pečuj doma

Refinancování půjček opatrovance

6.3.2021

Mohu se jako opatrovník pokusit o refinancování půjček svého bratra, aniž by důsledky šly za mnou? V bance mi řekli, že jako opatrovník nemohu za něj něco takového podepsat. Jedině, že bych to vzala na sebe. Což se mi nelíbí, jsou to stále jeho dluhy, chci jen z jeho peněz něco uspořit. Případně, je možné banku nějak donutit ke snížení úroku, když třeba mám v ruce zdravotní zprávu o jeho lehké mentální retardaci již v roce 2013? Avšak omezení v manipulaci s financemi je nabyté právní moci teprve od 5.1.2021 na dobu pěti let, 1000 Kč týdně.

Odpověď

Refinancování je přece jen neběžná věc a měl by ji opatrovník naplánovat a dát schválit opatrovnickému soudu. Se souhlasem soudu by opravdu refinancování „šlo“ za opatrovaným, a nikoliv za Vámi.

Nicméně, píšete, že je bratr lehce mentálně postižený, což by naznačovalo, že mohl být pro dluhy i zneužit. Dle občanského zákoníku by mohlo jít o tyto případy:

  • Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje.
  • Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné. (§ 583)
  • Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá.
    NEPLATNÉ JE I PRÁVNÍ JEDNÁNÍ OSOBY JEDNAJÍCÍ V DUŠEVNÍ PORUŠE, KTERÁ JI ČINÍ NESCHOPNOU PRÁVNĚ JEDNAT. (§ 581)
  • LICHVA (§ 1796): Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.
  • O právní jednání nejde, chybí-li vůle jednající osoby. (§ 551)
  • O právní jednání nejde, nebyla-li zjevně projevena vážná vůle. (§ 552)
  • O právní jednání nejde, nelze-li pro neurčitost nebo nesrozumitelnost zjistit jeho obsah ani výkladem. (§ 553 odst. 1)

  • Soud přihlédne i bez návrhu k neplatnosti právního jednání, které se zjevně příčí dobrým mravům, anebo které odporuje zákonu a zjevně narušuje veřejný pořádek. To platí i v případě, že právní jednání zavazuje k plnění od počátku nemožnému. (§ 588)

Tedy, nemělo by ani tak jít o snížení úroků, ale rovnou o smazání celého dluhu. A pokud je něco v exekuci, tak ve chvíli, kdy se o dluhu dozvíte, tak do 15 dnů máte možnost písemně požádat o zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu s poukázáním na judikaturu (II. ÚS 2230/16 ze dne 1.11.2016 a II. ÚS 3194/18 ze dne 1.4.2019). Exekutor tomu nejspíš nevyhoví, ale postoupí to soudu a ten už se tím zabývá. Jako důkaz se přikládá právě mentální postižení a tvrzení, že byl zneužit právě pro svoji nemoc.

Pokud už nestíháte 15 denní lhůtu, tak kdykoliv se dostanete s dluhem k soudu, upozorňujte na neplatnost (§ 581 občanského zákoníku) a neplatný právní titul (§ 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu). Soudy na to už dnes umí reagovat a umí dluhovou problematiku řešit ve prospěch zneužitých.

Dále by bylo vhodné – pokud má bratr více věřitelů, abyste uvažovala i o insolvenci a insolvenčního správce upozornit, které pohledávky podle Vás vznikly neoprávněně (podvodem/zneužitím).

S tématem zneplatňování by Vám mohli pomoci ve schopnějších dluhových poradnách, ale ne vždy umí pracovat jinak než pod heslem: „seřadíme dluhy a nastavíme splátkový kalendář.“ Pokud byste na toto narazila, hledejte jinou poradnu. Jde o novější téma a poradny se ho teprve učí.

Ještě, abych ujasnila – to, že je bratr omezen až v roce 2021, neznamená, že byl před tím zdráv. Tedy lze zneplatňovat i dluhy vzniklé před omezením. Pozor – věřitelé to ale nevědí (anebo nechtějí vědět) a tvrdí Vám, že to nejde. Jde, ale musí o tom většinou rozhodnout až soud.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.