pečuj doma

Souhlas veřejného opatrovníka s operací opatrovaného

21.4.2022

Opatrovanec není omezen ve svéprávnosti a má pouze ustanoveného veřejného opatrovníka. Soud toto rozhodnutí odůvodnil tím, že je opatrovanec v pobytovém zařízení, kde není ohrožen žádnou újmou a a o jeho zájmy se postará veřejný opatrovník. Před 14 dny jsem řešila praktický problém, pán by hospitalizován a měl mu být odejmuto jedno varle.
Já jsem jako veřejný opatrovník měla udělit souhlas s hospitalizací a s operací, což jsem odmítla, protože pán není omezen ve svéprávnosti a vycházela jsem z § 469: Opatrovník jedná pokud možno společně s opatrovancem. Jedná-li opatrovník v těchto případech samostatně, jedná v souladu s vůlí opatrovance. Nelze-li vůli opatrovance zjistit, rozhodne na návrh opatrovníka soud.
Pán není schopen svou vůli opravdu projevit, proto jsem s lékařem domluvila, že se obrátí na soud a zahájí detenční řízení. K operaci nakonec nedošlo kvůli jiným zdravotním komplikacím pána. Pokud jde o operaci, byla jsem toho názoru, že bude nutný souhlas soudu - viz § 101 OZ.
Prosím o radu, jak řešit situaci do budoucna. Obávám se, že hospitalizace se budou opakovat a pán skutečně nedokáže projevit svou vůli. Napadá mě podat jedině znovu návrh na omezení svéprávnosti, jinak se bude nutné obracet se na soud, aby rozhodnul. Je můj výklad správný?

Odpověď

Co se týče jakéhokoliv souhlasu s lékařským zákrokem, je otázkou, jak jste ustanovena opatrovníkem. Předpokládám, že Vás soud ustanovil spíše dle § 465 tomu, jehož zdravotní stav mu působí obtíže při správě jmění nebo hájení práv. Tady se nevyžaduje vůle opatrovaného, příp. nahrazení soudem dle § 469 odst. 2. Dle § 469 oz jde o zvláštní způsob, kdy si sám opatrovaný zvolil/požádal o opatrovníka pro správu jmění. Tam ani nic jiného opatrovník nerozhoduje.

Takže odpověď, zda můžete běžné zdravotní jednání rozhodovat za opatrovaného, budeme hledat v listině opatrovníka (dle § 465 oz) a stanoveného rozsahu jednání. Pokud je neurčitý, tak bohužel uvažujete správně, buď bude nutné svéprávnost omezit, v zásadě vyjmenovat, co vše už pán nezvládá, a to svěřit do povinností opatrovníka.

Ale stejně jako by bylo limitované rozhodování třeba v penězích: na běžné a pak to, co se schvaluje s opatrovnickou radou (§ 480 oz) či se soudem (§ 483), tak v těchto a dalších paragrafech musíme hledat i zdravotní souhlasy.

§ 480 vymezuje, že s bez souhlasu opatrovnické rady nesmí opatrovník rozhodnout o zásazích do integrity opatrovance, nejedná-li se o zákroky bez závažných následků.

A správně jste identifikovala povinnost rozhodnout o odebrání varlete soudem (dle § 101 oz). Ještě přidávám (jen pro úplnost), kdyby ošetřovaný (omezený ve svéprávnosti) zákroku odporoval (a opatrovník souhlasil), postupovalo by se dle § 100 oz.

Omezení v rozhodování opatrovníkem (§ 480, § 100, § 101 oz) nezmění to, že bude pán omezen a Vám budou svěřena jednání ve zdravotní oblasti. Opatrovník rozhoduje vždy jen o běžném (tj. drobném) ošetření.

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.