pečuj doma

Podpis smlouvy o sociálních službách za klienta pracovníkem ORP

14.10.2021

Může podle Vašeho názoru pracovník obecního úřadu obce s rozšířenou působností podepsat za klienta smlouvu o poskytnutí služby denní stacionář podle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách? Jde o situaci, kdy klient není schopen vyjádřit souhlas či nesouhlas.

Odpověď

Celkově nelze „jeden paragraf“ vytrhnout z kontextu zákona, nicméně obecně lze připustit, že za osobu, která není schopna sama jednat, může pracovník ORP podepsat smlouvu (dle § 91 odst. 6 ZSS).

ALE je tu několik ALE:

  1. Smluvnímu vztahu předchází podání žádosti – to je také jednání, žadatel musí být poučován (o fungování služby dle standardu č. 3, o nakládání s osobnímu údaji). Kdo ji podal, kdo tady fungoval? Smlouvu lze uzavřít až po platném zájmu. Jinak není možné se dostat k údajům dané osoby.
  2. Koho poučí služba o nakládání s osobními údaji; s kým bude službu plánovat; komu bude následně službu vyúčtovávat; vůči komu bude mít dle § 100 ZSS prolomenu mlčenlivost, aby o osobě mohla podávat informace (sama osoba – tedy jen ona sama může tuto možnost písemně vyjádřit).
  3. Jak jsou zajištěna ostatní práva (na ochranu, sociální dávky, vyřízení běžných záležitostí v životě osoby) a povinnosti takové osoby?

Já osobně se domnívám, že smlouvy na základě vadného zájmu, nepoučení zájemce a bez ochrany dalších práv nejsou řešením v sociálních službách. Celkově komplexně by se mělo řešit třeba opatrovnictví, aby osoba byla chráněna ve více ohledech (vč. opatrovnictví dle § 58 občanského zákoníku) a tím je pak možné osobě poskytovat službu (a uzavírat potřebné dokumenty), i když osoba netuší, co se kolem ní děje.

Umísťování do služby bez souhlasu ještě upravuje § 91a ZSS, ale ten se týká pobytových služeb.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.