Platnost opatrovnické listiny skončila, ale nové soudní řízení trvá
Penzijní společnost jedné banky mi zrušila přístup k produktu založeného na mou matku a opatrovanku s odůvodněním, že opatrovnická listina byla vydána v r. 2018 a je tam uvedeno, že lhůta omezení je 5 let. Opatrovnický soud samozřejmě již začal řešit znovuposouzení, dotaz u lékaře atd., avšak tento proces trvá delší dobu. Domnívám se, že opatrovnická listina stále platí, a to do doby, dokud není o znovuposouzení rozhodnuto a není vydána listina nová. Prosím o potvrzení mého názoru. Není přece možné, aby zastoupení opatrovance skončilo automaticky k datu +5 let po vydání listiny. Ostatní instituce s tím problém nemají a opatrovnictví uznávají nadále.
Odpověď
Bohužel, ač by to bylo logické, že by ochrana prostřednictvím opatrovníka měla trvat dál, protože se často opatrovaný bez pomoci neobejde, není tomu tak.
Omezení svéprávnosti je stále vnímáno jako omezovací institut, a nikoliv pomocný, a tak je v zákoně striktně omezen na pět let. A pak není ani tak podstatné, zda je člověk dál omezen, či neomezen, o tom to není, ale je podstatné, že tím buď dál má ochránce – opatrovníka, anebo ho nemá.
Zákon sice pamatuje i na případnou prodlevu v soudním řízení o přezkoumání opatrovnictví, ale dává pravomoc opatrovníkovi pouze rok navíc (§ 59 (1) Soud může svéprávnost omezit v souvislosti s určitou záležitostí na dobu nutnou pro její vyřízení, nebo na jinak určenou určitou dobu, nejdéle však na tři roky. Je-li zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let. (2) Uplynutím doby omezení svéprávnosti právní účinky omezení zanikají. Zahájí-li se však v této době řízení o prodloužení doby omezení, trvají právní účinky původního rozhodnutí až do nového rozhodnutí, nejdéle však jeden rok.).
Na druhou stranu ale není soudu určeno, že musí do této doby rozhodnout.
Je to tedy i na opatrovníkovi, aby se staral o práva opatrovance na řádný a rychlý průběh řízení a činil tak vůči soudu podání a podněty pro nečinnost. A pokud to není možné, aby podával znovu návrh na omezení svéprávnosti a k tomu popsal záležitosti, které nesnesou odkladu a žádal o ustanovení opatrovníkem dle § 58 občanského zákoníku po dobu řízení o omezení svéprávnosti (Soud může v průběhu řízení o omezení svéprávnosti svěřit třetí osobě provedení určitých jednotlivých právních jednání nebo správu majetku, je-li to nutné, aby se zabránilo závažné újmě.).
Mrzí mě to, ale penzijní společnost, na rozdíl od ostatních, postupuje dle zákona.
Mgr. Radka Pešlová