pečuj doma

Převod družstevního podílu do vlastnictví opatrovaného

6.8.2023

Jakožto opatrovník budu opatrovanci zařizovat převod družstevního podílu do výlučného vlastnictví. Jedná se tedy o nabytí nemovité věci, ke které potřebuji ze zákona souhlas soudu. Jak takovou žádost o souhlas formulovat a které dokumenty přiložit jako přílohu? Předpokládám, že smlouvu o převodu. Jak poté probíhá podpis takové smlouvy, na které bude potřeba ověřit podpis? Je nutné smlouvu nějak upravit, nebo stačí podepsat místo opatrovance a prokázat se přitom listinou o určení opatrovníka? Které dokumenty bude nutné zaslat na katastr? Souhlas soudu, listinu o určení opatrovníka?

Odpověď

Potřebujete na soud podat: Návrh na schválení právního jednání – převod družstevního podílu spočívající v podílu velikosti bytové jednotky na osobní vlastnictví.

Obecný vzor zde:

Do textu zdůvodníte, proč je to pro opatrovaného dobré řešení, co tím získá (např. po splacení anuity je vhodnější, aby byl vlastníkem, protože s majetkem bude moci nakládat bez souhlasu družstva a současně bude spolurozhodovatelem o nemovitosti, sníží se náklady atd.). Doložíte soudu, že je již schváleno Prohlášení vlastníka budovy a přidáte smlouvu o převodu, která nabude účinnosti až dnem právní moci schválení (to by v ní mělo být uvedeno).

Podpis smlouvy: běžně ji podepíšete za opatrovaného Vy jako opatrovník (ověříte podpis), ale úplná je smlouva až s rozhodnutím o schválení právního jednání s doložkou nabytí právní moci (přidáte ověřenou kopii). Doplnění smlouvy je potřeba o ustanovení „Smlouva je účinná nabytím právní moci schválením právního jednání soudem.“

Dokumenty na katastr: Pokud je již podán na katastr nemovitostí návrh na vklad vlastnického práva prostřednictvím dokumentu „prohlášení vlastníka nemovitosti(o rozdělení bytového domu na bytové a nebytové jednotky, přičemž je nutné uvést alespoň údaje o pozemku, domu, obci a katastrálním území. Důležité je samozřejmě zapsat i údaje o jednotce, a to zejména: pojmenování a označení jednotlivých bytů alespoň číslem a umístěním s určením účelu užívání, určení a popis společných částí s ohledem k jejich stavební, technické nebo uživatelské povaze /s případným určením, které z nich jsou vyhrazeny k výlučnému užívání vlastníku určité jednotky/, velikost podílů na společných částech. Prohlášení musí dále obsahovat informaci o tom, jaká věcná a jiná práva či závazky přechází se vznikem vlastnického práva k jednotce na všechny vlastníky jednotek (nebo na některé z nich). K prohlášení se přiloží půdorysy všech podlaží, popřípadě jejich schémata, určující polohu bytů a společných částí domu, spolu s údaji o podlahových plochách bytů. Vypracování prohlášení vlastníka budovy by tak mělo předcházet zaměření bytů a nebytových prostor.), který Katastrální úřad přezkoumá a rozhodne o jeho povolení, nebo zamítnutí, popř. o zastavení správního řízení, o čemž katastrální úřad vlastníka vyrozumí, tak pak se vypracovává smlouva o převodu.

Dál na Katastr doložíte: listina opatrovníka, schválení s doložkou NPM, pokud je opatrovníkem obec, tak ještě pověření, že jako zaměstnanec jednáte za obec a opatrovaného, smlouva o převodu.

K převodu bych doporučila najmout právníka (advokáta), aby doklady byly opravdu v pořádku sepsané a nechyběly jim náležitosti. Přece jen jde o nemovitou věc vysoké ceny (na náklad opatrovaného). Bohužel není v možnostech naší bezplatné poradny Vám podklady zpracovat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.