Spoluvlastnictví domu a náklady na bydlení opatrované
Máme nově v opatrovnictví mladší paní, která vlastní 1/2 nemovitosti spolu se svým bratrem. Ona sama obývá technickou místnost, kterou jí bratr uzpůsobil k bydlení, a v patře bydlí nájemníci, kteří mají uzavřenou nájemní smlouvu s bratrem opatrované. Elektrika je psaná na nájemnici a naše opatrovankyně jí platila měsíčně částku zhruba 3 000 Kč. Nemá žádné potvrzení o platbách ani dohodu o tom, že bude přispívat na energie. Zálohy na vodu platí bratr. Nemáme žádné údaje o nastavených zálohách. Jak postupovat? Opatovankyně je snadno ovlivnitelná a manipulovatelná. Je omezená na finance, pracovně právní smlouvy, majetkoprávní vztahy.
Odpověď
Představte si opatrovanou jako Vaše dítě, které má domek napůl se svým exmanželem, a Vy se teď rozhodujete, aby Vaše dítě z nešťastného manželství vyšlo se ctí. Potřebujete, ideálně, nastavit vztahy dvou vlastníků tak, aby byly přehledné, spravedlivé. Je potřeba, abyste získali přehled o spotřebě v domě a zhodnotili, zda opatrovaná částkou 3 000 Kč nepřeplácí. Ačkoliv dohoda spoluvlastníků o užívání prostoru a o úhradě nákladů nemusí být písemná, bylo by vhodné se s bratrem dohodnout, že byste to z důvodu kontroly soudem potřebovali. Dohoda s nájemkyní je až druhá.
Může jít o tyto situace:
- Bratr je šikovný, svým způsobem milující a nechce apriori opatrovanou obrat.
- Bratr je sice šikovný, ale hlavně pro svoji kapsu.
- Bratr je neznalý a řeší to, jak to jde, ale moc spravedlivého řešení tu není.
- Nájemkyně je spravedlivá.
- Nájemkyně je vychytralá.
Píšete, že mají bratr a opatrovaná dům napůl, ale opatrovaná užívá jen technickou místnost, která je uzpůsobena k bydlení. Je to přijatelné bydlení, odpovídá ½ domu? Má kvalitu? Bylo jen přizpůsobené nebo proběhla nákladnější investice, aby byl prostor obyvatelný? Kdo nesl náklad přizpůsobení?
Nájem – je příjmem jen bratra nebo se zisk z nájmu dělí mezi sourozence (a platí opatrovaná daň z pronájmu)?
Jaký poměr má z nájmu bratr (který asi dům neužívá, tak by mohl mít z nájmu vyšší částku) a jaký opatrovaná, která tak užívá majetek?
Jaké jsou náklady na topení, elektřinu, vodu, plyn, údržbu, opravy? Jak se tyto náklady mezi sourozence dělí? Tušíte sice něco o vodě a elektřině, ale bližší informace potřebujete zjistit.
Potřebujete se především zorientovat, co a jak je. Pak vyhodnotit férovost. A ideálně to s bratrem sepsat, aby bylo jasno.
Pak teprve budete řešit s nájemnicí, jaký vztah tu má s opatrovanou ohledně úhrady 3 000 Kč za elektřinu a férovost této platby. Bylo by vhodné případně řešit i namontování měřáku spotřeby.
Je to pro začátek docela složitější vše rozmotat, budu držet pěsti, aby se to podařilo.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.