pečuj doma

Příspěvek na bydlení ve sdíleném bytě sociální služby

17.11.2023

Jsem opatrovník bratra. Zažádala jsem pro něj o příspěvek na bydlení. Již mě informovali telefonicky, že nebude přiznán, protože nemá nárok v pobytového službě. Prostudovala jsem si Váš návrh, jak řešit tuto situaci… Pobytová služba má pronajatý objekt města. Bratr bydlí v samostatném bytě s příslušenstvím. Tento byt obývají dva nájemníci. Každý má svůj pokoj. Koupelna, WC a kuchyňský kout jsou společné. Jsou si cizí, druhý klient má svého opatrovníka. Ve svém příspěvku uvádíte, že má byt užívat klient sám. Děkuji za vyjádření i k tomu, jaký vliv by mělo odvolání.

Odpověď

Příspěvek na bydlení má pevně daná pravidla.

Aby na něj bylo možné dosáhnout, tak by se musel prokázat nájemní vztah, kdy ale v nájmu bydlící jsou posuzovaní dohromady a je na daný prostor jen jedna smlouva a prostor je kolaudovaný k trvalému bydlení jako bytová jednotka.

Pak je možné mít příspěvek na podnájemní bydlení, kterému se dá sociální služba přirovnat, ale i zde je zákonná podmínka pronájmu celého obytného prostoru, tj. prostor je s koupelnou, kuchyní, bydlením, toaletou. Pokud jde o sdílené bydlení, tak se to přirovnává třeba ke studentskému bytu, kde každý student má jeden pokoj a společně všichni využívají kuchyň, toaletu, koupelnu a chodbu. Ale společně nehradí potřeby. Každý platí za sebe podnájem. Na tento typ nelze příspěvek na bydlení přiznat.

Ale, i kdyby to bylo naplněno, pak by nejspíš byl zamítnut příspěvek, pak i odvolání a nárok by bylo potřeba řešit žalobou (byť bez soudního poplatku, nutnosti být zastoupen advokátem, a i s tím, že v případě prohry by se neplatily náklady řízení protistraně). A tady u žaloby se domnívám, že by při dobré argumentaci nárok byl.

Dnes je bohužel (bez větších problémů) přípustné získat doplatek na bydlení z dávek hmotné nouze, ale s příspěvkem na bydlení z dávek státní sociální podpory je to na delší a nejisté řízení.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.