pečuj doma

Refinancování půjček opatrovance

6.3.2021

Mohu se jako opatrovník pokusit o refinancování půjček svého bratra, aniž by důsledky šly za mnou? V bance mi řekli, že jako opatrovník nemohu za něj něco takového podepsat. Jedině, že bych to vzala na sebe. Což se mi nelíbí, jsou to stále jeho dluhy, chci jen z jeho peněz něco uspořit. Případně, je možné banku nějak donutit ke snížení úroku, když třeba mám v ruce zdravotní zprávu o jeho lehké mentální retardaci již v roce 2013? Avšak omezení v manipulaci s financemi je nabyté právní moci teprve od 5.1.2021 na dobu pěti let, 1000 Kč týdně.

Odpověď

Refinancování je přece jen neběžná věc a měl by ji opatrovník naplánovat a dát schválit opatrovnickému soudu. Se souhlasem soudu by opravdu refinancování „šlo“ za opatrovaným, a nikoliv za Vámi.

Nicméně, píšete, že je bratr lehce mentálně postižený, což by naznačovalo, že mohl být pro dluhy i zneužit. Dle občanského zákoníku by mohlo jít o tyto případy:

  • Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje.
  • Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné. (§ 583)
  • Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá.
    NEPLATNÉ JE I PRÁVNÍ JEDNÁNÍ OSOBY JEDNAJÍCÍ V DUŠEVNÍ PORUŠE, KTERÁ JI ČINÍ NESCHOPNOU PRÁVNĚ JEDNAT. (§ 581)
  • LICHVA (§ 1796): Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.
  • O právní jednání nejde, chybí-li vůle jednající osoby. (§ 551)
  • O právní jednání nejde, nebyla-li zjevně projevena vážná vůle. (§ 552)
  • O právní jednání nejde, nelze-li pro neurčitost nebo nesrozumitelnost zjistit jeho obsah ani výkladem. (§ 553 odst. 1)

  • Soud přihlédne i bez návrhu k neplatnosti právního jednání, které se zjevně příčí dobrým mravům, anebo které odporuje zákonu a zjevně narušuje veřejný pořádek. To platí i v případě, že právní jednání zavazuje k plnění od počátku nemožnému. (§ 588)

Tedy, nemělo by ani tak jít o snížení úroků, ale rovnou o smazání celého dluhu. A pokud je něco v exekuci, tak ve chvíli, kdy se o dluhu dozvíte, tak do 15 dnů máte možnost písemně požádat o zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu s poukázáním na judikaturu (II. ÚS 2230/16 ze dne 1.11.2016 a II. ÚS 3194/18 ze dne 1.4.2019). Exekutor tomu nejspíš nevyhoví, ale postoupí to soudu a ten už se tím zabývá. Jako důkaz se přikládá právě mentální postižení a tvrzení, že byl zneužit právě pro svoji nemoc.

Pokud už nestíháte 15 denní lhůtu, tak kdykoliv se dostanete s dluhem k soudu, upozorňujte na neplatnost (§ 581 občanského zákoníku) a neplatný právní titul (§ 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu). Soudy na to už dnes umí reagovat a umí dluhovou problematiku řešit ve prospěch zneužitých.

Dále by bylo vhodné – pokud má bratr více věřitelů, abyste uvažovala i o insolvenci a insolvenčního správce upozornit, které pohledávky podle Vás vznikly neoprávněně (podvodem/zneužitím).

S tématem zneplatňování by Vám mohli pomoci ve schopnějších dluhových poradnách, ale ne vždy umí pracovat jinak než pod heslem: „seřadíme dluhy a nastavíme splátkový kalendář.“ Pokud byste na toto narazila, hledejte jinou poradnu. Jde o novější téma a poradny se ho teprve učí.

Ještě, abych ujasnila – to, že je bratr omezen až v roce 2021, neznamená, že byl před tím zdráv. Tedy lze zneplatňovat i dluhy vzniklé před omezením. Pozor – věřitelé to ale nevědí (anebo nechtějí vědět) a tvrdí Vám, že to nejde. Jde, ale musí o tom většinou rozhodnout až soud.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.