Procesní opatrovník pracuje se lživými informacemi
Jsem končící opatrovník a chtěla bych se zeptat, jakým způsobem a od koho má procesní opatrovník získávat informace, aby byl schopen si udělat objektivní názor. Jeho klientka je omezená ve svéprávnosti v maximální možné míře. Má lehkou mentální retardaci, ze znaleckého posudku, který je součástí spisu, také vyplývá, že často fabuluje. V našem případě procesní opatrovník získával informace od své klientky a také jejího přítele, kterého klientka navrhla na nového stálého opatrovníka (s čímž jsem nesouhlasila a ohradila se proti tomuto) a k jehož osobě se pak procesní opatrovník vyjadřoval velmi přívětivě a zcela nekriticky a dokonce ve svém vyjádření procesního opatrovníka uvádí nehorázné lži.
Odpověď
Procesním opatrovníkem bývá nejčastěji advokát, ale může jím být i jiná osoba z okruhu blízkých osob opatrovaného.
Nikde není ustanoveno, od koho má procesní opatrovník získávat informace. Jde-li o advokáta, má dodržovat zákon č. 85/1996 Sb. o advokacii v platném znění (zejména §§ 16–31) a Pravidla profesionální etiky advokátů České republiky (Etický kodex) (Usnesení představenstva České advokátní komory z 31. října 1996 uveřejněné pod č. 1/1997 Věstníku České advokátní komory, v platném znění).
Více také najdete v prezentaci Pravidla profesionální etiky - JUDr. Petr Čáp.
Pokud Vám přijde činnost procesního opatrovníka pochybná a neodborná, škodící opatrovanému, rozhodně je vhodné toto sdělit soudu. Soud má možnost procesního opatrovníka usměrnit a také k jeho obhajobě přihlédnout dle své úvahy.
Mgr. Radka Pešlová