Schválení stěhování nesvéprávného bratra soudem
Pečuji o nesvéprávného bratra (schizofrenie) s přiznaným invalidním důchodem III. stupně a sháním pro něj bydlení, kde nájemní smlouva bude na jeho jméno, abych mu mohl zažádat o příspěvek na bydlení, aniž by se do žádosti počítaly moje příjmy. Jelikož mu po mnoha pokusech nikdo byt pronajmout nechce (z důvodu nesvéprávnosti), napadlo nás, že bychom s přítelkyní, se kterou žijeme ve společné domácnosti, koupili byt, který by byl vedený pouze na přítelkyni. Nebyl by tam nějaký střet zájmů, pokud by ho pronajímala bratrovi přítelkyně? A druhá věc, pokud bychom v budoucnu uzavřeli sňatek, nenarušilo by to nějakým způsobem pronájem bytu? Nevznikl by tam nějaký právní problém, jelikož by bratrovi pronajímala byt jako má manželka?
Odpověď
Není problém, abyste bratra ubytovali u sebe, u přítelkyně nebo v jiném bytě. Ani to, zda nyní jste jen partneři a v budoucnu byste mohli být manželé.
Podstatné je, aby toto řešení bylo vhodné a v zájmu opatrovaného a současně bylo provedeno se souhlasem soudu.
- Změnit opatrovanci bydliště lze jen se souhlasem opatrovnické rady (není-li opatrovnické rady, tak se souhlasem soudu) dle § 480 občanského zákoníku.
- Zavázat opatrovance k opakovanému plnění na dobu delší než tři roky lze jen se souhlasem soudu (§ 483 občanského zákoníku).
Potřebujete tedy podat:
Návrh na schválení právního jednání za opatrovaného (vzor ke stažení). Musíte soud přesvědčit, že je to pro bratra nejlepší řešení. Je tedy potřeba vyjasnit, proč nemůže bratr zůstat tam, kde je nyní (to je velmi podstatné). Soud také schvaluje už konkrétní nájemní smlouvu. Bude nutné nemovitost prvně pořídit a pak řešit souhlas soudu.
Pokud bude nájem a další náklady přiměřené (max. do výše srovnatelných nákladů, za které se v okolí pronajímá), zdůvodníte je soudu, domnívám se, že by soud neměl mít s Vámi navrhovaným řešením problém.
Mgr. Radka Pešlová