pečuj doma

Spoluvlastnictví domu a náklady na bydlení opatrované

14.4.2023

Máme nově v opatrovnictví mladší paní, která vlastní 1/2 nemovitosti spolu se svým bratrem. Ona sama obývá technickou místnost, kterou jí bratr uzpůsobil k bydlení, a v patře bydlí nájemníci, kteří mají uzavřenou nájemní smlouvu s bratrem opatrované. Elektrika je psaná na nájemnici a naše opatrovankyně jí platila měsíčně částku zhruba 3 000 Kč. Nemá žádné potvrzení o platbách ani dohodu o tom, že bude přispívat na energie. Zálohy na vodu platí bratr. Nemáme žádné údaje o nastavených zálohách. Jak postupovat? Opatovankyně je snadno ovlivnitelná a manipulovatelná. Je omezená na finance, pracovně právní smlouvy, majetkoprávní vztahy.

Odpověď

Představte si opatrovanou jako Vaše dítě, které má domek napůl se svým exmanželem, a Vy se teď rozhodujete, aby Vaše dítě z nešťastného manželství vyšlo se ctí. Potřebujete, ideálně, nastavit vztahy dvou vlastníků tak, aby byly přehledné, spravedlivé. Je potřeba, abyste získali přehled o spotřebě v domě a zhodnotili, zda opatrovaná částkou 3 000 Kč nepřeplácí. Ačkoliv dohoda spoluvlastníků o užívání prostoru a o úhradě nákladů nemusí být písemná, bylo by vhodné se s bratrem dohodnout, že byste to z důvodu kontroly soudem potřebovali. Dohoda s nájemkyní je až druhá.

Může jít o tyto situace:

  1. Bratr je šikovný, svým způsobem milující a nechce apriori opatrovanou obrat.
  2. Bratr je sice šikovný, ale hlavně pro svoji kapsu.
  3. Bratr je neznalý a řeší to, jak to jde, ale moc spravedlivého řešení tu není.
  4. Nájemkyně je spravedlivá.
  5. Nájemkyně je vychytralá.

Píšete, že mají bratr a opatrovaná dům napůl, ale opatrovaná užívá jen technickou místnost, která je uzpůsobena k bydlení. Je to přijatelné bydlení, odpovídá ½ domu? Má kvalitu? Bylo jen přizpůsobené nebo proběhla nákladnější investice, aby byl prostor obyvatelný? Kdo nesl náklad přizpůsobení?
Nájem – je příjmem jen bratra nebo se zisk z nájmu dělí mezi sourozence (a platí opatrovaná daň z pronájmu)?
Jaký poměr má z nájmu bratr (který asi dům neužívá, tak by mohl mít z nájmu vyšší částku) a jaký opatrovaná, která tak užívá majetek?
Jaké jsou náklady na topení, elektřinu, vodu, plyn, údržbu, opravy? Jak se tyto náklady mezi sourozence dělí? Tušíte sice něco o vodě a elektřině, ale bližší informace potřebujete zjistit.

Potřebujete se především zorientovat, co a jak je. Pak vyhodnotit férovost. A ideálně to s bratrem sepsat, aby bylo jasno.
Pak teprve budete řešit s nájemnicí, jaký vztah tu má s opatrovanou ohledně úhrady 3 000 Kč za elektřinu a férovost této platby. Bylo by vhodné případně řešit i namontování měřáku spotřeby.

Je to pro začátek docela složitější vše rozmotat, budu držet pěsti, aby se to podařilo.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.