pečuj doma

Příspěvek na bydlení ve sdíleném bytě sociální služby

17.11.2023

Jsem opatrovník bratra. Zažádala jsem pro něj o příspěvek na bydlení. Již mě informovali telefonicky, že nebude přiznán, protože nemá nárok v pobytového službě. Prostudovala jsem si Váš návrh, jak řešit tuto situaci… Pobytová služba má pronajatý objekt města. Bratr bydlí v samostatném bytě s příslušenstvím. Tento byt obývají dva nájemníci. Každý má svůj pokoj. Koupelna, WC a kuchyňský kout jsou společné. Jsou si cizí, druhý klient má svého opatrovníka. Ve svém příspěvku uvádíte, že má byt užívat klient sám. Děkuji za vyjádření i k tomu, jaký vliv by mělo odvolání.

Odpověď

Příspěvek na bydlení má pevně daná pravidla.

Aby na něj bylo možné dosáhnout, tak by se musel prokázat nájemní vztah, kdy ale v nájmu bydlící jsou posuzovaní dohromady a je na daný prostor jen jedna smlouva a prostor je kolaudovaný k trvalému bydlení jako bytová jednotka.

Pak je možné mít příspěvek na podnájemní bydlení, kterému se dá sociální služba přirovnat, ale i zde je zákonná podmínka pronájmu celého obytného prostoru, tj. prostor je s koupelnou, kuchyní, bydlením, toaletou. Pokud jde o sdílené bydlení, tak se to přirovnává třeba ke studentskému bytu, kde každý student má jeden pokoj a společně všichni využívají kuchyň, toaletu, koupelnu a chodbu. Ale společně nehradí potřeby. Každý platí za sebe podnájem. Na tento typ nelze příspěvek na bydlení přiznat.

Ale, i kdyby to bylo naplněno, pak by nejspíš byl zamítnut příspěvek, pak i odvolání a nárok by bylo potřeba řešit žalobou (byť bez soudního poplatku, nutnosti být zastoupen advokátem, a i s tím, že v případě prohry by se neplatily náklady řízení protistraně). A tady u žaloby se domnívám, že by při dobré argumentaci nárok byl.

Dnes je bohužel (bez větších problémů) přípustné získat doplatek na bydlení z dávek hmotné nouze, ale s příspěvkem na bydlení z dávek státní sociální podpory je to na delší a nejisté řízení.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.