumou peněz opatrované povinen získat souhlas buď opatrovnické rady (pokud je zřízena) nebo soudu.

Občanský zákoník v rámci kontroly opatrovníka bohužel nemůže rozlišit dvě kategorie opatrovníků:

  1. Milující rodič, který by dceru (opatrovanou) rozhodně neobral, stará se o její blaho, a ještě ji přispívá ze svého.
  2. Správce peněz, který ne vždy rozhoduje jen ve prospěch opatrované, a tak je potřeba ho kontrolovat, protože prostě může svoji funkci zneužít.

Soud tady bohužel musí kontrolovat každého opatrovníka.

V zákoně o stavebním spoření proběhla v roce 2016 změna v § 5 (zák. č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření) v odst. 13, kdy zákonodárce připustil, že už rodiče nemusí žádat u výpovědi ze stavebního spoření souhlas soud. Ale zákon toto nestanovil u opatrovníků. Přestože by některý soud při schvalování výpovědi mohl připustit, že to běžné jednání je a že opatrovník se nemusí v této věci obracet na soud (právě s odkazem na obdobnost jako u dětí), nelze toto předjímat předem.

Bohužel bude nutné požádat o schválení výpovědi smlouvy soudem. Ale následně, žádost o příspěvek na kompenzační pomůcku – vozidlo, soud schvalovat nemusí (ani pořízení). Jen, jak píšete, nejspíš to bude maraton, pokud to chcete výrazně propojit.

Můžete prvně schválit výpověď a současně podat žádost. Chvíli samotné vyřízení obojího trvá. Na koupi vozu pak máte 3 měsíce po vydání rozhodnutí o přiznání příspěvku. Pokud byste nákup včas nestihli, vrátíte příspěvek a můžete požádat o něj požádat znovu.

Je mi to líto, ale někdy je to tak, že s opatrovanými to mají rodiče složitější, protože soud neumí být (v mnohých případech) pružný a rozhodovat v přijatelném časovém úseku.

Mgr. Radka Pešlová

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.