pečuj doma

Předchozí opatrovník udělal opatrované dceři dluhy

30.7.2024

V červnu jsem se stala opatrovníkem své dcery. Je v chráněném bydlení. Do prosince 2023 byl opatrovníkem otec. Dědictví po otci se uzavřelo, majetek nepatrné hodnoty byl vydán manželce. Zbývající děti nebyly kontaktovány, ani nebylo vyzváno chráněné bydlení k vyjádření, zda jim nevznikl dluh. Mám nyní přístup k dceřinému účtu. Vidím, že otec byl vždy s platbami pozadu a jsou zde trvalé příkazy od roku 2017 do minulého měsíce, kdy jsem je zrušila. Platby, výběry nesouvisející s péčí. Od roku 2019 vybral a utratil asi 70 000 Kč. Dceru navštěvoval spoře. V chráněném bydlení je dluh. Nevím, kde začít. Reklamovala jsem v bance platby, požadovala odtajnit bankovní identitu, myslím si, že si otec posílal peníze sám na svůj účet. Banka to udělá až na popud policie. Mám požadovat otevřít dědictví? Sdělit podezření na opatrovnický soud?

Odpověď

Jako nový opatrovník máte právo na veškeré informace k opatrované:

  • bankovní výpisy z jejího účtu
  • potvrzení o výplatě příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu i důchodu, příp. dalších sociálních dávek
  • zprávy u soudu (které měl opatrovník vždy 1× ročně podávat)

Doporučuji notáři, který vyřizoval pozůstalost, písemně sdělit, že žádáte, aby si v souvislosti s dědictvím opatrované vyžádal výpisy z účtů tři roky zpětně, neboť je zde podezření, že se někde nalézají finanční prostředky, které podléhají jejímu dědictví.

Současně měl notář prověřit majetek manželky, protože jako manželé měli společné jmění manželů a polovina majetku měla připadnout do dědictví.

Zároveň máte možnost podat podnět pro podezření ze spáchání trestného činu (tzv. trestní oznámení). Je třeba Policii doložit, že opatrovaná pobírala důchod, příspěvek na péči a další dávky a kam tyto dávky šly, když opatrovaná zůstává dlužníkem. Policie má pravomoc vyšetřovat a hledat důkazy. To by Vám významně mohlo pomoci v rozklíčování, co se s jejími prostředky stalo. Do podání uveďte, že opatrovaná je tzv. zvlášť zranitelnou obětí, že pro ni žádáte advokáta, do řízení se připojíte s náhradou škody a že žádáte o vyjádření, jak bylo v řízení postupováno.

Jaké mohou být scénáře:

  1. dojde se na to, že někdo Vaši dceru okrádal
    1. pokud to byl otec, řízení se zastaví – nevede se proti zemřelému, ale pokud se objeví majetek – měl by být dceři navrácen
    2. pokud to byl někdo jiný, pravděpodobně bude trestní řízení
  2. majetek se objeví, aniž by se prokázala trestná činnost
    1. pokud bude identifikován jako dceřin, měl by jí být vydán
    2. pokud nebude jisté, čí je, bude tento majetek ještě předmětem dědictví
  3. majetek se neobjeví
    1. pak jste jako opatrovník udělala maximum

Přihlášení dluhu do dědictví je otázkou. Protože nezemřela dcera, její dluh není dluhem zemřelého otce a pak v dědictví nebude započten. Pokud vznikl dluh třeba na poplatcích za odpad, ty jdou po opatrovníkovi, dcery by se vůbec neměl týkat, a jestli si ho město přihlásí do dědického řízení, není Vaší starostí.

Pokud vznikl dluh (třeba z půjčky) opatrované, určitě lze uplatnit u notářky, protože kdyby se náhodou majetek objevil, muselo by se provést dědické řízení, pak by dluh byl započten, resp. dědicové by dědili i dluh.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.