pečuj doma

Spoluvlastnictví domu a náklady na bydlení opatrované

14.4.2023

Máme nově v opatrovnictví mladší paní, která vlastní 1/2 nemovitosti spolu se svým bratrem. Ona sama obývá technickou místnost, kterou jí bratr uzpůsobil k bydlení, a v patře bydlí nájemníci, kteří mají uzavřenou nájemní smlouvu s bratrem opatrované. Elektrika je psaná na nájemnici a naše opatrovankyně jí platila měsíčně částku zhruba 3 000 Kč. Nemá žádné potvrzení o platbách ani dohodu o tom, že bude přispívat na energie. Zálohy na vodu platí bratr. Nemáme žádné údaje o nastavených zálohách. Jak postupovat? Opatovankyně je snadno ovlivnitelná a manipulovatelná. Je omezená na finance, pracovně právní smlouvy, majetkoprávní vztahy.

Odpověď

Představte si opatrovanou jako Vaše dítě, které má domek napůl se svým exmanželem, a Vy se teď rozhodujete, aby Vaše dítě z nešťastného manželství vyšlo se ctí. Potřebujete, ideálně, nastavit vztahy dvou vlastníků tak, aby byly přehledné, spravedlivé. Je potřeba, abyste získali přehled o spotřebě v domě a zhodnotili, zda opatrovaná částkou 3 000 Kč nepřeplácí. Ačkoliv dohoda spoluvlastníků o užívání prostoru a o úhradě nákladů nemusí být písemná, bylo by vhodné se s bratrem dohodnout, že byste to z důvodu kontroly soudem potřebovali. Dohoda s nájemkyní je až druhá.

Může jít o tyto situace:

  1. Bratr je šikovný, svým způsobem milující a nechce apriori opatrovanou obrat.
  2. Bratr je sice šikovný, ale hlavně pro svoji kapsu.
  3. Bratr je neznalý a řeší to, jak to jde, ale moc spravedlivého řešení tu není.
  4. Nájemkyně je spravedlivá.
  5. Nájemkyně je vychytralá.

Píšete, že mají bratr a opatrovaná dům napůl, ale opatrovaná užívá jen technickou místnost, která je uzpůsobena k bydlení. Je to přijatelné bydlení, odpovídá ½ domu? Má kvalitu? Bylo jen přizpůsobené nebo proběhla nákladnější investice, aby byl prostor obyvatelný? Kdo nesl náklad přizpůsobení?
Nájem – je příjmem jen bratra nebo se zisk z nájmu dělí mezi sourozence (a platí opatrovaná daň z pronájmu)?
Jaký poměr má z nájmu bratr (který asi dům neužívá, tak by mohl mít z nájmu vyšší částku) a jaký opatrovaná, která tak užívá majetek?
Jaké jsou náklady na topení, elektřinu, vodu, plyn, údržbu, opravy? Jak se tyto náklady mezi sourozence dělí? Tušíte sice něco o vodě a elektřině, ale bližší informace potřebujete zjistit.

Potřebujete se především zorientovat, co a jak je. Pak vyhodnotit férovost. A ideálně to s bratrem sepsat, aby bylo jasno.
Pak teprve budete řešit s nájemnicí, jaký vztah tu má s opatrovanou ohledně úhrady 3 000 Kč za elektřinu a férovost této platby. Bylo by vhodné případně řešit i namontování měřáku spotřeby.

Je to pro začátek docela složitější vše rozmotat, budu držet pěsti, aby se to podařilo.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.