pečuj doma

Schválí soud částku z návrhu na omezení svéprávnosti?

7.3.2022

Otázka se týká mého otce, který má stařeckou demenci a letitý problém s alkoholem. Já žiji v zahraničí a platím otci SIPO a fond oprav. Jinak by peníze propil a nájem by neplatil. Jsem disponentem jeho účtu, zbytek peněz si otec nechává. Bohužel po pár dnech je úplně bez peněz a zbytek měsíce nemá co jíst. Je doslova o vodě. Jeho slabosti k alkoholu také využívá sousedka alkoholička. Manipuluje s ním. Má otázka zní: Když dám návrh na částečné zbavení svéprávnosti, a to že otec může disponovat týdně s částkou 1 000 Kč, mám jistotu, že to soud schválí, nebo mu může určit menší částku? Nechtěla bych, aby otec byl úplně bez peněz.

Odpověď

Bohužel jistotu nemáte – soud určuje částku k ochraně člověka, aby mu nehrozila závažná újma.

Ale pokud podáte návrh na omezení svéprávnosti a opatrovnictví a dáte si záležet v popisu, jak by dostačovalo omezení 1 000 Kč/týdně, že k tomu má dost prostředků, a ačkoliv to utratí téměř okamžitě, tak stále to tak moc nevadí, tak se k tomu soud může přiklonit.

I kdyby ho soud omezil na částku nižší, tak opatrovník přece jen může v jeho prospěch uvolňovat více prostředků. Není to tak, že zbylé peníze se někam schovají a nebudou. V zásadě si otec třeba 500 Kč týdně propije, ale za další peníze bude hradit opatrovník dovoz obědů, aby otec jídlo měl. Nebo zajistí nákup do domácnosti.

Šlo by také omezit na částku:

  • 2× 500 Kč týdně – to soudy nedělají často,
  • jednorázově 500 Kč, maximálně však 1 000 Kč týdně – i to nebývá tradiční,

ale když to soudu navrhnete – vnuknete mu tuto úvahu v petitu svého návrhu (takový ten konec navrhuji, aby soud rozhodl ... tak a tak...), mohlo by to projít. Ale jak jsem psala v úvodu – jistotu nemáte.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.