pečuj doma

Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023

Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů? Nechci u všech institucí zveřejňovat údaje o zdravotním stavu opatrovance.

Odpověď

Ačkoliv na to není svým způsobem nikde zákonný nárok, tak soudy pro potřeby opatrovníka běžně vydávají Listinu opatrovníka a z rozhodnutí o omezení svéprávnosti umí udělat stručné rozhodnutí pouze s výrokem a bez odůvodnění. Listinu dělají opravdu téměř automaticky a druhý dokument bez odůvodnění na žádost opatrovníka.

Pokud soud nic z toho neudělal, doporučila bych slušně požádat, že k obhajobě práv opatrovaného byste potřeboval vystavit Listinu opatrovníka a rozhodnutí pouze s výrokem, aby byla při využití dokumentů v další obhajobě práv dostatečně chráněna citlivá data opatrovaného v souladu s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením (a mlčenlivosti v ní uvedené), občanským zákoníkem a nařízením GDPR.

Nevidím důvod, proč by tomu soud neměl vyhovět. Ale, kdyby náhodou nevyhověl, jste vždy oprávněn dokument v kopii „cenzurovat“ anebo nedávat souhlas s pořízením kopie, tak aby si strana učinila opis pouze údajů, které potřebuje pro svoji činnost, příp. můžete dát souhlas pouze s kopií první strany.

Přesto pro praxi se „objemné“ rozhodnutí hodí, když třeba chcete pro opatrovaného dokazovat invaliditu zpětně nebo neplatnost právního jednání učiněného před omezením svéprávnosti. To pak výživný dokument může snadněji přesvědčit, jak zanechat vymáhání pohledávky nebo, jak přiznat důchod X let zpětně, protože je třeba v dokumentech uvedeno, že opatrovaný je v takovém stavu již mnoho let.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.