pečuj doma

Předchozí opatrovník způsobil dluh opatrované a zemřel

3.12.2022

Zažádala jsem o opatrovnictví mé švagrové. Předtím byl jejím opatrovníkem její otec (můj tchán). Tchán si v roce 2020 vzal příspěvek na auto 180 000,-. Letos v květnu oním vozidlem havaroval pod vlivem alkoholu, auto je na odpis. Tchán v červenci následně zemřel. A nám nyní na úřadě sdělili, že má nesvéprávná švagrová má vrátit příspěvek ve výši 140 000,-, jelikož vozidlo se již nepoužívá. Chci se zeptat, jestli na to má úřad právo, žádat po nesvéprávné osobě tento příspěvek, když o něj žádal její opatrovník, jehož vinou následně se stal vůz nepojízdným. Jak může vzniknout dluh osobě, které není schopná se ani podepsat, natož pochopit jakoukoliv souvislost s tímto. A pokud se stanu jejím opatrovníkem, převezmu na sebe tyto dluhy?

Odpověď

Je mi velmi líto, že i ve Vašem případě se stalo, co se občas stává. Děje se bohužel to, že opatrovníci zneužijí své funkce a zadluží opatrovaného. Opatrovník zde jednal zcela ukázkově nezodpovědně, snad i úmyslně. Nicméně, situaci jde řešit. Měl ji sice řešit již veřejný opatrovník (obec), na kterého smrtí Vašeho otce opatrovnictví přešlo, ale jak to tak vypadá, zůstane řešení na Vás.

Nebojte se, jako nový opatrovník nepřebíráte dluhy předchozího opatrovníka a ani nepřebíráte dluhy opatrovance. Jen jste do všeho vtažena a musíte to (jakoby na plnou moc) vyřešit.

Resp. pokud dědíte po otci, pak na Vás jeho dluhy přejít mohou – doporučuji v rámci dědictví požádat o výhradu soupisu, abyste dědila jen dluhy sepsané a dluhy, na které notář nepřijde, by na Vás nepřešly.

Co se týče vracení příspěvku, dle § 12 odst. 4 zák. č. 329/2011 Sb. požádejte o prominutí vrácení příspěvku z důvodu hodných zvláštního zřetele a popište (příběh opatrované, jak za příspěvek nemůže, jak auto nemohla užívat, jak není schopná vůbec dovodit, co se stalo). Domnívám se, že by Vám Úřad práce měl vyhovět.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.