pečuj doma

Podpis smlouvy o sociálních službách za klienta pracovníkem ORP

14.10.2021

Může podle Vašeho názoru pracovník obecního úřadu obce s rozšířenou působností podepsat za klienta smlouvu o poskytnutí služby denní stacionář podle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách? Jde o situaci, kdy klient není schopen vyjádřit souhlas či nesouhlas.

Odpověď

Celkově nelze „jeden paragraf“ vytrhnout z kontextu zákona, nicméně obecně lze připustit, že za osobu, která není schopna sama jednat, může pracovník ORP podepsat smlouvu (dle § 91 odst. 6 ZSS).

ALE je tu několik ALE:

  1. Smluvnímu vztahu předchází podání žádosti – to je také jednání, žadatel musí být poučován (o fungování služby dle standardu č. 3, o nakládání s osobnímu údaji). Kdo ji podal, kdo tady fungoval? Smlouvu lze uzavřít až po platném zájmu. Jinak není možné se dostat k údajům dané osoby.
  2. Koho poučí služba o nakládání s osobními údaji; s kým bude službu plánovat; komu bude následně službu vyúčtovávat; vůči komu bude mít dle § 100 ZSS prolomenu mlčenlivost, aby o osobě mohla podávat informace (sama osoba – tedy jen ona sama může tuto možnost písemně vyjádřit).
  3. Jak jsou zajištěna ostatní práva (na ochranu, sociální dávky, vyřízení běžných záležitostí v životě osoby) a povinnosti takové osoby?

Já osobně se domnívám, že smlouvy na základě vadného zájmu, nepoučení zájemce a bez ochrany dalších práv nejsou řešením v sociálních službách. Celkově komplexně by se mělo řešit třeba opatrovnictví, aby osoba byla chráněna ve více ohledech (vč. opatrovnictví dle § 58 občanského zákoníku) a tím je pak možné osobě poskytovat službu (a uzavírat potřebné dokumenty), i když osoba netuší, co se kolem ní děje.

Umísťování do služby bez souhlasu ještě upravuje § 91a ZSS, ale ten se týká pobytových služeb.

Mgr. Radka Pešlová

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.