pečuj doma

Proškolení opatrovaného v bezpečnosti práce

27.6.2022

Jsem veřejný opatrovník. Mám dva opatrovance, kteří pracují na dohodu o provedení práce v komunálních službách v našem městě. Nyní mě jejich nadřízený požádal, abych je proškolila v BOZP a PO, že nebudou běžnému školení rozumět. Jaká je moje role? Mám jít s nimi na školení a zajistit, aby všemu porozumněli, a svůj podpis připojit k jejich? Nebo se toto výkonu opatrovnictví netýká a asistenci při školení může zajistit v našem případě např. asistent chráněného bydlení, kde žijí?

Odpověď

Zaměstnavatel Vašich opatrovaných má docela zajímavou fantazii a také netradiční představu o naplnění jeho povinnosti poučit zaměstnance tak, aby poučení pochopili.

Tedy – není to povinností Vaší, ale zaměstnavatele, aby byl schopen přizpůsobit svůj výklad i zaměstnancům s jednodušším uvažováním či komunikační bariérou. Pro tyto potřeby si samozřejmě může najmout tlumočníka, osobu, která bude na komunikaci proškolena a situaci s ledasjakým opatrovaný (zaměstnancem) zvládne.

Nicméně, Vy máte hájit práva a povinnosti (v zájmu) opatrovaného. Proto, byste měla zvážit, zda byste mohla napomoci, aby Váš opatrovaný díky Vaší přítomnosti lépe pochopil, co se kolem něj děje, a současně aby měl zaměstnavatel motivaci opatrovaného (opatrované) dále zaměstnávat, protože splní zákonnou povinnost ho/je proškolit, ale tak trošku jinak – jak vylíčím níže.

ALE – v žádném případě nejste odpovědná za proškolení, za chápání opatrovaných, a pokud byste u školení cokoliv podepsala, tak je to především zaměstnavatel, který má opatrovaným vysvětlit BOZP a PO způsobem, který jsou schopni pojmout. Váš podpis neříká – zaměstnanec pochopil.  

Taktéž je to zaměstnavatel, který může najmout asistenta pro své postižené zaměstnance (zvláště, pokud by čirou náhodou navíc čerpal na zaměstnávání osob se zdravotním postižením příspěvek od Úřadu práce).

Nicméně, pokud Vaši opatrovaní potřebují péči, tak ano, můžete sjednat i sociální službu jako doprovod a uhradit ji z příspěvku na péči. Ale ani takováto pracovnice není odpovědná za pochopení BOZP a PO opatrovaným, ale jen může opatrovanému pomoci lépe chápat.

Jakkoliv každý dlouholetý zaměstnanec absolvoval školení BOZP a PO několikrát, neopravňuje ho to učit (školit) druhé. A pokud byste Vy nebo pracovníci CHB dělali něco jako tlumočníka – lehčím způsobem vysvětlovali složitější témata, tak se můžete dopustit zkreslení informací, vypuštění podstatného, prostě proto, že nejste odborníci.

Vaše přítomnost by měla mít trošku jinou funkci. Budete při výkladu pozorovat Vašeho opatrovaného/opatrované a jakmile poznáte, že nechápe, nerozumí, ztrácí pozornost, tak upozorníte školitele, aby si ověřil, že byl pochopen, aby to vysvětlil jednodušeji. Prostě dohlédnete, aby opravdu využil své lektorské dovednosti a aby opatrovaný dostal po právu pořádné a přizpůsobené školení. Současně pak teprve dohlédnete, aby opatrovaný podepsal (pravdivě), že byl proškolen a pochopil a tím bude mít zaměstnavatel teprve splněno povinné proškolení.

A to si troufám říct, že jejich zaměstnavatel asi od Vás neočekává.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.