Schválení právního jednání - co čekat od jednání u soudu?
Mám menší technický dotaz. Na soud jsme před časem odeslali návrh na schválení právního jednání za opatrovance (babičku) se smlouvou o péči. Oba rodiče jsou na květen pozvaní k soudu. Očekával jsem, že to spíše soud zamítne a nebo schválí sám. Na co se tedy mají nachystat, to bude obdobné, jako když byl otec ustanoven opatrovníkem? Budou si muset žádost obhájit, popř. hodinovou částku za péči o babičku, že je oprávněná, nebo je to běžný postup, že by tam pouze měli být u toho jednání?
Odpověď
Soud má právo o věci vést řízení a musí rozhodnout v nejlepším zájmu opatrované. Nadto mnoho pečujících nepostupuje podle práva a nevytváří takovou smlouvu, takže možná je soudce i překvapený. Takže proto svolává ústní jednání, kde vyslechne názor opatrovníka, shlédne pečující, možná i vyslechne a podle toho rozhodne.
Soud jen vázán zásadou projednací (nejde-li o správní soudnictví), tj. bylo by spíše velmi výjimečné, kdyby se v občanskoprávní věci soud rozhodl jednat bez nařízeného jednání.
Co bude soud u jednání požadovat, to bohužel nevím. Máte obavy o částku, kterou jste nastavili. K tomu je potřeba říci, že opatrovník by měl umět obhájit, proč zrovna takovou částku zvolil a považuje ji za přijatelnou a odpovídající (jak poměrům pečující osoby, zvyklostem a také majetkovým poměrům opatrované).
Očekávám, že se soud zeptá:
- Proč jste vůbec volili takovou smlouvu – aby nebylo sporu, když je to v rodině.
- Jak to fungovalo do teď?
- Proč to dáváte schválit – protože je to na dobu neurčitou a současně pečující žije s opatrovanou v domácnosti, aby bylo na jisto postaveno, že nedochází ke zneužití.
- Jak jste přišli na částku – asi jste ji odvodili od minimální mzdy, částky, za kterou jsou poskytovány sociální služby, a také podle úvahy, že v daném regionu už levněji nejde sehnat další pečující osobu. Jde o práci náročnou a už i tak je péče náročná a zpravidla poskytovaná ve vyšším než smluveném rozsahu, tj. vlastně s takovými přesčasy.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.