Převzení finančních záležitostí opatrovníkem
Soudem jsem byla ustanovena opatrovníkem svého 80letého otce trpícího stařeckou demencí. S ohledem na jeho psychický stav bych chtěla oddálil umístění do ústavu, jak to jen půjde. Otec ale bydlí daleko a já musím kromě dalšího spravovat jeho finanční záležitosti a majetek. Jaký je prosím mechanismus převzetí péče o správu jeho majetku, když k němu dosud nemám žádný přístup? Jak zajistit soudem ustanovené spravování financí? Soud nařídil limit výběru a měsíční útratu. Jak ošetřit veškeré platby – inkaso, daň z nemovitosti, odběr obědů a podobně, když nemám přístup ke kartě a nechci ji tátovi "krást" z peněženky? Jak zajistit nedotknutelnost jeho střechy nad hlavou?
Odpověď
Od soudu byste měla obdržet jmenování opatrovníkem – buď na samostatné listině nebo na listině o omezení otce ve svéprávnosti. Zajděte na soud a nechte si vyznačit doložku plné moci. Pak vůči všem působíte jako rodič vůči záležitostem dítěte. Měli by se s Vámi bavit v bance, na České správě sociálního zabezpečení i na Úřadu práce, příp. kdekoliv jinde (v rozsahu určeného opatrovnictví). Prostředky pak na účtu můžete ovládat jako disponent, můžete změnit/nastavit platby.
Ke všemu se prokazujete vlastním dokladem totožnosti a rozhodnutím soudu s doložkou právní moci.
Píšete, že: „Soud nařídil limit výběru a měsíční útratu.“ Tento limit nastavil Vám jako opatrovníkovi, nebo je to uvedeno, že opatrovaný je omezen v nakládání s finanční hotovostí nad ... Kč?
Tak jak popisujete nastavení soudu, jeví se mi spíše druhá varianta. Pokud to má být limit pro Vás jako pro opatrovníka, prosím, pošlete nám znění tohoto pověření s omezením, abych Vám ho mohla lépe vysvětlit (takto jen odhadujeme).
Píšete, že bydlíte daleko – myslím, že pro Vás bude náročnější vše nastavit. Domnívám se, že využijete jedné z povinností opatrovníka se s opatrovaným v potřebné rozsahu stýkat a zajedete za ním vše v jeho okolí přenastavit a zavést na Vaše jméno.
Vzdálenost je častou překážkou řádného výkonu opatrovnictví – když se s opatrovaným častěji nevidíte, tak nemáte přehled, co by potřeboval a vzdáleně se Vám mnoho věcí vyřizuje hůře.
Ptáte se na nedotknutelnost jeho bydlení – zde bych potřebovala trošku upřesnit, co tím myslíte. Hrozí, že tatínka někdo obere, nebo mu nemovitost „padá na hlavu“, nebo potřebuje sociální službu a třeba Vaši sourozenci tlačí na přesun tatínka do nějaké pobytové sociální služby?
Pokud je nemovitost na jméno tatínka, můžete si na katastru zadat za úhradu upozornění, kdyby s nemovitým majetkem bylo nakládáno. V případě, že by k tomu došlo, dokládala byste, že tatínek nemohl samostatně uzavřít smlouvu, a proto je taková smlouva neplatná. Katastr by pak převod neměl provést, případně byste právně mohla vymáhat nemovitost zpět žalobou o určení, čí nemovitost je, když tatínek při omezení svéprávnosti nemohl právně založit svým podpisem platnost kupní/darovací smlouvy.
Pro praktickou rovinu opatrovnictví doporučuji i zdarma ke stáhnutí naši publikaci Opatrovník v praxi. Pokud otázky doplníte, případně ještě rozšíříte, ráda Vám odpovím.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.