pečuj doma

Podpis smlouvy o sociálních službách za klienta pracovníkem ORP

14.10.2021

Může podle Vašeho názoru pracovník obecního úřadu obce s rozšířenou působností podepsat za klienta smlouvu o poskytnutí služby denní stacionář podle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách? Jde o situaci, kdy klient není schopen vyjádřit souhlas či nesouhlas.

Odpověď

Celkově nelze „jeden paragraf“ vytrhnout z kontextu zákona, nicméně obecně lze připustit, že za osobu, která není schopna sama jednat, může pracovník ORP podepsat smlouvu (dle § 91 odst. 6 ZSS).

ALE je tu několik ALE:

  1. Smluvnímu vztahu předchází podání žádosti – to je také jednání, žadatel musí být poučován (o fungování služby dle standardu č. 3, o nakládání s osobnímu údaji). Kdo ji podal, kdo tady fungoval? Smlouvu lze uzavřít až po platném zájmu. Jinak není možné se dostat k údajům dané osoby.
  2. Koho poučí služba o nakládání s osobními údaji; s kým bude službu plánovat; komu bude následně službu vyúčtovávat; vůči komu bude mít dle § 100 ZSS prolomenu mlčenlivost, aby o osobě mohla podávat informace (sama osoba – tedy jen ona sama může tuto možnost písemně vyjádřit).
  3. Jak jsou zajištěna ostatní práva (na ochranu, sociální dávky, vyřízení běžných záležitostí v životě osoby) a povinnosti takové osoby?

Já osobně se domnívám, že smlouvy na základě vadného zájmu, nepoučení zájemce a bez ochrany dalších práv nejsou řešením v sociálních službách. Celkově komplexně by se mělo řešit třeba opatrovnictví, aby osoba byla chráněna ve více ohledech (vč. opatrovnictví dle § 58 občanského zákoníku) a tím je pak možné osobě poskytovat službu (a uzavírat potřebné dokumenty), i když osoba netuší, co se kolem ní děje.

Umísťování do služby bez souhlasu ještě upravuje § 91a ZSS, ale ten se týká pobytových služeb.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.