pečuj doma

Prodej auta, jehož majitel je omezen ve svéprávnosti

6.9.2023

Pečuji o dospělého syna, ZTP/P. Je majitelem osobního auta a já jsem jeho provozovatelem. Dostali jsme příspěvek na zakoupení, nyní uplynula doba, kdy už auto můžeme prodat. Syn je zbaven způsobilosti k právním úkonům a já jako opatrovník bych měla požádat soud o svolení s nakládáním s jeho majetkem. Jaký je postup při prodeji, a hlavně při žádosti k soudu? Slyšela jsem, že nemůžu jen tak sdělit soudu, že auto chci prodat, a žádat soud o souhlas. Ale že si dopředu musím sehnat kupce, s ním udělat předkupní smlouvu, tu zaslat soudu a čekat na vyjádření. Nezdá se mi to logické, vždyť který kupec bude chtít čekat na rozhodnutí soudu, raději si koupí auto jinde.

Odpověď

Postup opatrovníka při prodeji majetku opatrovaného může být různorodý.

Pokud je vůz spíše vrakem a nepatrné hodnoty, lze jej zlikvidovat i bez souhlasu soudu, ale zpravidla trvá registr vozidel na dodání schválení soudem, což sice není oprávněné, ale pro většinu opatrovníků je lehčí získat souhlas soudu, než přesvědčit úřad konat podle zákona (postup zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-budu-opatrovnikem-otce-jak-postupovat-pri-prodeji-auta).

Pokud hodnota vozu převyšuje částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce (tj. 486 000 Kč) nebo převyšuje jednu třetinu opatrovancova majetku, příp. rozhodně není běžné obchodovat s vozidly (např. opatrovaný není vlastník autosalónu, sbírky vozů apod.), musí k prodeji mít opatrovník souhlas opatrovnické rady (§ 480 občanského zákoníku) a nikoliv soudu (ten by rozhodoval až při limitech určených § 483 občanského zákoníku). Jen pokud opatrovnická rada není zřízena, vyžaduje se k prodeji, resp. k právním jednáním neběžného nekaždodenního charakteru, souhlas soudu.

A teď souhlas soudu...
Některé soudy jsou schopné dát souhlas předem se specifikovanými podmínkami. Postup jsme již popsali zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-navrh-na-schvaleni-prodeje-auta-pri-kolisave-cene.

Některé soudy ale (celkem z rigidních a zjednodušujících důvodů) slovně nabádají opatrovníka doložit až kupní smlouvu a tu nechat schválit. Většinou tomuto postupu opatrovníci podlehnou, protože si soudce nechtějí pohněvat, a tak nějak to prostě provedou, aby byl klid a bylo to rychle.
Pak to funguje tak:

Ačkoliv zákonodárce dokázal upravit nákup vozu s příspěvkem od úřadu práce, že nepodléhá schválení soudu, neupravil prodej vozu. Do budoucna očekáváme, že soudy budou jednat spíše v řádů dnů než měsíců, ale zatím to umí soudy pouze výjimečně.

Přejeme, ať zrovna Váš soud je onen výjimečný.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.